Morales ještě nenastoupil do prezidentského úřadu, a už dostal příslib od španělského premiéra. José Luis Rodriguez Zapatero mu slíbil, že kromě 120 milionů dolarů, které by Španělé měli podmínečně odpustit své někdejší kolonii, jí také pomohou s bojem proti chudobě.
Morales při návštěvě Madridu nepotlačil svoji levicovou rétoriku, pouze ji poněkud omezil. Na tiskové konferenci opět hrozil "pašerákům" bolivijského nerostného bohatství.
Nejistota španělských firem
"Bolívie potřebuje ekonomické partnery, a ne vlastníky jejích přírodních zdrojů," prohlásil na tiskové konferenci.
Morales tím naznačil zestátnění bolivijských přírodních zdrojů a nechal tak v nejistotě například španělsko-argentinskou firmu Repsol, která v Bolívii podniká v ropném průmyslu, ale i další firmy.
Podle agentury Reuters Morales řekl, že energetické firmy, které v Bolívii podnikají, budou muset znovu vyjednat podmínky svého působení v zemi a přijdou o práva těžit přírodní zdroje.
Na setkání se španělskými firmami však o znárodnění nemluvil. "Byl velice rozvážný," uvedl španělský ministr průmyslu José Montilla po obědě s Moralesem a zástupci investorů.
#reklamaŠpanělé jsou třetím největším investorem v Bolívii a kromě Repsolu tam působí také energetické společnosti REE a Iberdola a velké banky.
Vítězná cesta bývalého pěstitele koky
Morales, kterého Bolívijci zvolili prezidentem před Vánocemi historickou většinou hlasů, navštívil Španělsko jako třetí zemi na své povolební cestě před uvedením do úřadu 22. ledna.
Přečtěte si, jakou minulost má Evo Morales.
Ze Španělska zamířil bývalý pěstitel koky indiánského původu do Francie. V plánu má ještě návštěvu Bruselu, Jihoafrické republiky, Číny a cestu by měl zakončit u svých sousedů v Brazílii. Do Washingtonu se ovšem nechystá.
Antiimperialistické trio Castro-Chávez-Morales
Zaměření proti USA má Morales společné se svými latinskoamerickými spojenci, které navštívil jako první. Na Kubě a ve Venezuele si dovolil mluvit ostřejším tónem než nyní v Evropě.
S oběma vůdci - Fidelem Castrem a Hugem Chávezem - chce vytvořit novou alianci. "Bolívie se připojuje k boji Latinoameričanů proti liberalismu a imperialismu," prohlásil Evo Morales při návštěvě Caracasu.
Analytici ale podle agentury Reuters připomínají, že po převzetí úřadu bude muset Morales ve své radikální levicové rétorice polevit, protože bude potřebovat zahraniční pomoc a investice. Včetně zahraničních partnerů v ropném a energetickém průmyslu, protože ten se bez cizích firem neobejde.