Američtí generálové viní seriálového hrdinu Jacka Bauera, že dává mužům v uniformě špatný příklad.
Tajný agent Jack Bauer hledá bombu. Potřebuje informace a tak neváhá bít lidi, zastrašovat je, nebo namířit zbraň na malé dítě. "Zabiju ti rodinu," vyhrožuje u výslechu fiktivní příslušník protiteroristické jednotky Los Angeles.
Vypadá scéna oblíbeného seriálu "24" neuvěřitelně? Těžko. Dokazují to aféry kolem bagdádské věznice Abú Ghrajb, případy mučení v zajateckém táboře na námořní základně Guantánamo nebo v Afghánistánu.
Odvrácená tvář války proti terorismu
Nelidské zacházení s osobami podezřelými z podpory terorismu reprezentuje podle organizací na ochranu lidských práv odvrácenou tvář celosvětové války proti terorismu, kterou vede americká administrativa a její spojenci.
Děkan vojenské akademie ve West Pointu proto zamířil do Hollywoodu. Tvrdí, že jeho studenty a zároveň americké vyšetřovatele v Iráku seriál negativně ovlivňuje.
Mučení a americká TV
O tom, že útoky z 11.září a následné vyhlášení války proti terorismu mají vliv na televizní tvorbu, svědčí i následující statistiky:
- Podle Human Rights Watch před rokem 2001 televize vysílaly jen pár scén, které ukazovaly mučení. Roli vyslýchajících při tom na sebe obvykle brali zločinci
- V roce 1996 a 1997 dokonce podle Rodičovského výboru pro televizi (PTC) chyběly takové scény úplně
- Nárůst byl znatelný po útocích na newyorská dvojčata. V roce 2003 se na obrazovkách objevilo 228 mučících scén.
- V roce 2004 a 2005 jich bylo přes 100
- Příklady lze nalézt v seriálech "24", "Alias", "The Wire", " Zákon a pořádek", nebo "Star Trek: Voyager."
Jeden svět na Aktuálně
Filmy o mučení
Duchové Abú Ghrajbu
- 4.3. 21:30 Lucerna
- 8.3. 17:00 Perštýn
Cesta na Guantánamo
- 7.3. 17:30 Lucerna
"Studenti to vidí a říkají: Pokud je mučení špatné, co seriál "24"? varoval brigádní generál Patrick Finnegan.
Jack Bauer v Abú Ghrajbu: šel by sedět
Schůzku s producenty televizí Fox a ABC svolala Jill Savittová z vedení organizace Human Rights First.
Doprovázel je i Tony Lagouranis, někdejší příslušník americké armády, který měl v nechvalně známé káznici Abú Ghrajb na starosti vyslýchání vězňů. Podle něj kolegové po překladateli požadovali, aby předstíral oběť mučení chvíli poté, co podobnou scénu viděli na DVD se seriálem "24".
Lagouranis přiznává, že televize není jediným faktorem ve hře. Mnozí američtí vyšetřovatelé jsou mladí, bez výcviku a pod tlakem velitelů. Ti požadují od vězňů rychlé informace.
Seriálový Jack Bauer i tak podle velitele West Pointu představuje při výcviku studentů jednu z největších výzev.
"Podívej, co dělají, udělám to taky"
Producenti televizí FOX a ABC se k výtkám vojáků postavili odmítavě. Spoluautora seriálu "24" Joela Surnowa varování expertů na mučení překvapilo. Řekli mu, že si neuvědomuje, kolik lidí mučící scény ovlivňují.
"Mladí vyšetřovatelé nepotřebují naši show. Lidská mysl si dokáže představit mnohem více než to, co ukazujeme v televizi," brání se Surnow. Argumentuje také tím, že si pčece nikdo z dospělých neřekne "podívejte, co dělají, udělám to taky!"
Statistiky Human Rights Watch o spojitosti mezi televizním vysíláním a případy mučení nic neříkají. Kvantitativní analýza televizního vysílání ale mluví jasně: zatímco před rokem 2001 vysílaly stanice jen "několik málo" scén mučení, po útocích z 11.září jejich počet dramaticky vzrostl.
Podle Howarda Gordona, producenta seriálu "24", může pera tvůrců vést současná situace. Lidem terorismus i válka v Iráku vadí. Gordon proto soudí, že "možná jde o vyjádření vzteku a bezmoci".
"Lidé z administrativy mají náš seriál také rádi," dodal Gordonův kolega Surnow.
Administrativa prezidenta George Bushe se od případů fyzického nátlaku při výslechu opakovaně distancovala a myšlenku, že jde o oficiálně schválenou politiku, rezolutně popřela .
Kritici ale hovoří o opaku. Jak je vidět i v dokumentu Duchové Abú Ghrajbu, připraveném pro návštěvníky festivalu Jeden svět, vojenské rozkazy pro Irák zjevně počítaly s takovým zacházením s vězni, které je v rozporu s mezinárodním právem.