Armády Thajska a Kambodže bojují o starobylý chrám

Václav Viták
7. 2. 2011 16:30
Kambodžský premiér Hun Sen žádá vytvoření nárazové zóny pod kontrolou OSN
Chrám Preah Vihear byl podle Kambodži v bojích silně poškozen
Chrám Preah Vihear byl podle Kambodži v bojích silně poškozen | Foto: Reuters

Bangkok - Na thajsko-kambodžské hranici v pondělí pokračovaly boje, které tak trvají již čtvrtý den. Každá z obou stran obviňuje tu druhou z agrese a tvrdí, že jen brání své výsostné teritorium.

Předmětem sporu je opět chrám Prasat Preah Vihear a území o ploše 4,5 kilometru čtverečních kolem něj.

Kambodžský premiér Hun Sen již v neděli v Phnompenhu volal po svolání mimořádného zasedání Rady bezpečnosti OSN.

Prohlásil, že Spojené národy musejí "zastavit thajskou agresi" a vyzval k vytvoření nárazové zóny v příslušné části hranice mezi Thajskem a Kambodžou, kterou by kontrolovaly sbory OSN.

V posledních bojích zatím zahynulo údajně asi šest osob, jeden thajský voják, tři kambodžští a dva vesničané. Z oblasti bojů utekly na obou stranách tisíce lidí.

Stále stejný důvod

Příčinou periodicky se vracejících pohraničních střetů je vždy hinduistický chrám Prasat Preah Vihear ležící na nejsevernější hranici severní kambodžské provincie Preah Vihear, sousedící s thajskou provincií Sisaket.

Tento historický a architektonický skvost byl postaven v 11. století za khmerské vlády na zhruba 525 metrů vysokém útesu v pohoří Dangrek, jež se táhne podél thajsko-kambodžské hranice.

V roce 1962 Mezinárodní soudní dvůr v Haagu přiřkl tuto památku kambodžské straně. Spor však zůstal nedořešen, protože Thajci kontrolují hlavní přístupy k chrámu.

Obě strany si navíc stále činí nárok na území o rozloze 4,5 kilometru čtverečních v jeho těsném sousedství, jež soud do svého verdiktu nezahrnul.

Poškozený, nepoškozený?

Kambodža navíc v roce 2008 prosadila zařazení chrámu Prasat Preah Vihear na seznam Světového dědictví organizace UNESCO, což Thajsko velmi pobouřilo.

Kambodžané tvrdí, že thajské jednotky v posledních bojích, které začaly v pátek, chrám vážně poničily. „Jedno křídlo našeho chrámu se zřítilo kvůli dělostřelecké palbě z thajské strany," prohlásil podle listu The New York Times nejmenovaný kambodžský velitel.

Thajci tato tvrzení odmítli a sdělili, že Kambodža vyprovokovala poslední boje ve snaze vtáhnout do bilaterálního thajsko-kambodžského sporu další země.

Skutečností však je, že nacionalistické nálady spojené s chrámem Prasat Preah Vihear v posledním týdnu prudce vzrostly na obou stranách.

Na jedné straně žluté košile, na druhé Hun Manet

Důvodem je verdikt kambodžského soudu, který minulý týden poslal dva thajské nacionalisty do vězení na šest a osm let za narušení hranice a špionáž v pohraniční oblasti provincie Preah Vihear.

Obě strany tvrdí, že hájí své území - na obr. kambodžský voják
Obě strany tvrdí, že hájí své území - na obr. kambodžský voják | Foto: Reuters

Tito dva Thajci nelegálně vstoupili na sporné území v prosinci loňského roku spolu s dalšími pěti aktivisty.

Takzvané Žluté košile, stoupenci thajské monarchie, proto opakovaně pořádají v Bangkoku protesty a žádají vládu, aby v pohraničním sporu s Kambodžou nastoupila tvrdý kurs.

Někteří Thajci přičítají zvýšení napětí kambodžskému premiérovi Hun Senovi a jeho vnitropolitickým plánům. Podle anglicky psaného deníku Bangkok Post velí vojenským operacím na kambodžské straně generál Hun Manet, jeho syn.

Hun Sen údajně chce, aby se z Hun Maneta stal velitel kambodžské armády, přestože tomuto absolventovi americké vojenské akademie ve West Pointu je teprve 33 let.

 

Právě se děje

Další zprávy