Canberra - Australské úřady mají právo vyhošťovat migranty včetně jejich dětí narozených v zemi. Rozhodl o tom ve středu nejvyšší australský soud, který zamítl stížnost bangladéšské ženy proti deportacím žadatelů o azyl na ostrov Nauru v Tichém oceánu.
Podle agentury Reuters tento verdikt dává úřadům možnost vyhostit desítky dětí, které se narodily v Austrálii žadatelům o azyl v detenčních centrech.
Bangladéšanka se na soud obrátila poté, co byla v roce 2013 se skupinou dalších migrantů zadržena na člunu pokoušejícím se dostat do Austrálie. Poté byla poslána do detenčního tábora na Nauru, který je kvůli nevyhovujícím podmínkám terčem kritiky OSN a lidskoprávních organizací. Kvůli nutnosti lékařské péče byla však předloni převezena na australskou pevninu, kde se jí narodila dcera.
Právníci ženy tvrdili, že Austrálie nemá právo financovat a používat uprchlické centrum ve třetí zemi. Soud však tento argument odmítl.
"Naše odpovědnost je jasná: pašeráci lidí nepřeváží nad naší svrchovaností," přivítal v parlamentu rozsudek premiér Malcolm Turnbull.
Verdikt podle Reuters otevírá cestu k deportacím nejméně 37 dětí, které se narodily žadatelům o azyl v zemi, a některé z nich jsou již ve školním věku.
Podle australských zákonů vzniká nárok na občanství dětem narozeným cizincům v Austrálii až dovršením desátého roku věku, pokud prožily většinu života na australském území.