Fotogalerie: Kovbojové z Golanských výšin

Fotogalerie: Kovbojové z Golanských výšin
Zdejší krajina sice na první pohled americké scenérie trochu připomíná, ale existence robustního oplocení...
... i pohled na zničený tank v krajině připomíná, že nejsme v USA, ale v neklidné oblasti Golanských výšin. Právě tady se přehnala v roce 1967 Šestidenní válka, během níž Sýrie o toto pohoří přišla. Izrael poté okupované Golanské výšiny v roce 1981 anektoval ke svému území. Dlužno dodat, že to byl jednostranný akt, mezinárodní společenství tento počin dosud oficiálně neuznalo.
Izraelský rozcestník poblíž místa Merom Golan.
Na skalní plošině, která je od nárazníkového pásma mezi Izraelem a Sýrii vzdálena jen 2 km, hospodaří farmářská komunita kovbojů Moshav Yonatan. Honáci dobytka si na dennodenní přítomnost izraelských vojáků už dávno zvykli.
Foto: Reuters

Kovbojové alias drsní honáci dobytka nežijí jen v USA. Najdeme je také v oblasti Golanských výšin. Tedy v krajině, která je dlouhodobě zdrojem nepřátelství mezi Izraelem a Sýrii. Izrael totiž tuto oblast Sýrii v roce 1967 uzmul po vyhrané Šestidenní válce. Nyní, když kvůli občanské válce znovu roste mezi Sýrií a Izraelem napětí, mohou v případě znovu propuknutí válečného konfliktu mezi těmito zeměmi přijít uvedení kovbojové o práci.

 

Právě se děje

před 35 minutami

Útočník v mešitě v albánském hlavním městě Tiraně pobodal pět lidí. Policie po motivu pátrá

Útočník v mešitě v albánském hlavním městě Tiraně pobodal pět lidí. Jejich stav je stabilizovaný. Policie pátrá po motivu, podle otce domnělého pachatele trpěl jeho syn depresemi.

Policie uvedla, že útočník, albánský státní příslušník Rudolf Nikolli, napadl věřící v mešitě během odpolední modlitby. Strážníci podle ní 34letého muže zneškodnili ihned po svém příjezdu na místo, záběry zveřejněné televizí A2 nicméně naznačují, že Nikolliho odzbrojili již svědci události. Ze snímků je patrné také to, že útočníka se dav pokusil lynčovat.

Zraněno bylo pět mužů ve věku 22 až 35 let, kteří museli být převezeni do nemocnice. Utržená zranění je podle policie nicméně neohrožují na životě.

Zdroj: ČTK
před 45 minutami

Kabinet nepodpořil návrh koaliční ČSSD na zkrácení pracovní doby

K návrhu ČSSD na zkrácení pracovního týdne, stanovení minimální mzdy ve výši poloviny mzdy průměrné a na zavedení nejméně pětitýdenní dovolené zaujal dnes kabinet nesouhlasné stanovisko. Na twitteru to uvedla ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD).

Zdroj: ČTK
Další zprávy