Damašek - Nejméně sedm osob, včetně čtyř dětí, zahynulo podle syrské opozice při bombardování syrského města Rastan vládními jednotkami.
Týmy Mezinárodního výboru Červeného kříže (MVČK) sice stále nemohou vstoupit do bývalé bašty povstalců ve čtvrti v Bábá Amr ve městě Homs, ale začaly rozdělovat humanitární pomoc v okolních čtvrtích a komunitách.
Město Rastan, které leží na důležitém silničním spoji mezi Damaškem a severem země, je od 5. února v rukou povstalců, především prý z řad vojenských dezertérů.
Syrská armáda město od rána ostřeluje a raketami zasáhla nejméně jeden obytný dům. Tvrdí to opoziční Syrská organizace pro monitorování lidských práv se sídlem v Londýně.
Vládní síly podle ní také útočily na pozice vzbouřenců na jiných místech provincie Homs ve středu Sýrie.
Ve městě Homs čeká stále konvoj se zahraniční humanitární pomocí na vjezd do vzbouřenecké čtvrti Bábá Amr, kterou ve čtvrtek vládní vojsko po několikatýdenním ostřelování obsadilo.
Humanitární konvoj přijel k Homsu již v pátek. MVČK uvádí, že i když dostal povolení ke vstupu od vlády, vstup do Bábá Amr blokují vojenské jednotky v Homsu.
Armáda tvrdí, že je čtvrť zatím nebezpečná, především je třeba ji odminovat. Syrští aktivisté se domnívají, že vojáci potřebují čas na zahlazení stop po popravách a mučení, kterých se údajně dopustili na chycených rebelech.
Týmy Červeného kříže mezitím začaly rozdávat přikrývky a potraviny ve vesnici Abel asi tři kilometry od Homsu, stejně jako v homských čtvrtích Inšáát a Tavzí. V těchto místech jsou také rodiny, které uprchly z Bábá Amr před boji.
Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky uvedl, že před boji v Sýrii uprchlo do sousedního Libanonu na 2000 lidí.
Do Paříže byly v noci na neděli přepraveny z Damašku ostatky dvou zahraničních novinářů, kteří minulý týden zahynuli v Homsu. Američanka Marie Colvinová a Francouz Rémi Ochlik byli zabiti 22. února při bombardování vzbouřeneckého města armádou.
Čína v sobotu vyzvala syrskou vládu i povstalce k okamžitému a bezpodmínečnému zastavení násilí proti civilistům.
Prohlášení čínského ministerstvo zahraničí ale současně zdůrazňuje, že Peking je proti tomu, aby "se kdokoli vměšoval do vnitřních záležitostí Sýrie pod záminkou ´humanitárních´ záležitostí".
Čína, která dvakrát s Ruskem zablokovala rezoluci Rady bezpečnosti OSN k Sýrii, dodala, že je proti vojenskému vměšování nebo proti úsilí o změnu režimu.