Australané volí. Vyberou si nového Blaira?

Roman Gazdík
23. 11. 2007 23:06
Tématy voleb jsou Irák a Kjótský protokol
Při televizních debatách se John Howard (vlevo) a Kevin Rudd ještě usmívali. Teď jde do tuhého.
Při televizních debatách se John Howard (vlevo) a Kevin Rudd ještě usmívali. Teď jde do tuhého. | Foto: Reuters

Canberra - Australané volí. Rozhodují, zda získá i popáté důvěru liberální John Howard, který se chlubí prosperující ekonomikou, či jestli se Austrálie přikloní k labouristickému Kevinu Ruddovi, který klade důraz na ekologii a stažení vojsk z Iráku.

Kontinuita versus změna a stará versus mladá generace, tak by se dal ve stručnosti charakterizovat předvolební boj mezi vůdci dvou největších australských politických stran.

"Pokud se domníváte, že naše země v zásadě směřuje správným směrem, neměli byste hlasovat pro změnu vlády," řekl v pátek Howard na své poslední tiskové konferenci před začátkem voleb.

"Protože pokud změníte vládu, změníte i základní směřování této země," citovala ho agentura Reuters. 

Volby v Austrálii:
Autor fotografie: Aktuálně.cz

Volby v Austrálii:

1421 kandidátů se uchází o 150 křesel ve Sněmovně reprezentantů, jsou voleni na tři roky.

Bojuje se i o 40 z 76 křesel Senátu. Funkční období senátorů je šest let.

Pro 13,6 milionu registrovaných voličů (z 21 milionů Australanů) je účast ve volbách povinná. Jinak jim hrozí pokuty.

Své kandidáty postavilo 46 politických stran.

Volí se na 7723 místech v Austrálii a více než 100 místech v zahraničí. Ve volbách roku 2004 volilo v Londýně 21 000 Australanů.

Mobilní volební stanice navštívily 390 odlehlých míst, včetně ostrovů, domorodých komunit a nepřístupných farem.

Volby pomáhá organizovat 70 000 lidí.

A John Howard, který je u moci již jedenáct let, se opravdu má čím chlubit. Australská ekonomika pod jeho vedením rostla a nezaměstnanost je na rekordně nízké úrovni. Mnoho voličů si navíc získal i tvrdou politikou vůči přistěhovalcům.

Podle posledních průzkumů se však zdá, že to ve volbách nemusí stačit. Odborníci na veřejné mínění totiž připisují vítězství Howardovu konkurentovi Kevinu Ruddovi, který se prezentuje jako politik nabízející "svěží vítr" a generační výměnu.

Čtěte také: Australskému premiérovi hrozí krach ve volbách

Australský Blair

Rudd se v mnohém podobá anglickému expremiérovi Tonymu Blairovi.

Je mladý (padesát oproti Howardovým osmašedesáti), rychle vytáhl do čela průzkumů stranu, která nevládla přes deset let.

Navíc slibuje vyrovnaný rozpočet, nízké daně, modernizaci školství a hodlá - což je důležité hlavně pro Evropu - podepsat Kjótský protokol.

Na jeho stranu přiklonil i jeden z nejdůležitějších australských deníků, The Daily Telegraph, který patří mediálnímu magnátovi Rupetru Murdochovi. Ředitel News Corp se kdysi s příchodem Blaira obrátil zády k britským konzervativcům a začal pro změnu podporovat labouristy.

"Domníváme se teď, že pan Howard je politikem s prošlou záruční lhůtou, také proto, že tomu už téměř věří i on sám," napsal Murdochův list. "Připouštíme, že žádná změna není bez rizika, ale doporučujeme volit pana Rudda."

Za Rudda se postavil i jiný důležitý australský deník - Sydney Morning Herald. Jiné listy - mezi nimi i některé Murdochovy - ale naopak podporují Johna Howarda.

Padne Howard, nebo sázkové kanceláře

Ten však ztrácel nejen v průzkumech (podle těch pátečních mezi čtyřmi a čtrnácti procenty), ale také u bookmakerů. Pokud byste si na něj vsadili a on vyhrál, dostanete z každého vsazeného dolaru více než čtyřnásobek.

Na Ruddovo vítězství je kurz 1:1.20, přesně čtyřikrát nižší.

Jedním z předvolebních témat je i Irák. Howard chce zůstat, Rudd odejít
Jedním z předvolebních témat je i Irák. Howard chce zůstat, Rudd odejít | Foto: Reuters

A čím Rudd voliče oslovuje? Není to zřejmě jeho fiskální politika - zde chce, podobně jako Howard, snížit daně, šetřit a udržovat vyrovnaný rozpočet.

"Blairův stín" sleduje i v jiné oblasti: ve školství. Slibuje jeho modernizaci, "digitalizaci" a každému ze studentů chce dát k dispozici počítač.

V čem se však oba australští rivalové liší zásadně, je způsob, jak se obracet do zahraničí.

John Howard je velkým spojencem administrativy amerického prezidenta George Bushe a propaguje nasazení australských vojsk v operacích v Afghánistánu a Iráku.

Rudd chce sice téměř tisícovku vojáků v Afghánistánu ponechat, ale z Iráku, kde jich je ještě o pět set více, je "postupně stáhnout".

Čtěte také: Stáhne Austrálie vojáky z Iráku? Rozhodnou volby

Irák ne, Čína a Kjóto ano

Rudd je díky tomu vnímán jako větší pacifista.

Ačkoliv nemají mít nynější volby na australskou přítomnost v Afghánistánu vliv, může mu tak paradoxně pomoci i nešťastná událost, ke které došlo v pátek, těsně před začátkem voleb. Talibanem byl zabit už třetí australský voják v posledních několika týdnech.

Čtěte také: Australská armáda bude vojákům odebírat DNA

Očekává se, že Rudd, který mluví mandarínsky a sloužil jako diplomat v Pekingu, svou nezávislost na USA stvrdí i tím, že naváže bližší vztahy s Čínou.

Jako mladý politik se též snaží o progresivní postoj v otázce snížení emisí oxidu uhličitého a podepsání Kjótského protokolu. Hodlá vytvořit program, podle kterého by měla Austrálie do roku 2050 emise snížit o 60 procent oproti úrovni z roku 2000.

Podle OSN může život na Velkém korálovém útesu vymřít již do roku 2030
Podle OSN může život na Velkém korálovém útesu vymřít již do roku 2030 | Foto: Wikipedia

Do obnovitelných zdrojů chce investovat třikrát více než jeho oponent. 

Dvě stě milionů dolarů má financovat revitalizaci Velkého bariérového útesu, který je nejvíce ohrožován právě globálním oteplováním. Tomu podle vědců významně napomáhá uvolňování CO2.

Letáky proti muslimům

Vedle mrtvého australského vojáka dostal v posledních dnech předseda liberálů i další "ránu do zad".

Howardovu image v posledních dnech poškodily protimuslimské letáky, které distribuovali jeho příznivci. Současný premiér tvrdí, že s nimi neměl nic společného. 

Podle komentátorů si však tuto aféru  mohou voliči lehce spojit s jeho mediálním obrazem politika, který tvrdě postupuje proti přistěhovalcům.

I zde se totiž pohled obou kandidátů liší. Austrálie v současnosti financuje centra na zadržování uprchlíků v Papui Nové Guinei a na ostrově Nauru. Pokud vyhraje Kevin Rudd, budou zrušena.

Volební místnosti se v Austrálii otevřely v sobotu ráno v osm hodin místního času, tedy v pátek v deset večer našeho. 

 

Právě se děje

Další zprávy