Saúdská Arábie, Egypt, Maroko a také Alžírsko projevily zájem rozvíjet nukleární energii. Tu chtějí používat na stavbu jaderných elektráren a na energeticky náročné odsolování mořské vody.
"Vedeme s těmi zeměmi předběžné rozhovory. Nabízíme jim pomoc, pod naším technickým dohledem vytvořit studii na rozvoj jaderných elektráren," uvedl Tomihiro Taniguči, zástupce ředitele Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE)
Také Spojené Arabské Emiráty a Tunisko by rádo disponovaly jadernou energii, jejich plány jsou však zatím ještě v plenkách.
Nedostatek vody
Arabské země se potýkají s nedostatkem vody, řešením mohou být odsolovací zařízení, které transformují mořskou vodu v pitnou. To se děje předestilováním nebo tzv. reverzní osmózou.
V druhém případě je voda silnými čerpadly tlačena proti speciálním membránám, přes které částice neprojdou. Obě tyto technologie jsou však energeticky náročné.
Analytici uvádějí, že ačkoliv arabské země opravdu musejí hledat alternativní zdroje energie, roli v rozhodování, pro kterou z energií se přikloní, hraje také Írán a jeho jaderné ambice.
Západní mocnosti se snaží prosadit rezoluci, která by zabránila Íránu pokračovat ve svém jaderném programu, jenže Írán tvrdí, že má právo vyvíjet vlastní jaderné palivo pro mírové účely. Západ se však obává, že chce Írán vyvinout jadernou bombu.
Jaderní Egypťané
Nejvíce rozvinutý je jaderný program Egypta. "Mnoho rozvojových zemí se začíná zamýšlet nad možnostmi alternativních zdrojů energie," uvedl Gamal Mubarak, syn prezidenta a vlivný politik Národní demokratické strany.
"Je čas, aby Egypt vynaložil energii a začal jednat o alternativních zdrojích, včetně jaderné energie."
Egypt si už zadal studie na konstrukci první jaderné elektrárny v zemi. Tu by rádo stavělo Rusko. Také Alžírsko uvažuje o stejném kroku.