Paříž - Xenofobní a rasistický aktivista, nebo umělec, který posunuje hranice cenzury. Francouzi debatují o tom, kam zařadit komika Dieudonné M'balu M'balu a jeho nové divadelní představení Le Mur (Zeď).
Už dlouho žádná premiéra nevzbudila v zemi takový ohlas, především v negativním smyslu.
Sedmačtyřicetiletý syn kamerunského otce a francouzské matky ve svém novém kuse útočí na Židy, zpochybňuje holocaust a zastává konspirační teorii, že Židé ovládají svět prostřednictvím svých organizací.
Na své domovské scéně má neustále vyprodáno a chtěl vyrazit na turné po dvaadvaceti francouzských městech. Vláda ovšem označila jeho představení na rasistické a antisemitské, vedle ministra vnitra Manuela Vallse se v tomto smyslu vyjádřil i prezident Francois Hollande.
Místní úřady se snaží představení Dieudonného zakázat.
První kolo komik vyhrál: soud v Nantes ve čtvrtek vystoupení nejprve povolil. Francouzská státní rada - nejvyšší administrativní soud v zemi - ale úřední zákaz představení jen o pár hodin později potvrdila.
Rozhodnutí padlo pouhé dvě hodiny před zahájením čtvrtečního představení, na které si ve městě Nantes zakoupilo vstupenky přes 6000 lidí.
Umělec se považuje za bojovníka proti cenzuře a spojil jako své fanoušky lidi ze zdánlivě neslučitelných skupin. Příznivce krajní pravice a arabské přistěhovalce. Z nich se rekrutují jeho hlavní fandové. Na YouTube má miliony kliků.
Ve Francii je zpochybňování holocaustu trestným činem, z toho však zatím Dieudonného nikdo neobvinil.
Jeho vliv se ale šíří už i za hranice Francie. Je autorem svérázného pozdravu, kterému se říká la quenelle. Spočívá v napřažené pravici směrem do země, zatímco levá ruka se přiloží na pravé rameno.
Komikovi kritici v tom vidí napodobeninu nacistického pozdravu zdviženou rukou. Při zápase anglické fotbalové Premier League pozdrav la quenelle přímo na hřišti ukázal francouzský fotbalista Nicolas Anelka.
Učinil tak prý ze solidarity se svým přítelem Dieudonném a tvrdí, že jde o "antisystémové", ne antisemitské gesto.
Paradoxní je, že komik začínal svoji kariéru ve dvojici s židovským umělcem Eliem Semounem. Zastával krajně levicové názory, a dokonce s nimi dvakrát kandidoval - pokaždé neúspěšně - do parlamentu.
Později ale začal tvrdit, že Francie odškodňuje Židy a uznává jejich utrpení, ale totéž neplatí pro oběti z řad afrických otroků.
Jeho přáteli se stali šéfka ultrapravicové Národní Fronty Marine Le Penová a známý popírač holocaustu Robert Faurisson.
Při jednom představení Dieudonné vystoupil v převlečení za rabína a zdravil pozdravem Izrael-heil. V rozhovoru s novináři označil Židy za sektu a podvod. A rasismus za "výmysl Abraháma".
Přesvědčení těch, kteří jsou pro zákaz jeho představení, posílil nedávno reakcí na komentář rozhlasového novináře židovského původu Patricka Cohena.
"Až se vítr otočí, nebude mít dost času na balení kufru. Když ho poslouchám, myslím na plynové komory. Škoda že už nejsou," prohlásil.
Ti, kteří ho mají rádi, chtěli ve městech, kde měl vystoupit, demonstrovat na jeho podporu. Pokud soudy i v dalších městech zákazy zruší, místo demonstrace mohou jít rovnou na představení.