Asadovi agenti podle obžaloby mučili vězně v Sýrii. V Německu je poznaly jejich oběti

Adéla Očenášková Adéla Očenášková
1. 11. 2019 19:22
Soud v Německu by měl na začátku příštího roku otevřít historicky první případ týkající se násilí páchaného na obyvatelích Sýrie ze strany tamního vládního režimu. Obžalováni jsou dva Syřané, prokuratura je viní z týrání ve státem spravovaném vězení.
Prezident Sýrie Bašár Asad se syrskými vojáky v Idlibu
Prezident Sýrie Bašár Asad se syrskými vojáky v Idlibu | Foto: Reuters

Šestapadesátiletý Anwar Raslan a dvaačtyřicetiletý Eyad al-Gharib pracovali jako vysoce postavení důstojníci syrské tajné služby režimu prezidenta Bašára Asada.

Raslan se měl v letech 2011 až 2012 podílet na mučení nejméně čtyř tisíc vězňů. Přes padesát z nich zemřelo přímo během výslechů, kdy k týrání docházelo. Al-Gharib pak týral nejméně třiceti lidí, uvádí nezisková organizace Evropské středisko pro ústavní a lidská práva (ECCHR).

Oba muži Sýrii v roce 2013 opustili a v červenci následujícího roku se dostali do Německa, kde zažádali o azyl.

Dvojice Syřanů působila ve vězení poblíž syrské metropole Damašku. Raslan stál v čele vyšetřovací jednotky číslo 251. Podle německé prokuratury docházelo pod jeho vedením k systematickému a brutálnímu mučení. Pod Raslanem pracoval i al-Gharib.

Podle německé prokuratury se bývalí důstojníci dopouštěli na vězních řady zvěrstev. Trestance týrali elektrickými šoky, bičovali je nebo zavěšovali za zápěstí ke stropu tak, že se země dotýkali jen palci. 

V Berlíně ho poznali ti, které měl týrat

Když Raslan s al-Gharibem ze Sýrie před šesti lety odešli, zřejmě doufali, že za zločiny v jejich rodné zemi pykat nebudou. Do Evropy přišli ještě před vrcholem uprchlické krize v roce 2015, kdy kontinent čelil největšímu přílivu uprchlíků od druhé světové války.

Raslana ale v Berlíně poznali Syřané, které měl před odchodech do Německa mučit. Běženci ho nahlásili úřadům a muže zažalovali, popsal britský deník The Guardian.

Letos v únoru policie Raslana v Berlíně zatkla spolu s al-Gharibem, který pobýval ve spolkové zemi Porýní-Falc. Toto úterý pak státní zástupci informovali, že bývalé členy syrské tajné služby obžalovali. Soud by měl začít zkraje příštího roku ve městě Koblenz v Porýní-Falcu, informoval server BBC.

Raslan je obžalován ze zabití 59 lidí, znásilnění a sexuálního násilí s přitěžujícími okolnostmi. Jeho tehdejší spolupracovník čelí obžalobě z podílu na únosu a mučení nejméně třiceti lidí. Al-Gharib měl údajně demonstranty zatýkat a dovážet je do vyšetřovací jednotky číslo 251.

Soud v Německu s dvěma občany Sýrie je možný díky takzvanému principu univerzální jurisdikce, který uplatňuje jen hrstka evropských států. Ten soudům umožňuje zahájit řízení bez ohledu na státní příslušnost pachatele. Užívá se v případech, kdy je osoba podezřelá ze spáchání tak závažných zločinů, že má každá země zájem na jejich potrestání.

Polévání vařící vodou nebo trhání zubů

Poměry v syrských vězeňských zařízeních minulý týden v rozsáhlé zprávě popsala také nevládní organizace Syrská síť pro lidská práva (SNHR). Dokument hovoří o drsných praktikách, jichž se vedení věznic dopouští. Běžné je například polévání vězňů vařící vodou, trhání zubů a nehtů nebo znásilňování.

Podle jiných údajů této organizace, které pocházejí z minulého roku, nepřežilo mučení ve věznicích od začátku syrské války v březnu 2011 do loňského srpna přes 13 600 lidí. 

S lidmi, kteří režim v syrském vězení zažili, dříve hovořila česká novinářka Markéta Kutilová. Závěry zpráv neziskových organizací o poměrech v zemi potvrzuje.

Jeden syrský vězeň české novinářce popisoval, jak přežil v přeplněném vězení, kde mučení bylo na denním pořádku.

"Říkal, že mučení probíhá vždy jen na začátku, třeba několik prvních měsíců po zadržení. Jakmile proběhne soud a člověk nastoupí do výkonu trestu, údajně ustává," dodává Kutilová. 

Video: Chtěli jsme změnu, ne špinavou válku. Budoucí generaci čeká jen hrůza, říká Syřan

Konflikt v Sýrii může vyvolat třetí světovou válku, řešením je dohoda Ruska s USA, říká Mazen Maialeh, Syřan žijící v Praze. | Video: DVTV
 

Právě se děje

Další zprávy