Revoluce pro ženy: Počet vajíček není dán, jdou vyrobit

Petr Jemelka Petr Jemelka
28. 2. 2012 8:01
Neplodným párům svítá naděje: Žena nemusí mít jen vajíčka, s nimiž se narodí
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Washington - Doslova revoluci může v reprodukční medicíně vyvolat objev, s nímž přišli američtí vědci. 

Vědeckému týmu z Massachusettské všeobecné nemocnice se podařilo v tělech dospělých žen lokalizovat kmenové buňky, z nichž posléze, v laboratorních podmínkách, vznikla zdravá vajíčka.

Přesněji řečeno: Vyvinuly se z nich samičí pohlavní buňky oocyty, z nichž v těle meiotickým dělením vznikají zralá vajíčka.

In vitro se tento proces odehrál stejně jako v těle budoucí matky. Když byly oocyty obestřeny tkání z lidských vaječníků a umístěny do těla myši, plně se rozvinuly ve zdravé a oplodnitelné vajíčko.

To podle autorů výzkumu znamená, že jich jednou bude možné získat prakticky neomezenou zásobu, což by zásadně zvýšilo šance mnoha párů na zplození potomka.

Přestože jsou vědci stále na začátku a vše je nutné ověřit dalšími testy, vypadají dosavadní výsledky více než nadějně. Při pokusech na myších se vajíčka získaná z kmenových buněk oplodnit podařilo, upozornil odborný magazín Nature Medicine.

"Naším hlavním cílem bylo dokázat, že v ženském těle kmenové buňky produkující vajíčka jsou. A pokusit se je izolovat. Tím se nám otevřely dveře k novým metodám léčby lidské neplodnosti a jednou možná i k jejímu oddálení," cituje list autora výzkumu Jonathana Tillyho.

Vzhledem k tomu, že dosud mezi odborníky panovala všeobecná shoda na tom, že se žena narodí s určitým počtem vajíček a během života už o ně jen přichází, jde o zcela převratný objev.

Z hlediska etiky metoda sporná 

Foto: Reuters

Tillyho týmu se podařilo najít a izolovat kmenové buňky, které ve vaječnících produkují vajíčka, díky jedinečnému proteinu DDX4 na jejich povrchu.

Něco podobného už se, upozorňuje BBC, povedlo v roce 2004 během pokusů na myších. To, že by se dal takový postup zopakovat u lidí, se ale donedávna zdálo nepravděpodobné.

Při pokusech s lidskými vajíčky a spermiemi se ale vědci pouštějí na tenký led. Mohou se totiž dostat do sporu s etikou. Medicínský přínos je přitom neoddiskutovatelný, což BBC potvrdil i odborník na lidskou reprodukci Sheffieldské univerzity Allan Pacey. 

"Nejenže tato studie popírá jeden z doposud nedotknutelných přírodních zákonů, otevírá nám navíc dveře k dalším úžasným metodám léčby neplodnosti, například u žen, které se léčí z rakoviny," vysvětlil Pacey.

 

Právě se děje

Další zprávy