Američané vrátí Japonsku část Okinawy, chtějí snížit napětí kolem vojenských základen

ČTK ČTK
29. 7. 2016 10:22
Americká armáda přistoupila k největšímu ústupku na japonském ostrově Okinawa od roku 1972, když slíbila, že opustí 17 procent území. Současně mají Spojené státy na ostrově asi 30 000 vojáků a významnou leteckou základnu. Kolem toho se množí protesty obyvatel.
Protesty proti přítomnosti amerických vojáků na ostrově
Protesty proti přítomnosti amerických vojáků na ostrově | Foto: Reuters

Tokio - Americká armáda v pátek oznámila, že se chystá vrátit japonské vládě více než šestinu území, které má pod kontrolou na ostrově Okinawa.

Podle agentury by to mohlo pomoci snížit napětí kolem tamních amerických vojenských základen.

Japonsko by mělo od Američanů dostat zpět 40 kilometrů čtverečních půdy, které jsou součástí výcvikového tábora amerických vojáků v džungli na severu ostrova, sdělila armáda Spojených států v prohlášení.

"Respektujeme názor obyvatel Okinawy, že naše přítomnost musí být snížena," konstatovala armáda v oficiálním sdělení k plánovanému vrácení 17 procent území, jež na Okinawě zabírá.

Ostrov na konci 2. světové války v roce 1945 dobyla americká vojska a Japonsku ho předala až v roce 1972. Teď plánovaný ústupek má být od té doby největší.

Americké jednotky zůstávají v Japonsku na základě smlouvy, která dává USA za povinnost zajistit bezpečnost souostroví. Na Okinawě, která leží asi 1600 kilometrů jihozápadně od Tokia, je rozmístěno zhruba 30 000 amerických vojáků.

Přítomnost americké armády na ostrově je dlouhodobě citlivou záležitostí. Obyvatelé Okinawy si stěžují na nadměrný hluk způsobený přelety vrtulníků, znečištění životního prostředí i zvýšenou kriminalitu v okolí základen. Napětí se vystupňovalo v roce 1995 po znásilnění místní školačky trojicí Američanů.

Letos v červnu protestovaly proti přítomnosti amerických vojáků na Okinawě desetitisíce lidí. Poukazovali mimo jiné na nedávné znásilnění mladé Japonky, za něž byl 15. července odsouzen americký voják k 2,5 roku vězení, a na vraždu místní ženy, z níž je podezřelý americký civilista pracující pro americkou armádu v Japonsku.

Obyvatelé Okinawy žádají především uzavření a přemístění hlavní americké letecké základny na Okinawě. Tento plán ale stagnuje kvůli sporům, kam základnu Futenma přesunout. Mnozí místní lidé si přejí úplný odchod amerických vojáků z ostrova.

 

Právě se děje

Další zprávy