Jerevan - Arménský prezident Serž Sargsjan složil přísahu a zahájil další pětileté období ve funkci hlavy státu, kterou obhájil v únorových volbách. Jeho vítězství však zpochybňuje opoziční protikandidát Raffi Hovanesjan.
Asi 12 tisíc jeho příznivců se shromáždilo v Jerevanu na největší demonstraci od voleb. Někteří z nich se zúčastnili večerního protestního pochodu k prezidentskému paláci, kde je zastavila policie.
Sargsjan v inauguračním projevu řekl, že jeho hlavními prioritami je rozvoj ekonomiky, zajištění vlády práva a prohlubování demokracie v zemi. Zároveň by chtěl vyřešit dlouhodobý problém Národního Karabachu, arménské enklávy v sousedním Ázerbájdžánu.
"Říkáme 'ne' falešným slibům, říkáme 'ne' falešným prezidentům," reagoval Hovanesjan před svými příznivci na prezidentův projev.
Ve volbách, které se konaly 18. února, získal Sargsjan podle oficiálních výsledků 58,64 procenta hlasů, zatímco Hovanesjana podpořilo 36,75 procenta zúčastněných voličů. Opoziční kandidát odmítl výsledky uznat s poukazem na údajné rozsáhlé podvody, ústavní soud ale jeho stížnosti zamítl.
Mezinárodní pozorovatelé legitimitu voleb nezpochybnili, třebaže poukázali na nedostatek politické soutěže.
Hovanesjan držel v březnu hladovku, s jejíž pomocí chtěl dosáhnout zrušení výsledků voleb. Nakonec se ale rozhodl ji ukončit a pokračovat v pořádání pouličních protestů. Své stoupence vyzval, aby dnes uspořádali proti Sargsjanovi protestní pochod.
Cestu několika tisíc demonstrantů k prezidentskému paláci doprovázely drobné potyčky s policií. Podle agentury AP nebyli ohlášeni žádní zranění, ale jeden z čelných představitelů Hovanesjanovy strany byl spatřen, jak demonstraci opouští s krvácejícím nosem. Před prezidentským palácem dav prořídl a lidé se rozptýlili na přilehlém velkém náměstí. Protestovat by znovu chtěli v pátek.
Arménii ve středu navštíví český ministr zahraničí Karel Schwarzenberg.