reklama
 
 

Objev vědců: Spermiím škodí nadbytek ženských hormonů

14. 1. 2012 16:00
Práce vědců z Přírodovědecké fakulty UK ukazuje další z příčin mužské neplodnosti

Praha- Nadbytek ženských hormonů v prostředí vede ke zrychlení některých procesů u spermií a ve svém důsledku ke zhoršení jejich kvality.

Vyplývá to z výsledků práce týmu pod vedením doktorky Kateřiny Hortové z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy.

Studie publikovaná v časopise Reproduction ukazuje, že zvýšená koncentrace estrogenů ovlivňuje rychlost kapacitace spermií - dozrání spermie, ke kterému dochází v ženském pohlavním traktu a bez kterého není spermie schopná vajíčko oplodnit.

"Toto zjištění je zcela zásadním přispěním k pochopení problematiky narůstající neplodnosti v lidské populaci. Estrogenní hormony nevypnuly zcela schopnost spermií oplodnit, nicméně snížily procento spermií, které jsou oplození schopné," vysvětluje doktorka Hortová.

Od vody po účtenky

Pokud je počet kvalitních spermií nízký, což je obecný trend posledních let, tak "další snížení kvality samčích pohlavních buněk může vést k dalšímu nárůstu neplodnosti," uvedla Hortová.

Estrogeny se dostávají do prostředí například v důsledku používání hormonální antikoncepce. Funkci estrogenních hormonů napodobuje také látka zvaná bisfenol A (BPA) , jež je součástí některých "tvrdých" plastů, zubních tmelů, účtenkových termopapírů a dalších výrobků.

Během kapacitace dochází k přestavbě spermie a změnám v některých chemických drahách. To umožní spermii po navázání na vajíčko provést takzvanou akrozomální reakci, díky níž se dostane přes ochranný obal vajíčka, zona pellucida, tvořený bílkovinami a cukry.

Všechno chce svůj čas

Vědci si povšimli přítomnosti receptoru (molekuly přijímající signál) pro estrogeny na spermii a poté zjišťovali jejich vliv na zmíněný proces kapacitace, "přípravy" na vniknutí do vajíčka.

Bylo zjištěno, že nadbytek těchto hormonů vede k urychlení průběhu této reakce. Ukázalo se ale, že pokud nemá spermie k proběhnutí této reakce dostatek času, není schopna obalem vajíčka projít a oplodnit ho.

autor: Jakub Novák | 14. 1. 2012 16:00

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama