Ázerbajdžánská Eurovize skončila, vyhrála politika

ČTK ČTK, Tereza Šídlová
27. 5. 2012 8:00
Finále soutěže se odehrálo v Ázerbájdžánu, kde vládne autoritářský režim
Policisté v civilu zatýkají jednoho z demonstrantů během protestu v Baku.
Policisté v civilu zatýkají jednoho z demonstrantů během protestu v Baku. | Foto: Reuters

Baku/Praha - Mezinárodní hudební soutěž Eurovize se sice nikdy nestala synoymem pro dobrý hudební vkus, v mnoha zemích si ale hlavně z dob před internetem nese symboliku události, která spojuje země starého kontinentu.

Letošní ročník se ale propadl do stínu politiky a rozporů.

Pořadatelem byl středoasijský Ázerbájdžán, kde vládne autoritářský režim prezidenta Ilhama Alijeva. Ještě před sobotním finále v hlavním městě Baku prý místní policie pozatýkala desítky odpůrců vlády.

Soutěž, kterou podle odhadů sledovalo až 125 milionů lidí po celém světě, vyhrála favorizovaná švédská zpěvačka Loreen. Ta již předtím pobouřila ázerbajdžánské úřady, když se v Baku setkala s aktivisty za lidská práva.

Babičky a dědeček

O vítězství se utkalo 26 interpretů. Sve svým tanečním hitem Euphoria nakonec zvítězila osmadvacetiletá švédská zpěvačka Loreen. Nechala tak za sebou své starší konkurenty, včetně ruského souboru šesti seniorek Buranovskije Bábuški (Buranovské babičky), anebo srbského baladisty Zeljka Joksimoviče.

Kýčovité představení plné odhalených těl pobouřilo i některé místní muslimy, soutěž je podle nich hříšná.

Na nemorálnost hudební show hlasitě upozorňoval i Írán, který odvolal svého velvyslance z Baku, diplomatická válka se navíc vyostřila i mezi Ázerbájdžánem a křesťanskou Arménií, která odmítla do sousední země vyslat svého soutěžícího kvůli obavám o jeho bezpečnost. Obě země vedou dlouhodobý spor o Náhorní Karabach.

Hodně se mluvilo také o tom, že stavbě velkolepé arény s kapacitou 23 000 diváků na břehu Kaspického moře, kde se bude soutěž odehrávat, musela ustoupit stará zástavba.

Mnozí starousedlíci byli podle některých zpráv vysídleni násilím a za své nemovitosti dostali jen malé odstupné.

Tvrdé zásahy proti opozici

Favoritem Eurovize je soubor ruských babiček...
Favoritem Eurovize je soubor ruských babiček... | Foto: Reuters

Na Eurovizi s obavami hleděli i zástupci mezinárodních organizací homosexuálů, a to kvůli zprávám o tom, že se vláda v Baku snaží před soutěží občany s menšinovou sexuální orientací izolovat, aby na sebe neupozorňovali. Ázerbájdžán to popřel.

Policie v Baku byla v pohotovosti a podle úřadů dokázala bez problémů zajistit v době konání soutěže bezpečnost a pořádek.

Na její nepřiměřeně tvrdé zásahy proti představitelům opozice, sdruženým v hnutí Veřejná sněmovna, ale upozornila třeba mezinárodní organizace na ochranu lidských práv Amnesty International a Human Rights Watch.

Například ve čtvrtek policie na poklidném shromáždění před sídlem místní televize zatkla nejméně 30 lidí a přibližně stejný počet osob pozatýkala i v sobotu.

Demonstranty, kteří při zatýkání křičeli "Svobodu", policisté odvlekli do připravených autobusů.

Od začátku dubna ve velkém zasahuje také tajná policie, která při několika zátazích proti údajným teroristům zatkla desítky lidí.

"Tvrdé potlačování svobody projevu, disentu, nevládních organizací, kritických novinářů, jednoduše jakéhokoli odpůrce Alijevova režimu, tady pokračuje i před soutěží Eurovize," shrnul své obavy podle agentury Reuters regionální ředitel Amnesty International John Dalhuisen.

 

Právě se děje

Další zprávy