Sydney - Australské úřady se dostaly pod palbu kritiky.
Důvodem je jejich údajná laxnost při záchraně pasažérů lodě, která se ve čtvrtek převrátila mezi Západní Jávou a Vánočním ostrovem.
Jak napsal server The Australian, pobřežní stráž měla informace o plavidle dva dny před neštěstím. Záchrannou operaci ale spustila až ve chvíli, kdy přišlo nouzové volání o pomoc.
Udělali jsme maximum
Ministr vnitra Jason Clare ale jakákoliv obvinění odmítá. "Australský námořní záchranný úřad (AMSA) pohyb lodě sledoval od úterního večera," potvrdil.
"Vyslali jsme do oblasti letadla, ale loď byla podle všeho v pořádku," brání rozhodnutí s tím, že naposledy letouny nad plavidlem přeletěly zhruba dvě hodiny před zachycením nouzového volání.
"Jakmile se k nám dostala informace, že má plavidlo potíže, kontaktovali jsme indonéské záchranné složky, AMSA i pobřežní stráž," hájí postup ministr vnitra.
Pátrání v Indickém oceánu stále pokračuje. Záchranáři v noci vyzvedli z moře 110 přeživších. Zhruba čtyřicet z nich postávalo na převráceném trupu lodě, zbylí se drželi trosek.
Podle úřadů ovšem na palubě bylo až 200 uprchlíků, záchranáři dosud vylovili těla tří utonulých. "Stále je naděje na záchranu dalších životů," nechal se slyšet Clare.
Šance podle něj zvyšuje i fakt, že v oblasti panuje příznivé počasí i teplota vody.
Jak se putuje za novým životem:
Nebezpečná cesta za svobodou
BBC připomíná, že ačkoliv je Vánoční ostrov zámořským územím Austrálie, blíže je to sem z Indonésie, která leží zhruba 500 kilometrů daleko. I proto je častým - a poměrně dostupným - cílem běženců, a to především z Afghánistánu, Srí Lanky či Iráku.
Nejde proto o první neštěstí, k němuž v oblasti došlo. V prosinci 2010 se tam utopilo 50 lidí poté, co jejich přeplněná loď narazila na útes.
Podle advokáta uprchlíků Iana Rintoula šlo neštěstí předejít, pokud by australské úřady jednaly rychleji. "Je potřeba vše důkladně vyšetřit," prohlásil.
"Tento incident opět ukázal, jaké nebezpečí a útrapy jsou lidé ochotni podstoupit, aby uprchli před útlakem ve svých rodných zemích," napsal pro změnu v prohlášení Vysoký komisariát OSN pro uprchlíky (UNHCR).