ASEAN (se) hledá. Je Austrálie v Asii?

Bill Tarrant (od zpravodaje agentury Reuters)
2. 2. 2007 10:47
Cebu - Stejně jako mořeplavec Magalhães, obchodníci, misionáři a dobrodruzi, kteří přišli po něm, hledá také ASEAN nové trasy na východ i na západ.
ASEAN se chce od volného poradního sdružení přeměnit v pevnější blok se závaznými pravidly
ASEAN se chce od volného poradního sdružení přeměnit v pevnější blok se závaznými pravidly | Foto: Reuters

Fernão de Magalhães se musel cítit nádherně, když se spolu s 48 ozbrojenými muži brodil k pobřeží ostrova Mactan poté, co při snaze o obeplutí zeměkoule nalezl námořní trasu k bájným "ostrovům koření".

Pokřtil tam stovky domorodců, uzavřel obchodní smlouvy s jejich náčelníky a na sousedním ostrově Cebu ve střední části Filipín se mu dostalo vřelého přijetí.

Jenže náčelník Mactanu, legendární Lapu-Lapu jej přivítal spolu s patnácti sty svých bojovníků, kteří portugalského kapitána ve službách španělské koruny doslova prošpikovali kopími a otrávenými šípy.

Letos v lednu proběhla bitva o Mactan z roku 1521 za deštivého počasí znovu. Přesněji řečeno její rekonstrukce, sehraná pro manželky vedoucích představitelů Sdružení zemí jihovýchodní Asie (ASEAN), kteří se v Cebu sešli při příležitosti každoročního summitu.

Hosté zdvořile zatleskali, když byl Lapu-Lapu slavnostně označen za prvního Filipínce, který se vzepřel zahraniční mocnosti. Filipínci sice bez ohledu na jeho heroický kousek záhy podlehli španělskému imperialismu a na 350 let se stali kolonií Madridu, ale to je vedlejší.

Rekonstrukci pro Filipínce slavné bitvy o Mactan z roku 1521, kdy legendární válečník Lapu-Lapu porazil Španěly
Rekonstrukci pro Filipínce slavné bitvy o Mactan z roku 1521, kdy legendární válečník Lapu-Lapu porazil Španěly | Foto: Reuters

Lapu-Lapuově svatyni na Mactanu vévodí obelisk věnovaný Magalhãesovi a opatřený vzdorovitým nápisem: "Glorias Españolas". Koloniální správa nechala obelisk na místě slavné bitvy vztyčit v roce 1866.

Téměř všech 16 zemí zastoupených na vrcholné schůzce ASEANu i na následném Východoasijském summitu, jehož se zúčastnili také vedoucí představitelé dalších států v regionu, bylo ve své době koloniemi (výjimku tvoří Thajsko a Japonsko).

Stejně jako Magalhães, obchodníci, misionáři a dobrodruhové, kteří přišli po něm, hledá také ASEAN nové trasy na východ i na západ. Regionální snahu o větší integraci však někdy doprovází i zátěž koloniální minulosti.

Soustředné kružnice 

Sdružení ASEAN, založené v době, kdy vrcholila válka ve Vietnamu, bývá často terčem posměchu. Někteří říkají, že se jedná o pouhý řečnický kroužek pod vojenským deštníkem USA.

Infobox
Autor fotografie: Aktuálně.cz

Bývalé britské, francouzské, holandské a španělské kolonie se však v Cebu dohodly, že začnou sepisovat chartu, která je promění v pevnější blok založený na společných pravidlech.

Ten by se měl vzdáleně podobat Evropské unii, která sdružuje řadu jejich někdejších imperiálních vládců.

Složitější je přijít na způsob, jak se vymezit vůči dalším východoasijským zemím. Současný stav označila hostitelka summitu a filipínská prezidentka Gloria Macapagalová-Arroyová jako "mnoho soustředných kružnic".

Foto: Aktuálně.cz

Singapurský premiér Lee Hsien Loong mi v rozhovoru řekl, že ASEAN se chce stát osou pomyslného kola, jehož paprsky budou vyrážet do Indie, Číny, Japonska, Jižní Koreje, Austrálie a Nového Zélandu, tedy k partnerům ASEANu zúčastněným na Východoasijském summitu.

"Tam dole"

Během Leeovy řeči mi bleskla hlavou vzpomínka na jiné setkání členských států ASEANu, které se uskutečnilo před deseti lety v Bruneji.

Malajsie tehdy vedla kampaň na podporu tzv. Východoasijského hospodářského výboru, který by sdružoval ASEAN, Japonsko, Čínu a Jižní Koreu. Nějaký šprýmař ho později označil za "výbor bez bělochů".

Australský ministr zahraničí Gareth Evans tehdy představil mapu zachycující oblast jihovýchodní Asie. Ta se táhla od ledových sibiřských tunder až po ledovce na Antarktidě, přičemž Austrálie se hrdě vyjímala pod Indonésií.

Jihovýchodní Asii si kdysi námořní koloniální mocnosti bez milosti rozparcelovali. Dnes jsou jedinci, kteří proti cizincům bojovali, náčelníka Lapu-Lapu nevyjímaje, oslavováni jako národní hrdinové
Jihovýchodní Asii si kdysi námořní koloniální mocnosti bez milosti rozparcelovali. Dnes jsou jedinci, kteří proti cizincům bojovali, náčelníka Lapu-Lapu nevyjímaje, oslavováni jako národní hrdinové | Foto: Reuters

Ministr tvrdil, že Austrálie geograficky patří k jihovýchodní Asii, a měla by proto do výboru také vstoupit. Tehdejšímu malajsijskému ministru zahraničí Abdalláhu Badávímu to však očividně nebylo po chuti.

"Austrálie není tam," prohlásil a ukázal prstem na mapu projektovanou na plátně za ním. "Je tam dole," dodal a začal vehementně klopit palec k podlaze.

Badáví se stal nakonec premiérem a v roce 2005 hostil Východoasijský summit v Kuala Lumpuru. U stolu tehdy seděli i zástupci Austrálie a Nového Zélandu.

Východ je sice východ a západ je západ, možná se ale soustředné kružnice přece jen stýkají.

 

Právě se děje

Další zprávy