* Ruská média popírají, že by do Sýrie dorazily protiletadlové rakety S-300 * Moskva ale Damašku dodá deset bojových letounů MiG-29.
Bejrút - Mezi syrským obyvatelstvem roste počet těch, kteří chtějí vojenský zásah proti Izraeli. V interview pro libanonskou televizi Al-Manar to řekl syrský prezident Bašár Asad.
Televize Al-Manar patří Asadovu spojenci, hnutí Hizballáh.
V Sýrii je podle Asada patrný "jasný lidový tlak" na otevření fronty odporu proti Izraeli na okupovaných Golanských výšinách. Přispívá k tomu několik faktorů, "včetně opakovaných případů izraelské agrese".
Syrské ozbrojené síly každopádně odpoví na jakýkoliv další izraelský zásah v Sýrii, zdůraznil prezident v rozhovoru přenášeném i syrskými státními televizemi.
Golany. Tady se brzy může válčit:
Dodávka z Ruska dorazila
Asad dále uvedl, že Rusko nedávno splnilo některé ze svých zbrojních kontraktů. O dodávce ruského raketového systému S-300, o níž se spekulovalo ve čtvrtek, se ale konkrétně nezmínil.
"(Zbrojní) kontrakty s Ruskem nemají souvislost se současnou krizí a Rusko je odhodláno je splnit. Všechno, co jsme s Ruskem dohodli, se uskuteční - a část z toho se už uskutečnila," řekl syrský prezident doslova.
Ruský tisk v pátek mlhavá prohlášení syrského prezidenta popřel.
Podle deníku Kommersant sice Moskva v roce 2010 uzavřela se Sýrií kontrakt na dodávku šesti baterií raketových systémů S-300, první zásilka má ale do Sýrie přijít až ve druhém čtvrtletí příštího roku.
K testování zbraní a výcviku obsluhujícího personálu je prý zapotřebí dalšího půl roku, píše list s odvoláním na zdroje z ruského zbrojního průmyslu.
Do Sýrie nicméně poputuje desítka bojových letadel MiG-29, které byly nasmlouvány už dříve. Putinův poradce Jurij Ušakov prohlásil, že Moskva má právo dodávat zbraně podle dohodnutého harmonogramu a že Rusko nedodává žádné systémy spadající pod mezinárodní zákaz.
Mírová konference
Bašár Asad krom toho prohlásil, že bude kandidovat v prezidentských volbách v roce 2014, "jestliže si to bude přát syrský lid".
V televizním interview zaznělo i to, že "v zásadě" souhlasí s vysláním zástupců na mezinárodní mírová jednání o řešení krize v Sýrii. Jakákoliv dohoda, která by z nich vzešla, ale musí být předložena ke schválení v referendu, zdůraznil jako jedinou podmínku účasti zástupců jeho vlády na chystané mezinárodní konferenci v Ženevě.
Grafika: Sýrie a Izrael na hraně války
Syrská opozice však ve čtvrtek oznámila, že na konferenci nepojede. Podle mluvčího opozice nemají mezinárodní rozhovory o politickém řešení syrské krize smysl, dokud v Sýrii pokračují masakry.
Iniciátoři konference, Rusko a Spojené státy, nicméně pokračují v přípravách setkání plánovaného na červen; příští týden se jejich zástupci a představitel OSN sejdou v Ženevě k projednání podrobností.
Od března 2011 zemřelo v občanské válce v Sýrii přes devadesát tisíc lidí.