SPECIÁL: Reportáže ze světa

Red Zah
18. 2. 2007 10:00

Netradiční pohled a aktuální reflexe událostí. To jsou reportáže zkušených zpravodajů agentury Reuters. Co se skrývá pod pokličkou zpráv, které hýbou světem? Nebo naopak: Co světová media opomněla?

Zpravodajové Reuters se vydávají na neobvyklá místa, cestují tam, kam by běžného člověka jen tak nenapadlo se vydat. Navštěvují oblasti, které procházejí velkou změnou, nebo se již brzy mohou stát žhavým místem naší planety.

Prostřednictvím jejich reportáží zažijete každý týden malé dobrodružství a odhalíte tajemství toho, o čem jste ještě možná neměli ani ponětí.

Novinka: 

Foto: Reuters

Evropa / UKRAJINA

Stopatnáctiletý Hryhoryj Nestor je zřejmě nejstarší člověk světa. Nejlépe mu prý bylo, když Ukrajina patřila Rakousku-Uhersku. 

 

Foto: Reuters

Evropa / NĚMECKO

Německá vláda se rozhodla ukončit nerentabilní těžbu uhlí. Co ale bude se třiceti tisíci horníků této bývalé uhelné velmoci?

 

Foto: Reuters

Asie / FILIPÍNY

Stejně jako mořeplavec Magalhães, obchodníci, misionáři a dobrodruzi, kteří přišli po něm, hledá také ASEAN nové trasy na východ i na západ.

 

Foto: Reuters

Blízký Východ / ČEČENSKO

Džanar Alijev Mohamed Ali není ani mladý, ani cíleně nevyhledává dobrodružství. Jeho kolo je stará rachotina a jeho domovem je separatistické Čečensko. I přesto stařešina dojel na kole do Mekky v Saudské Arábii.

 

Foto: Reuters

Evropa / ITÁLIE

V táboře zamořeném potkany, půl hodiny jízdy od okázalých milánských domů módy, se usadily stovky rumunských Cikánů, kteří přišli do Itálie za lepším životem. Jak žijí zjišťovala Lisa Juccaová.  

 

Ašráf, Hišám a šestiletý Mahír, má rodina. Když ve válce ztratíte někoho blízkého, hned pro Vás začíná mít jiný rozměr.
Ašráf, Hišám a šestiletý Mahír, má rodina. Když ve válce ztratíte někoho blízkého, hned pro Vás začíná mít jiný rozměr. | Foto: Reuters

Blízký Východ / PÁSMO GAZY

Že život v Gaze není žádný med ví i reportér Nidal Maghrábí. Jeho dům je zde pevností i vězením. Nebezpečí hrozí ze strany Izraelců i radikálních islamistů.

 

Sethlobogabotshelo Phuduhudu (vlevo) hovoří se svým manželem Letshwao Nogayamem před jejich chýší ve vesnici Kaudwane, asi 200 kilometrů od botswanského Gaborone.
Sethlobogabotshelo Phuduhudu (vlevo) hovoří se svým manželem Letshwao Nogayamem před jejich chýší ve vesnici Kaudwane, asi 200 kilometrů od botswanského Gaborone. | Foto: Reuters

Afrika / BOTSWANA

V osadě Křováků v poušti Kalahari je časné odpoledne a všichni kolem jsou opilí. Rozsudek v nejsledovanějším soudním sporu v Africe to však možná změní, píše Rebecca Harrison  

V indické Dharamsale, centru tibetské exilové vlády a sídle dalajlamy se poprvé před zraky veřejnosti konala soutěž Miss Tibet, které se účastnily Tibeťanky, jež v indickém exilu žijí. Ještě před třemi lety seděla dvacetiletá Metok Lhanzej ve špinavé a tmavé čínské cele v okupované Lhase, teď sní o tom, že se jednou možná stane Miss World. Titul Miss Tibet ji však unikl. Vítězství si odnesla jedenadvacetiletá Tsering Čungtak
V indické Dharamsale, centru tibetské exilové vlády a sídle dalajlamy se poprvé před zraky veřejnosti konala soutěž Miss Tibet, které se účastnily Tibeťanky, jež v indickém exilu žijí. Ještě před třemi lety seděla dvacetiletá Metok Lhanzej ve špinavé a tmavé čínské cele v okupované Lhase, teď sní o tom, že se jednou možná stane Miss World. Titul Miss Tibet ji však unikl. Vítězství si odnesla jedenadvacetiletá Tsering Čungtak | Foto: Reuters

Asie / INDIE

Soutěž Miss Tibet měla sloužit ke zviditelnění boje o nezávislost na Číně. Mladí Tibeťané to však vidí jinak. Na soutěž krásy vyrazil Simon Denyer.

