Ázerbájdžánské síly zastřelily arménského vojáka

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
15. 3. 2012 14:43
Přestřelky jsou na hranicích běžné. Trvá spor o separatistický region Náhorní Karabach

Jerevan - Na hranicích bývalých sovětských republik Arménie a Ázerbájdžánu byl zastřelen arménský voják. Příslušníci ázerbájdžánské armády ho zasáhli do hlavy, informovala agentura AFP s odvoláním na arménské ministerstvo obrany.

Sevak Aslikian byl zabit na severu Arménie v oblasti Tavush.

Přestřelky mezi arménskými a ázerbájdžánskými silami se podél společné hranice odehrávají pravidelně. Důvodem je ázerbájdžánský separatistický region Náhorní Karabach, který obývají převážně Arménci. Od počátku roku tu zemřeli také dva ázerbájdžánští vojáci.

Tentokrát však střelba proběhla daleko od sporného území, upozorňuje agentura AFP.

Náhorní Karabach byl připojen k Ázerbájdžánu v sovětských dobách. Oblast vyhlásila nezávislost po válce v letech 1988 až 1994, která si vyžádala 30 000 mrtvých a stovky tisíc uprchlíků. Mezinárodní společenství však odtržení tohoto území neuznalo.

Příměří bylo podepsáno v roce 1994, Baku a Jerevan se ale zatím stále nedohodly na statusu regionu. Ten tak zůstává jedním ze zdrojů napětí na jižním Kavkazu, strategickou oblastí mezi Íránem, Ruskem a Tureckem.

 

Právě se děje

před 39 minutami

Biker Cink si v Novém Městě zopakoval čtvrté místo z úvodu SP

Biker Ondřej Cink dojel v závodě Světového poháru v cross country v Novém Městě na Moravě čtvrtý, stejně jako před týdnem v úvodu seriálu v německém Albstadtu. S velkým náskokem dnes zvítězil Brit Thomas Pidcock.

Cink se na domácí trati držel od začátku v popředí, a přestože se mu vzdalovaly medailové pozice a jel dlouho osamocený, dokázal udržet cenné čtvrté místo. Na Pidcocka měl ztrátu přesně dvou minut.

před 55 minutami

Vrtulník zasahoval u nehody na dálnici D11. Úsek už je průjezdný

Nákladní vůz najel odpoledne na 51. kilometru dálnice D11 ve směru na Prahu do vozidla silničářů. Při nehodě utrpěl jeden silničář zranění, na místě zasahoval vrtulník. Dálnice byla v místě nehody asi 30 minut uzavřena, řekla mluvčí hasičů Dagmar Zemanová. Provoz byl obnoven před 17:00.

Auto silničáře při nehodě podle Zemanové srazilo. Nehoda se stala krátce po 16:00. Pětatřicetiletý muž utrpěl středně těžká zranění nohou a hlavy, letecky byl po ošetření převezen do královéhradecké nemocnice, řekla mluvčí záchranářů Petra Homolová.

Zdroj: ČTK
Další zprávy