Arménie má staronového prezidenta, OBSE volby kritizuje

ČTK ČTK
19. 2. 2013 10:39
Hlavou státu zůstává Serž Sargsjan, kampaň poznamenal "nedostatek politické soutěže"
Serž Sargsjan, staronový prezident Arménie
Serž Sargsjan, staronový prezident Arménie | Foto: Reuters

Jerevan - Prezidentské volby v Arménii vyhrál dosavadní šéf státu Serž Sargsjan s 58,64 procenta odevzdaných hlasů.

Vyplývá to z konečných výsledků, které zveřejnila ústřední volební komise.

Zahraniční pozorovatelé při hodnocení voleb ocenili pokrok ve srovnání s minulým hlasováním v roce 2008, kritizovali ale "nedostatek politické soutěže" během volební kampaně.

Podle volební komise se hlasování zúčastnilo přes 60 procent voličů.

Lepší, ale pořád s podvody

Největší rival vítězného Sargsjana, bývalý první ministr zahraničí nezávislé Arménie Raffi Hovanesjan, obdržel 36,75 procenta hlasů. Jeho stoupenci tvrdí, že pondělní volby poznamenaly podvody.

Výhrady k průběhu hlasování mají i monitorovací týmy Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE). Volební proces podle nich zaznamenal pokrok ve srovnání s minulými prezidentskými volbami v roce 2008, kdy při nepokojích zahynulo deset lidí. Kampaň ale poznamenal "nedostatek politické soutěže", mimo jiné i proto, že někteří vlivní politikové od původního záměru kandidovat ustoupili.

Důvodem byla obava, že výsledky budou ovlivněny ve prospěch dosavadního prezidenta. Podle OBSE to přispělo k apatii voličů a podnítilo nedůvěru ve spravedlnost volebního procesu. Volební účast byla nižší než v roce 2008.

Foto: Aktuálně.cz

Stovky stížností

Dosavadní šéf státu svou kampaň opíral především o obnovení hospodářského růstu, i když jihokavkazská země zůstává chudou a více než třetina populace žije pod hranicí chudoby. "Byly to nejlepší volby v dějinách nezávislé Arménie. Ukazují, že demokratické procesy jsou nezvratné," řekl mluvčí Sargsjanovy Republikánské strany Arménie.

Hovanesjan však před vyhlášením konečných výsledků prohlašoval, že se stal vítězem voleb, a Sargsjana vyzýval, aby uznal porážku. Hovanesjanův štáb oznámil, že dostal "stovky stížností na masivní porušování volebních pravidel, včetně vhazování falešných hlasů do uren, na zastrašování a uplácení voličů". Policie ale tato nařčení popřela.

Hovanesjan, původem Američan, kritizoval prezidenta za prohru v závodech ve zbrojení s regionálním rivalem Ázerbájdžánem a také tvrdil, že kvůli korupci zmizely ze státní pokladny miliardy dolarů.

 

Právě se děje

Další zprávy