Fotogalerie: Kovbojové z Golanských výšin

Fotogalerie: Kovbojové z Golanských výšin
Zdejší krajina sice na první pohled americké scenérie trochu připomíná, ale existence robustního oplocení...
... i pohled na zničený tank v krajině připomíná, že nejsme v USA, ale v neklidné oblasti Golanských výšin. Právě tady se přehnala v roce 1967 Šestidenní válka, během níž Sýrie o toto pohoří přišla. Izrael poté okupované Golanské výšiny v roce 1981 anektoval ke svému území. Dlužno dodat, že to byl jednostranný akt, mezinárodní společenství tento počin dosud oficiálně neuznalo.
Izraelský rozcestník poblíž místa Merom Golan.
Na skalní plošině, která je od nárazníkového pásma mezi Izraelem a Sýrii vzdálena jen 2 km, hospodaří farmářská komunita kovbojů Moshav Yonatan. Honáci dobytka si na dennodenní přítomnost izraelských vojáků už dávno zvykli.
Foto: Reuters
Reuters Dan Poláček Reuters, Dan Poláček
30. 5. 2013 11:00

Kovbojové alias drsní honáci dobytka nežijí jen v USA. Najdeme je také v oblasti Golanských výšin. Tedy v krajině, která je dlouhodobě zdrojem nepřátelství mezi Izraelem a Sýrii. Izrael totiž tuto oblast Sýrii v roce 1967 uzmul po vyhrané Šestidenní válce. Nyní, když kvůli občanské válce znovu roste mezi Sýrií a Izraelem napětí, mohou v případě znovu propuknutí válečného konfliktu mezi těmito zeměmi přijít uvedení kovbojové o práci.

 

Právě se děje

Další zprávy