Nejvyšší britský soud rozhoduje o vydání Pana WikiLeaks

Petr Jemelka Petr Jemelka
1. 2. 2012 13:09
Během příštích týdnů by mělo být jasné, zda Britové vydají Assangeho do Švédska
Julian Assange přichází k soudu.
Julian Assange přichází k soudu. | Foto: Reuters

Londýn - Bitva zakladatele WikiLeaks Juliana Assangeho o nevydání do Švédska, kde čelí obvinění ze sexuálního násilí vůči dvěma ženám, vrcholí. 

U Nejvyššího soudu ve Spojeném království, tedy u britské poslední instance, ve středu začal dvoudenní proces, během něhož se má definitivně rozhodnout, zda australský internetový aktivista skončí v rukou švédské justice.

Švédové na Assangeho vydali evropský zatykač. Chtějí ho vyslechnout v souvislosti s obviněním ze znásilnění a sexuálního obtěžování. Uvedených činů se měl dopustit během pobytu ve Stockholmu v srpnu roku 2010.

Zakladatel WikiLeaks ale všechna obvinění popírá s tím, že jsou vykonstruovaná. V případě vydání do Švédska by se podle svých slov kvůli aktivitám souvisejícím s WikiLeaks ocitl ve velkém ohrožení.

To proto, že ve Spojených státech souběžně probíhá další proces, v němž může být Assange kvůli zveřejňování tajných diplomatických depeší a dalších citlivých dokumentů obviněn ze špionáže. Assange má obavy, že by ho Švédové Američanům ochotně vydali.  

Soud se každopádně nebude zabývat tím, jestli je Assange vinen, ale tím, zda je eurozatykač vydaný v prosinci roku 2010 platný.

Právníci Pana WikiLeaks tvrdí, že ne, protože ho vydal švédský prokurátor, nikoliv soudce. Jelikož dle ostrovního práva může zatykače vydávat jen soudce, neměly by podle nich britské soudy mezinárodní zatykače vydané kýmkoliv jiným uznávat. U soudů první a druhé instance ale tyto argumenty nezabraly.

"Vzhledem k vysoké důležitosti, kterou veřejnost případu přikládá, vynese verdikt sedm namísto obvyklých pěti soudů," cituje Guardian z prohlášení soudu. Výsledek je očekáván v řádu týdnů. Odborníci ale Assangemu příliš nadějí nedávají.

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Frankfurt si v odloženém duelu EL v Salcburku zajistil postup

Fotbalisté Frankfurtu v odvetném duelu 2. kola Evropské ligy v Salcburku, jenž byl přeložen ze čtvrtka na dnešek kvůli hlášenému orkánu, remizovali 2:2 a v součtu s domácí výhrou 4:1 postoupili do osmifinále. V něm se Eintracht 12. a 19. března utká s Basilejí.

Salcburk v odloženém zápase před 29.000 diváky dvakrát vedl, ale hosté pokaždé vyrovnali a pohlídali si postup. Branky domácích vstřelili kapitán Andreas Ulmer a Jérome Onguéné, klid Frankfurtu zajistil dvěma góly André Silva.

Frankfurt se měl původně už za dva dny představit v bundeslize na hřišti Werderu Brémy, vedení ligy ale na neděli plánovaný duel kvůli nahuštěnému programu zatím na neurčito odložilo.

Zdroj: ČTK
Další zprávy