Nejvyšší britský soud rozhoduje o vydání Pana WikiLeaks

Petr Jemelka Petr Jemelka
1. 2. 2012 13:09
Během příštích týdnů by mělo být jasné, zda Britové vydají Assangeho do Švédska
Julian Assange přichází k soudu.
Julian Assange přichází k soudu. | Foto: Reuters

Londýn - Bitva zakladatele WikiLeaks Juliana Assangeho o nevydání do Švédska, kde čelí obvinění ze sexuálního násilí vůči dvěma ženám, vrcholí. 

U Nejvyššího soudu ve Spojeném království, tedy u britské poslední instance, ve středu začal dvoudenní proces, během něhož se má definitivně rozhodnout, zda australský internetový aktivista skončí v rukou švédské justice.

Švédové na Assangeho vydali evropský zatykač. Chtějí ho vyslechnout v souvislosti s obviněním ze znásilnění a sexuálního obtěžování. Uvedených činů se měl dopustit během pobytu ve Stockholmu v srpnu roku 2010.

Zakladatel WikiLeaks ale všechna obvinění popírá s tím, že jsou vykonstruovaná. V případě vydání do Švédska by se podle svých slov kvůli aktivitám souvisejícím s WikiLeaks ocitl ve velkém ohrožení.

To proto, že ve Spojených státech souběžně probíhá další proces, v němž může být Assange kvůli zveřejňování tajných diplomatických depeší a dalších citlivých dokumentů obviněn ze špionáže. Assange má obavy, že by ho Švédové Američanům ochotně vydali.  

Soud se každopádně nebude zabývat tím, jestli je Assange vinen, ale tím, zda je eurozatykač vydaný v prosinci roku 2010 platný.

Právníci Pana WikiLeaks tvrdí, že ne, protože ho vydal švédský prokurátor, nikoliv soudce. Jelikož dle ostrovního práva může zatykače vydávat jen soudce, neměly by podle nich britské soudy mezinárodní zatykače vydané kýmkoliv jiným uznávat. U soudů první a druhé instance ale tyto argumenty nezabraly.

"Vzhledem k vysoké důležitosti, kterou veřejnost případu přikládá, vynese verdikt sedm namísto obvyklých pěti soudů," cituje Guardian z prohlášení soudu. Výsledek je očekáván v řádu týdnů. Odborníci ale Assangemu příliš nadějí nedávají.

 

Právě se děje

před 10 minutami

Pietro Filipi je v konkurzu, česká módní společnost dluží asi 513 milionů korun

Městský soud v Praze rozhodl o prohlášení konkurzu na společnost Pietro Filipi. Věřitelům dluží asi 513 milionů korun, z toho je objem zajištěných pohledávek zhruba 49 milionů korun. V konkurzu je také společnost Pietro Filipi stores, která provozovala maloobchodní prodejny této české módní značky. V jejím případě výše pohledávek činí přibližně 182 milionů korun, většina je nezajištěných. Vyplývá to z dokumentů zveřejněných v insolvenčním rejstříku. Oděvní značka Pietro Filipi působila na českém trhu od roku 1993.

Insolvenční řízení s oběma společnostmi bylo zahájeno v únoru. Důvodem byla pandemie koronaviru a nucené uzavření obchodů. Kvůli nedostatku financí majitel firem Michal Mička nebyl schopen pokračovat v hledání investorů a případné reorganizaci společností. S pohledávkami ke společnosti Pietro Filipi se od začátku insolvenčního řízení přihlásilo 153 věřitelů, u Pietro Filipi stores jich je 52.

Zdroj: ČTK
před 34 minutami

Amazon chce za devět miliard dolarů převzít hollywoodské studio MGM, tvrdí americká média

Americký internetový prodejce Amazon jedná o koupi věhlasných hollywoodských studií MGM, za která je ochoten zaplatit asi devět miliard dolarů (187 miliard Kč). Získal by tak pro své streamovací služby rozsáhlý katalog populárních filmů a seriálů včetně série o Jamesu Bondovi. Informují o tom americká média. BBC připomíná, že zpráva přichází jen několik hodin poté, co americká telekomunikační společnost AT&T oznámila, že spojí svou rozsáhlou mediální součást s firmou Discovery, čímž vznikne další streamingový gigant vedle Netflixu a Walt Disney.

Společnost MGM Holdings, což je mateřský podnik MGM Studios, podle médií zvažuje prodej studií od konce loňského roku. MGM se řvoucím lvem ve znaku patří k nejslavnějším filmovým studiím a má stoletou tradici, která pokrývá desítky let od zlaté éry Hollywoodu až do dneška. Studio MGM produkovalo mimo jiné filmy jako Ben-Hur nebo Čaroděj ze země Oz. Amazon by díky akvizici významně posílil svou streamingovou službu Prime.

V pondělí oznámily spojení společnost WarnerMedia, která je ve vlastnictví AT&T, s firmou Discovery. Nový podnik bude schopen více investovat do původního obsahu pro streamovací služby. Bude vlastnit více než 100 mediálních značek, včetně filmového studia Warner Bros a televizních stanic HBO, CNN, Cartoon Network, HGTV, Food Network, Eurosport či Animal Planet.

Zdroj: ČTK
Další zprávy