Nejvyšší britský soud rozhoduje o vydání Pana WikiLeaks

Petr Jemelka Petr Jemelka
1. 2. 2012 13:09
Během příštích týdnů by mělo být jasné, zda Britové vydají Assangeho do Švédska
Julian Assange přichází k soudu.
Julian Assange přichází k soudu. | Foto: Reuters

Londýn - Bitva zakladatele WikiLeaks Juliana Assangeho o nevydání do Švédska, kde čelí obvinění ze sexuálního násilí vůči dvěma ženám, vrcholí. 

U Nejvyššího soudu ve Spojeném království, tedy u britské poslední instance, ve středu začal dvoudenní proces, během něhož se má definitivně rozhodnout, zda australský internetový aktivista skončí v rukou švédské justice.

Švédové na Assangeho vydali evropský zatykač. Chtějí ho vyslechnout v souvislosti s obviněním ze znásilnění a sexuálního obtěžování. Uvedených činů se měl dopustit během pobytu ve Stockholmu v srpnu roku 2010.

Zakladatel WikiLeaks ale všechna obvinění popírá s tím, že jsou vykonstruovaná. V případě vydání do Švédska by se podle svých slov kvůli aktivitám souvisejícím s WikiLeaks ocitl ve velkém ohrožení.

To proto, že ve Spojených státech souběžně probíhá další proces, v němž může být Assange kvůli zveřejňování tajných diplomatických depeší a dalších citlivých dokumentů obviněn ze špionáže. Assange má obavy, že by ho Švédové Američanům ochotně vydali.  

Soud se každopádně nebude zabývat tím, jestli je Assange vinen, ale tím, zda je eurozatykač vydaný v prosinci roku 2010 platný.

Právníci Pana WikiLeaks tvrdí, že ne, protože ho vydal švédský prokurátor, nikoliv soudce. Jelikož dle ostrovního práva může zatykače vydávat jen soudce, neměly by podle nich britské soudy mezinárodní zatykače vydané kýmkoliv jiným uznávat. U soudů první a druhé instance ale tyto argumenty nezabraly.

"Vzhledem k vysoké důležitosti, kterou veřejnost případu přikládá, vynese verdikt sedm namísto obvyklých pěti soudů," cituje Guardian z prohlášení soudu. Výsledek je očekáván v řádu týdnů. Odborníci ale Assangemu příliš nadějí nedávají.

 

Právě se děje

Další zprávy