Gang z Polska vytvořil v Británii největší síť otroků. Lákal je na dobrou práci

ČTK Aktuálně.cz ČTK, Aktuálně.cz
5. 7. 2019 19:35
Gang původem z Polska držel v Británii v otrockých podmínkách dosud největší skupinu lidí. Jeho oběťmi se podle vyšetřovatelů stalo nejméně 400 sociálně slabých z Polska. Soud v Birminghamu v minulých měsících v souvislosti s tímto případem, o němž mohla média zveřejnit podrobnosti teprve dnes, poslal osm členů gangu do vězení na tři až 11 let za pašování lidí, praní špinavých peněz a za to, že své oběti zneužívali k nucené práci.
Britská policie (ilustrační foto).
Britská policie (ilustrační foto). | Foto: iStock

Gang pěti mužů a tří žen, který tvořili příslušníci dvou polských klanů s kriminální minulostí a jejich spolupracovníci, v Polsku lákal bezdomovce, lidi po výkonu trestu nebo alkoholiky do Británie s tím, že jim tam zajistí dobře placenou práci.

"Měl jsem problémy s policií a chtěl jsem se dostat ze země," řekl BBC bývalý voják Mariusz Rykaczewski, který se stal jednou z obětí otrokářů. S nabídkou cesty do Británie ho oslovili dva muži, nabízeli zdarma cestu i ubytování. "Myslel jsem si, že je to vtip. Pak mi ale druhý den zavolali a já si pomyslel "proč ne?" popisuje Rykaczewski taktiku otrokářů.

Poláci mezi 17 a 60 lety dostali práci v recyklačních centrech, na farmách a v drůbežárnách. V den, kdy dostali výplatu, jim však peníze na účtu zabrali členové gangu. Jménem svých otroků navíc pobírali sociální dávky.

Tito moderní otroci pak ve skutečnosti za práci dostávali pouhých 20 liber (570 korun) týdně. Za tuto částku si nemohli dovolit ani jídlo, chodili si pro ně do charitativních organizací.

Naopak jejich "šéfové" si zhruba za pět let vydělali více než dva miliony liber (57 milionů korun) a žili v luxusu.

Zato oběti přebývaly ve špinavých místnostech zamořených krysami bez přístupu k čisté vodě. Jeden z postižených dokonce vypověděl, že se musel mýt v kanálu. Záchod, z něhož vytékala voda, ucpávali vlastními pokrývkami a povlečením. 

"V domě byl pořád šílený hluk, nebylo tam žádné místo, kam jít. A oni nás pořád sledovali," popsal podmínky Rykaczewski.  

Jeden z podvedených během doby, co ho ovládali moderní otrokáři, zemřel. Členové gangu pak zničili všechny jeho osobní věci a doklady, aby nebyli odhaleni.

Nakonec je pomohli odhalit dva uprchlíci, kterým se podařilo utéct v roce 2015 a vše řekli dobročinné organizaci. Vyšetřování trvalo několik let. Policisté prokázali, že podvodníci v Británii drželi v otrockých podmínkách 92 lidí. Podle odhadů jich však bylo mnohem více, nejméně dalších 350. Buď se je nepodařilo vypátrat, nebo z Británie odjeli, případně měli strach vypovídat.

"Šlo o vykořisťování ve velkém, tento gang využíval lidi, své krajany, výlučně jako zboží pro svoji vlastní chamtivost," řekl policejní vyšetřovatel Nick Dale. Když si podvedení Poláci stěžovali, příslušníci gangu je bili nebo jim vyhrožovali, že ublíží i jejich příbuzným doma v Polsku. "Některým tvrdili, že je dovezou do lesa, aby si tam vykopali vlastní hrob," uvedl Dale.

U soudu, který trval kolem půl roku, proti gangu vypovídalo 66 obětí. Pět členů gangu bylo obviněno už v únoru, informace se na veřejnost dostaly až nyní. 

Podle informací britské BBC je jeden z obviněných, dvaapadesátiletý Ignacy Brzezinski, na útěku. V nepřítomnosti dostal jedenáctiletý trest odnětí svobody.

 

Právě se děje

Další zprávy