Washington - Až každý pátý bývalý vězeň z Guantánama je údajně podezřelý z toho, že se podílí na teroristické činnosti. Ještě nedávno to prý přitom bylo 14 procent. Vyplývá to z neoficiálních a tajných statistik Pentagonu.
Zpráva ministerstva obrany je pro vnitřní potřebu, zaměstnanci Pentagonu tak o ní hovoří jen anonymně. Mluvčí ministerstva Geoff Morell však přiznává, že je trend recidivismu mezi vězni z Guantánama skutečně na vzestupu.
Organizace zabývající se dlouhodobě ochranou práv guantánamských vězňů však upozorňují na to, že není jasné, jak k těmto údajům Pentagon přišel a zda jsou spolehlivé.
Rostoucí trend
"Nemohu vám dát přesná čísla, ale nevěřím, že by se ten (rostoucí) trend zvrátil," komentoval ve středu na tiskové konferenci záležitost Morrell s tím, že ministerstvo pracuje na verzi zprávy, která by mohla být publikovaná i veřejně.
Předchozí odhad Pentagonu pochází z dubna minulého roku a hovoří o tom, že je z extremistických aktivit podezřelých 14 procent bývalých vězňů. Odhad z prosince 2008 tvrdí, že to je jedenáct procent.
Tento rostoucí trend může být podle komentátorů způsoben tím, že v Guantánamu se nyní nacházejí "komplikovanější případy", zatímco zjevné „omyly" - lidé, u kterých neexistovaly žádné důkazy o jejich napojení na Taliban či Al-Káidu - byly průběžně propuštěny už administrativou předchozího prezidenta George W. Bushe.
Nejmenovaný vysoce postavený zaměstnanec ministerstva obrany však televizi Fox News sdělil, že není známo, že by měl kdokoliv z dvaačtyřiceti vězňů navrácených do svých domovských zemí nynější vládou kontakty s extremistickými skupinami.
"Nemáme informace naznačující, že by se jakýkoliv z vězňů propuštěných touto administrativou vrátil opět do boje," řekl zdroj televizi.
Co to je za data?
Podle lidskoprávních skupin jsou však statistiky Pentagonu pochybné. Neuvádějí totiž žádná jména, a tak je není možné ověřit.
"Je to pouhé vyvolávání paniky," citovala agentura Reuters ředitele britské organizace Reprieve, která poskytuje právní ochranu některým z guantánamských vězňů.
"Pokud by byl Pentagon ohledně svých statistik opravdu upřímný, zveřejnil by jména těch, kdo se vrátili zpět do boje a obvinění proti nim," dodal Clive Stafford-Smith. „Veďme otevřenou diskuzi a přestaňme podvádět lidi."
Hlavně Jemenci
Nová data Pentagonu se objevují v době, kdy je Guantánamo kvůli nezdařenému útoku na letadlo opět v centru pozornosti Američanů. Nigérijský útočník Umar Farúk Abdulmuttalab totiž prošel výcvikem v Jemenu a k pokusu o odpálení letadla se přihlásila tamní odnož Al-Káidy.
Kvůli údajně "neklidné situaci" v této zemi pak tento týden Barack Obama oznámil, že pozastavuje transfer guantánamských vězňů do Jemenu. Šest Jemenců se mělo z vězení na Kubě přitom vrátit domů v nejbližší době.
Na Guantánamu nyní zůstává 198 vězňů, jedenadevadesát z nich pochází právě z Jemenu.