Washington - Vedení americké Demokratické strany a volební štáb její prezidentské kandidátky Hillary Clintonové pomáhaly financovat shromažďování informací o stycích Donalda Trumpa s Ruskem.
Uvedla to ve středu agentura AP, která se odvolává na anonymní zdroje. Podobné zprávy se pak objevily i v dalších médiích.
Informace, které získal bývalý britský špion Christopher Steele, kolovaly loni ve Washingtonu a měly dokazovat, že Moskva se snaží pomoci Trumpovi do Bílého domu a zároveň o něm shromažďuje citlivá a poškozující fakta.
Hodnověrnost Steelových informací zkoumá americký Federální úřad pro vyšetřování (FBI) a rovněž speciální tým vyšetřovatelů vedený Robertem Muellerem. Ten si před časem bývalého britského agenta pozval k výslechu.
Trump opakovaně označil údajná kompromitující fakta za podvod a nedávno na Twitteru vyslovil podezření, že na financování kampaně proti němu se mohla podílet FBI a rovněž Demokratický národní výbor (DNC). Ten je centrálním administrativním orgánem demokratů.
Podle AP financovali demokraté shromažďování kompromitujících dokumentů proti Trumpovi prostřednictvím právní firmy Perkins Coie, která spolupracuje s DNC. Akce začala na jaře 2016 a skončila prakticky dnem prezidentských voleb.
Právníci firmy Perkins Coie spolupracovali se společností Fusion GPS, které Steele své informace o Trumpovi dodával. Kolik peněz DNC firmě Fusion GPS poukázal, není známo.
Pokud se informace potvrdí, posílí to podle AP tvrzení Bílého domu, že demokraté vedou proti Trumpovi politicky motivovanou kampaň s pomocí pomluv.
Podle informací shromážděných Steelem, které přetiskl americký server BuzzFeed, má ruská tajná služba důkazy o sexuálních dobrodružstvích Donalda Trumpa v jednom hotelu v Moskvě a o tajných schůzkách jeho spolupracovníků s ruskými činiteli. Tvrzení je považováno za nepodložené a neprověřené a většina médií je odmítla publikovat.