Antikoncepční pilulky pro muže? Vědci už znají cestu

Petr Jemelka Petr Jemelka
25. 5. 2012 12:30
Objev funkce genu Katnal1 může vést k výrobě nehormonálních tablet pro muže
Nové prášky by měly spermie "odzbrojit".
Nové prášky by měly spermie "odzbrojit". | Foto: Reuters

Edinburgh - Skotští vědci přišli s objevem, jenž může od základů změnit antikoncepci. Dokonce naznačují, že jejich nejnovější zjištění by mohla vést až k vynálezu mužských antikoncepčních pilulek.

V semenotvorných váčcích varlat, konkrétně v Sertoliho buňkách, totiž izolovali klíčový gen pro vývoj zdravé spermie, který ji ale ovlivňuje až v posledním stádiu vývoje.

V praxi to znamená, že pokud se podaří zacílit antikoncepci právě na gen nazývaný Katnal1, tedy pouze na téměř zralé spermie, ty mladší ani tvorba nových by neměly být ovlivněny.

Po vysazení možné budoucí antikoncepce by proto měl být muž v krátké době opět plodný.

Autoři studie publikované na webu britské Veřejné vědecké knihovny PLoS Genetics tvrdí, že se jedná o nadějný objev, jenž může farmaceutům otevřít dveře k uživatelsky pohodlné nehormonální a hlavně mužské antikoncepci.

"Až najdeme cestu, jak na tento gen působit přímo ve varlatech, budeme schopni vyvinout nehormonální antikoncepci," cituje BBC, která na případ upozornila, vedoucího výzkumu Lea Smithe z Edinburské univerzity.

Pomáhali s početím, vynalezli antikoncepci

V současnosti mohou muži volit pouze mezi kondomy a vasektomií, tedy poměrně invazivním zákrokem na chámovodech, jenž je navíc v mnoha případech nevratný.

Jak už se to stalo i u mnoha dalších převratných objevů, Smithův tým našel cestu k mužským antikoncepčním pilulkám v podstatě náhodou. Místo antikoncepce totiž pátral po příčinách mužské neplodnosti.

Když prováděli testy na myšácích, všimli si mutace vedoucí ke sterilitě. Vyvinout takové tabletky, které budou působit na proteiny uvnitř konkrétních buněk, ovšem bude obtížné, připouští Smith. Řešením by ale podle něj mohlo být nalezení dalšího procesu, snáze uchopitelného, na nějž se protein váže.

"Je jasné, že něco takového potřebujeme. Prášky pro muže jsou už roky svatým grálem našeho vědního oboru. Něco podobného je, vzhledem k tomu, že má mužská antikoncepce působit pouze na procesy ve varlatech, nebo dokonce v konkrétních buňkách, velmi obtížné," prohlásil k objevu britský androlog Allan Pacey z Univerzity v Sheffieldu.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

USA zařadí hnutí Antifa mezi teroristické organizace, oznámil Trump

Spojené státy zařadí krajně levicové antifašistické hnutí Antifa na seznam teroristických organizací. Na Twitteru to oznámil americký prezident Donald Trump, který Antifu viní z podílu na nynější vlně násilností vyvolané smrtí černocha George Floyda při zatýkání policií. Trump o zařazení Antify na seznam mluvil už loni po střetech extremistů v Portlandu.

Další zprávy