Pozdvižení v USA. Hacktivisté z Anonymous zveřejnili seznam sympatizantů Ku Klux Klanu

Zahraničí Zahraničí
6. 11. 2015 10:56
Hacktivistická skupina Anonymous zveřejnila podrobnosti o asi tisícovce údajných sympatizantů Ku Klux Klanu (KKK). Chtějí tak vytvořit vlnu odporu proti rasovému násilí. Seznam obsahuje řadu informací z profilů na sociálních sítích, mnohdy hemžících se rasistickými motivy. Údajní rasisté přitom byli identifikování pomocí rozhovorů s odborníky i tajnými metodami, například digitální špionáží. KKK minulý rok pohrozil, že zakročí proti lidem protestujícím proti úmrtí mladých černochů ve Fergusonu. V tomto týdnu se na internetu objevil už jeden seznam údajných členů KKK, který obsahoval i jména amerických politiků. Anonymous se od něj distancovali, zřejmě byl falešný.
Maska Anonymous. Ilustrační foto.
Maska Anonymous. Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Washington - Volně sdružená hackerská skupina Anonymous ve čtvrtek zveřejnila informace o asi tisícovce údajných sympatizantů Ku Klux Klanu (KKK).

Účelem publikace je podle hackerů "vytvoření odporu" proti rasovému násilí, uvedl server BBC.

K sestavení seznamu ale skupina podle vlastních slov nepoužila hackerské schopnosti svých členů, ale obyčejný rozum.

"To znamená, že jedinci na tomto seznamu byli často identifikováni pomocí lidských zdrojů informací, a to prostřednictvím jak otevřených (pohovory s odborníky), tak tajných (digitální špionáž / sociální inženýrství) metod," uvedli Anonymous.

Zveřejněný seznam obsahuje podrobné informace osob z jejich profilů na sociálních médiích, z nichž řada podle serveru obsahuje rasisticky laděné texty nebo fotografie. Jedná se o osoby, které se například na Facebooku přidaly ke skupinám sympatizujícím s KKK.

Ku Klux Klan se hlasitě ozval zejména minulý rok po nepokojích v Missouri. Pohrozil, že zakročí proti lidem, kteří se odváží nahlas protestovat proti úmrtí mladých černochů ve Fergusonu.

Na předměstí města St. Louis loni v srpnu policista bílé pleti zastřelil černošského mladíka Michael Browna. Porota v případu zamítla strážníka soudně stíhat, což vzbudilo řadu protestů.

V tomto týdnu se na internetu objevil už jeden seznam údajných členů KKK, který byl připisován právě Anonymous a obsahoval i jména amerických politiků. Zřejmě šlo o podvod, samotní hackeři se od něj totiž distancovali.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

V Nizozemsku vjelo auto na zahrádku kavárny, šest lidí je zraněných

Šest lidí ve středu utrpělo zranění, když ve městě Gennep na východě Nizozemska vjelo auto na zahrádku kavárny. Proč se tak stalo, není jasné, uvedla nizozemská agentura ANP. Poranění pěti lidí je lehké, šestý člověk byl převezen do nemocnice. Případ vyšetřuje policie, která řidiče auta zadržela. Podle místních médií není vyloučené, že nějakou roli při této nehodě mohly sehrát drogy. Město Gennep leží u hranice s Německem.

Zdroj: ČTK
Další zprávy