Fotogalerie: Kovbojové z Golanských výšin

Fotogalerie: Kovbojové z Golanských výšin
Zdejší krajina sice na první pohled americké scenérie trochu připomíná, ale existence robustního oplocení...
... i pohled na zničený tank v krajině připomíná, že nejsme v USA, ale v neklidné oblasti Golanských výšin. Právě tady se přehnala v roce 1967 Šestidenní válka, během níž Sýrie o toto pohoří přišla. Izrael poté okupované Golanské výšiny v roce 1981 anektoval ke svému území. Dlužno dodat, že to byl jednostranný akt, mezinárodní společenství tento počin dosud oficiálně neuznalo.
Izraelský rozcestník poblíž místa Merom Golan.
Na skalní plošině, která je od nárazníkového pásma mezi Izraelem a Sýrii vzdálena jen 2 km, hospodaří farmářská komunita kovbojů Moshav Yonatan. Honáci dobytka si na dennodenní přítomnost izraelských vojáků už dávno zvykli.
Foto: Reuters
Reuters Dan Poláček Reuters, Dan Poláček
30. 5. 2013 11:00

Kovbojové alias drsní honáci dobytka nežijí jen v USA. Najdeme je také v oblasti Golanských výšin. Tedy v krajině, která je dlouhodobě zdrojem nepřátelství mezi Izraelem a Sýrii. Izrael totiž tuto oblast Sýrii v roce 1967 uzmul po vyhrané Šestidenní válce. Nyní, když kvůli občanské válce znovu roste mezi Sýrií a Izraelem napětí, mohou v případě znovu propuknutí válečného konfliktu mezi těmito zeměmi přijít uvedení kovbojové o práci.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Kvůli koronaviru nebudou letní wagnerovské slavnosti v Bayreuthu

Kvůli epidemii nového typu koronaviru se letos neuskuteční tradiční wagnerovské Hudební slavnosti v Bayreuthu. Ovlivní to také program příštích ročníků, uvedli organizátoři akce v bavorském městě. Oblíbené slavnosti, jež jsou vrcholem německé operní sezóny, pravidelně navštěvovala i kancléřka Angela Merkelová. Letos měly začít 25. července a skončit 30. srpna. Na slíbené nové nastudování Wagnerovy tetralogie Prsten Nibelungův dojde až v roce 2022, na příští rok už je totiž program hotový. Diváky čeká nová produkce Bludného Holanďana a opakování dřívějších inscenací oper Tannhäuser, Mistři pěvci norimberští a Lohengrin.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Sýrie ohlásila sestřelení izraelských raket nad svým územím

Syrská protivzdušná obrana sestřelila izraelské rakety nad syrským Homsem. Informovala o tom syrská televize i agentura SANA. Podle televize izraelská letadla vypálila rakety, když byla nad libanonským územím. Izrael tradičně tyto informace nekomentuje. Podle syrských médií si operace nevyžádala mrtvé ani raněné.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Čínská basketbalová liga musí restart odložit

Plány na obnovení profesionální basketbalové ligy v Číně CBA v polovině dubna vzaly prozatím za své. Vláda nejlidnatější země světa podle agentury AP kvůli přetrvávajícím obavám z pandemie koronaviru nařídila, aby všechny velké sportovní soutěže zůstaly na neurčito přerušené.

CBA se kvůli šíření nového typu koronaviru nehraje od konce ledna, v poslední době se ale začala chystat na restart a do země se postupně začali vracet zahraniční hráči. Někteří už nastoupili do povinné dvoutýdenní karantény, jako třeba bývalý hráč NBA Jeremy Lin.

Liga podle informací médií plánovala soustředit všech dvacet účastnických týmů do dvou měst (Tung-kuan a Čching-tao) a odehrát zbytek základní části bez diváků, v přísně střežených podmínkách a pod dohledem zdravotníků. Každému celku k tomu zbývá sehrát 16 zápasů.

Na povolení úřadů bude čekat i fotbalová liga, která měla původně začít 22. února. Týmy se sice v minulém týdnu vrátily k tréninku, termín startu soutěže ale nebyl stanoven. Hovořilo se o konci dubna nebo počátku května.

Pandemie má původ právě v Číně, odkud se nákaza v prosinci začala šířit. Asijská velmoc je ale v současnosti až na čtvrtém místě žebříčku podle počtu infikovaných osob. Podle nejnovějších údajů se tam virem nakazilo přes 82.000 lidí a zemřelo na 3300. Země v poslední době hlásí poměrně nízká čísla nově nakažených, panují ale obavy, že by se zde mohl virus znovu rozšířit zejména kvůli tomu, že se do země navrátilo mnoho lidí ze zahraničí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy