Washington - Američtí gayové a lesbičky oslavují. V armádě přestává platit pravidlo "neptej se a mlč", kterým administrativa bývalého prezidenta Billa Clintona v roce 1993 šalamounsky vyřešila problematiku homosexuality v armádě.
Gayové a lesbičky v ozbrojených složkách Spojených států oficiálně nesloužili a ani nemohli, ale velitelé a vojáci měli zakázáno o sexuální orientaci svých kolegů a podřízených hovořit nebo po ní pátrat.
V praxi to znamenalo, že homosexuál mohl být ve zbrani, jen pokud svou menšinovou orientaci nepřiznal.
Ti, kdo byli v době platnosti kontroverzního předpisu z armády vyhozeni, se teď mohou vrátit.
Organizace bojující za práva menšin nazvaly 20. září "Dnem zrušení" a po celé zemi pořádají oslavy.
Zákon o zrušení - podle kritiků pokryteckého - pravidla "neptej se a mlč" prošel Kongresem v prosinci minulého roku. Současný prezident Barack Obama tím splnil jeden ze svých předvolebních slibů.
Obavy některých politiků, vojáků i civilistů, že mohou homosexuálové v armádě podkopat morálku, a tím i její bojeschopnost, experti vyvracejí.
Pravidla veřejného vystupování vojáků navíc zůstanou nezměněna. Polibky či jiné něžnosti by si tedy vojáci měli i nadále dopřávat v soukromí.
Mluvčí Pentagonu George Little stanici BBC řekl, že v souvislosti se změnou pravidel prošlo zvláštním školením 97 procent všech amerických vojáků, a armáda je proto na změnu dobře připravena.
Otevřeně homosexuální muži a ženy už mohou podávat přihlášky několik týdnů a v nejbližších dnech by měli první odvážlivci nastoupit k výcviku.
"Náš národ konečně upustil od nerovnosti přístupu ke gayům a lesbičkám a na místo toho se vydal směrem k rovnosti všech Američanů," řekla k novému zákonu jeho hlavní zastánkyně ve Sněmovně reprezentantů Nancy Pelosiová.
Česká armáda se snaží homosexualitu ignorovat
V České armádě je zatím homosexualita tabu. Stejně jako tomu bylo v USA, na sexuální orientaci se nikdo z nadřízených neptá. Známý je ale případ českého transvestity Jaroslava Brokeše, kterého po změně pohlaví odmítli přijmout zpět.