Objev vědců: Spermiím škodí nadbytek ženských hormonů

Jakub Novák
14. 1. 2012 16:00
Práce vědců z Přírodovědecké fakulty UK ukazuje další z příčin mužské neplodnosti
Ukazuje se, že ženské hormony snižují oplodňovací schopnost spermií
Ukazuje se, že ženské hormony snižují oplodňovací schopnost spermií | Foto: Reuters

Praha- Nadbytek ženských hormonů v prostředí vede ke zrychlení některých procesů u spermií a ve svém důsledku ke zhoršení jejich kvality.

Vyplývá to z výsledků práce týmu pod vedením doktorky Kateřiny Hortové z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy.

Studie publikovaná v časopise Reproduction ukazuje, že zvýšená koncentrace estrogenů ovlivňuje rychlost kapacitace spermií - dozrání spermie, ke kterému dochází v ženském pohlavním traktu a bez kterého není spermie schopná vajíčko oplodnit.

"Toto zjištění je zcela zásadním přispěním k pochopení problematiky narůstající neplodnosti v lidské populaci. Estrogenní hormony nevypnuly zcela schopnost spermií oplodnit, nicméně snížily procento spermií, které jsou oplození schopné," vysvětluje doktorka Hortová.

Od vody po účtenky

Pokud je počet kvalitních spermií nízký, což je obecný trend posledních let, tak "další snížení kvality samčích pohlavních buněk může vést k dalšímu nárůstu neplodnosti," uvedla Hortová.

Estrogeny se dostávají do prostředí například v důsledku používání hormonální antikoncepce. Funkci estrogenních hormonů napodobuje také látka zvaná bisfenol A (BPA) , jež je součástí některých "tvrdých" plastů, zubních tmelů, účtenkových termopapírů a dalších výrobků.

Během kapacitace dochází k přestavbě spermie a změnám v některých chemických drahách. To umožní spermii po navázání na vajíčko provést takzvanou akrozomální reakci, díky níž se dostane přes ochranný obal vajíčka, zona pellucida, tvořený bílkovinami a cukry.

Všechno chce svůj čas

Vědci si povšimli přítomnosti receptoru (molekuly přijímající signál) pro estrogeny na spermii a poté zjišťovali jejich vliv na zmíněný proces kapacitace, "přípravy" na vniknutí do vajíčka.

Bylo zjištěno, že nadbytek těchto hormonů vede k urychlení průběhu této reakce. Ukázalo se ale, že pokud nemá spermie k proběhnutí této reakce dostatek času, není schopna obalem vajíčka projít a oplodnit ho.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Sněmovna označila po vzoru jiných parlamentů libanonské šíitské hnutí Hizballáh jako celek za teroristickou organizaci

Sněmovna označila po vzoru jiných parlamentů libanonské šíitské hnutí Hizballáh jako celek za teroristickou organizaci, která ohrožuje všechny demokratické země. Vláda by to měla prosadit i v Evropské unii, která by měla přestat rozlišovat rozdělení Hizballáhu na politickou a vojenskou část. Dolní komora se na tom dnes usnesla na popud předsedkyně sněmovního výboru pro obranu Jany Černochové (ODS)

"Poslanecká sněmovna vyzývá vládu, aby na úrovni Evropské unie prosazovala opuštění konceptu dělení Hizballáhu na dvě části a jeho úplné zařazení na seznam teroristických organizací," stojí ve sněmovním usnesení. Ministři zahraničí EU zařadili před sedmi lety na evropský seznam teroristických organizací pouze vojenské křídlo hnutí.

Vláda by se podle poslanců měla rovněž zasazovat o potlačení vlivu Hizballáhu ve světě v zájmu posílení mezinárodní bezpečnosti. Sněmovna také konstatovala, že její usnesení "není nepřátelským aktem vůči libanonskému lidu a že má zájem na udržování partnerství s Libanonskou republikou". Zástupci Hizballáhu jsou součástí libanonské vlády.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Obama kritizoval na mítinku Trumpa kvůli "zpackanému" boji s pandemií

Bývalý americký prezident Barack Obama na mítinku na Floridě ostře kritizoval svého nástupce Donalda Trumpa kvůli "zpackanému" boji s epidemií covidu-19. Lepší strategie podle něj mohla zachránit tisíce lidských životů. Informovala o tom dnes stanice CNN.

Obama vystoupil na mítinku v Orlandu na Floridě, na který lidé kvůli epidemii covidu-19 mohli přijet jen v autech a z nich si projev vyslechnout.

Na podporu demokratického kandidáta na prezidenta a svého někdejšího viceprezidenta Joea Bidena vystoupil Obama už minulý týden v Pensylvánii. Florida i Pensylvánie patří ke klíčovým státům, jejichž voliče chtějí demokraté i republikáni dostat na svou stranu.

Podle bývalého prezidenta Trump pandemii ignoroval a nyní se zdráhá přijmout zodpovědnost za následky svých činů. "Ale tenhle úřad tak nefunguje. Jste zodpovědní nonstop," dodal. Současný šéf Bílého domu se podle Obamy zajímá víc než o blaho lidí o svůj mediální obraz. "Žárlí na covid kvůli mediální pozornosti, které se mu dostává," řekl.

Nadcházející volby označil Obama za "nejdůležitější za našich životů". Shromážděné vyzval, aby dali svůj hlas Bidenovi, neboť ten má podle něj "konkrétní plán", jak učinit z USA zdravější, spravedlivější a silnější zemi.

Zdroj: ČTK
Další zprávy