 

Foto: Reuters

Afrika / SÚDÁN

Jsou krutí a zabíjejí bez lítosti. Bojovníci ugandské Armády božího odporu. V džungli mezi Súdánem a Ugandou s nimi mluvil Jack Kimball.

 

Foto: Reuters

Blízký Východ / LIBANON

 Nedávnou válkou mezi Izraelem a hnutím Hizballáh netrpí jen libanonští civilisté, ale také jejich zvířata. 

 

Foto: REUTERS/Finbarr O'Reilly

Afrika / GAMBIE

Reportér Nick Tattersall se vydal do Gambie za znovuzvoleným diktátorem Džammím. Doprovázel jej vítěz letošní ceny World Press Photo fotograf Finbarr O´Reilly. 

 

Studentky ve třídě lycea Jakuba Kolase
Studentky ve třídě lycea Jakuba Kolase | Foto: Reuters

Evropa / BĚLORUSKO

Učitelé z lycea Jakuba Kolase vodí své žáky už roky z jedné tajné adresy na druhou a učí je zapomenutý jazyk.  

 

Vojenského převratu v Thajsku využily také studenti thajské módní školy. Skutečně autentické fotografie pořídili nedaleko vládní budovy, kterou ovládla armáda
Vojenského převratu v Thajsku využily také studenti thajské módní školy. Skutečně autentické fotografie pořídili nedaleko vládní budovy, kterou ovládla armáda | Foto: Reuters

Asie / THAJSKO

O vojenském převratu ve světě internetu a nadnárodních řetězců informuje Martin Petty.  

 

Foto: Reuters

Asie / SRÍ LANKA

Nebyly to výbuchy raket ani nálety, čím na mě občanská válka na Srí Lance zapůsobila nejvíce. Byla to bolest v krví podlitých očích Nafíny Ráhimové a vztek v jejím hlase.  

 

Foto: Reuters

Amerika / MEXIKO

Únosy jsou v Mexiku na denním pořádku. Vše probíhá rychle, zloději jsou profesionálové. Svůj únos zaznamenal Greg Brosnan.  

 

  Foto: Reuters

  Asie / TÁDŽIKISTÁN

  Ten den jsme zůstali spolu se skupinou novinářů uvězněni ve tmě napůl zaplaveného Anzobského tunelu v severním Tádžikistánu. Ironií osudu bylo, že jsme v něm uvízli právě cestou na jeho slavnostní otevření. 

   

  Populární bolivijský prezident Evo Morales představil portrét Ernesta "Che" Guevary vyrobený z lístků koky. Che Guevara byl kubánský revolucionář pocházející z Argentiny, který zahynul právě v Bolívii. Bolivie se snaží zvýšit turistický ruch v této nejchudší jihoamerické zemi.
  Populární bolivijský prezident Evo Morales představil portrét Ernesta "Che" Guevary vyrobený z lístků koky. Che Guevara byl kubánský revolucionář pocházející z Argentiny, který zahynul právě v Bolívii. Bolivie se snaží zvýšit turistický ruch v této nejchudší jihoamerické zemi. | Foto: Reuters

  Amerika / BOLÍVIE

  Jak to vypadá, když v nejchudší zemi Jižní Ameriky vládne pěstitel koky a uklízečka. Indiánský prezident Evo Morales se obklopil "svými" lidmi, píše Helen Popper.  

   

  Ostatky vojáka, který zahynul v minovém poli ve válce mezi Etiopií a Eritreou v letech 1998 až 2000.
  Ostatky vojáka, který zahynul v minovém poli ve válce mezi Etiopií a Eritreou v letech 1998 až 2000. | Foto: Aktuálně.cz

  Afrika / ERITREA

  Říká se, že hlavní město Eritreje je nejhezčí v Africe. Idylku však hatí hrozící konflikt s Etiopií. Staré kořeny hledá Barry Moody.  

   

  Foto: Reuters

  Asie / MYANMAR

  Mimo pozornost světa se v Myanmaru odehrává obrovská uprchlická krize, Ed Cropley ji jako jeden z mála zaznamenal.

   

   

  Právě se děje

  před 1 hodinou

  Sýrie ohlásila sestřelení izraelských raket nad svým územím

  Syrská protivzdušná obrana sestřelila izraelské rakety nad syrským Homsem. Informovala o tom syrská televize i agentura SANA. Podle televize izraelská letadla vypálila rakety, když byla nad libanonským územím. Izrael tradičně tyto informace nekomentuje. Podle syrských médií si operace nevyžádala mrtvé ani raněné.

  Zdroj: ČTK
  Další zprávy