Assange neuspěl, Britové vydají "pana WikiLeaks" Švédům

Petr Jemelka Petr Jemelka
30. 5. 2012 11:38
Poslední možností australského aktivisty je stížnost ve Štrasburku
Julian Assange se slyšení nezúčastnil.
Julian Assange se slyšení nezúčastnil. | Foto: Reuters

Londýn - Bitva australského aktivisty a zakladatele WikiLeaks Juliana Assange je u konce. Nejvyšší britský soud vyhověl švédské prokuratuře a povolil jeho vydání do rukou tamní justice.

Sedmičlenný soudní tribunál o tom rozhodl v poměru pět ku dvěma ve prospěch Assangova vydání, protože žádost Švédů byla "podána v souladu s právem".  

Co se ostrovů týče, je rozhodnutí definitivní. Čtyřicetiletý aktivista, který trvá na své nevině, se už nemá kam ve Spojeném království odvolat.

Posledního slyšení v centru města se nezúčastnil, zůstal v domácím vězení.

Jeho jedinou nadějí teď zůstává stížnost k Evropskému soudu pro lidská práva ve Štrasburku, jenž by se pak musel do dvou týdnů rozhodnout, zda se bude případem vůbec zabývat.

Do té doby by zakladatel organizace, jež proslula zveřejňováním tajných a citlivých materiálů, mohl zůstat ve Velké Británii.

Výkon rozhodnutí, tedy vydání ze země, byl odložen o dva týdny. Podle reportéra BBC Dominica Cascianiho by se mohli Assangeho právníci pokusit o bezprecedentní znovuotevření případu, protože bylo rozhodnuto na základě skutečností, které nebyly předmětem soudního řízení.

Švédský žalobce chce Assange vyslechnout v souvislosti s obviněním ze znásilnění a sexuálního obtěžování. Uvedených činů se měl dopustit během pobytu ve Stockholmu v srpnu roku 2010.

Zakladatel WikiLeaks obvinění popírá s tím, že jsou vykonstruovaná a souvisejí se zveřejňováním tajných a citlivých materiálů, jemuž se on a jeho organizace věnují.

V případě vydání do Švédska se podle svých slov ocitne ve velkém ohrožení proto, že ve Spojených státech souběžně probíhá další proces, v němž může být pro zveřejňování tajných diplomatických depeší obviněn ze špionáže.

Assange tvrdí, že by ho Švédové Američanům ochotně vydali.

Assangovi právníci trvali na tom, že je eurozatykač neplatný, protože ho vydal prokurátor, nikoliv soudce. Jelikož dle ostrovního práva může zatykače vydávat jen soudce, neměly by podle nich britské soudy mezinárodní zatykače vydané kýmkoliv jiným uznávat. Tyto argumenty ale nezabraly.

 

Právě se děje

Další zprávy