Pozdvižení v USA. Hacktivisté z Anonymous zveřejnili seznam sympatizantů Ku Klux Klanu

Zahraničí Zahraničí
6. 11. 2015 10:56
Hacktivistická skupina Anonymous zveřejnila podrobnosti o asi tisícovce údajných sympatizantů Ku Klux Klanu (KKK). Chtějí tak vytvořit vlnu odporu proti rasovému násilí. Seznam obsahuje řadu informací z profilů na sociálních sítích, mnohdy hemžících se rasistickými motivy. Údajní rasisté přitom byli identifikování pomocí rozhovorů s odborníky i tajnými metodami, například digitální špionáží. KKK minulý rok pohrozil, že zakročí proti lidem protestujícím proti úmrtí mladých černochů ve Fergusonu. V tomto týdnu se na internetu objevil už jeden seznam údajných členů KKK, který obsahoval i jména amerických politiků. Anonymous se od něj distancovali, zřejmě byl falešný.
Maska Anonymous. Ilustrační foto.
Maska Anonymous. Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Washington - Volně sdružená hackerská skupina Anonymous ve čtvrtek zveřejnila informace o asi tisícovce údajných sympatizantů Ku Klux Klanu (KKK).

Účelem publikace je podle hackerů "vytvoření odporu" proti rasovému násilí, uvedl server BBC.

K sestavení seznamu ale skupina podle vlastních slov nepoužila hackerské schopnosti svých členů, ale obyčejný rozum.

"To znamená, že jedinci na tomto seznamu byli často identifikováni pomocí lidských zdrojů informací, a to prostřednictvím jak otevřených (pohovory s odborníky), tak tajných (digitální špionáž / sociální inženýrství) metod," uvedli Anonymous.

Zveřejněný seznam obsahuje podrobné informace osob z jejich profilů na sociálních médiích, z nichž řada podle serveru obsahuje rasisticky laděné texty nebo fotografie. Jedná se o osoby, které se například na Facebooku přidaly ke skupinám sympatizujícím s KKK.

Ku Klux Klan se hlasitě ozval zejména minulý rok po nepokojích v Missouri. Pohrozil, že zakročí proti lidem, kteří se odváží nahlas protestovat proti úmrtí mladých černochů ve Fergusonu.

Na předměstí města St. Louis loni v srpnu policista bílé pleti zastřelil černošského mladíka Michael Browna. Porota v případu zamítla strážníka soudně stíhat, což vzbudilo řadu protestů.

V tomto týdnu se na internetu objevil už jeden seznam údajných členů KKK, který byl připisován právě Anonymous a obsahoval i jména amerických politiků. Zřejmě šlo o podvod, samotní hackeři se od něj totiž distancovali.

 

Právě se děje

před 16 minutami

ČSÚ: Důvěra v ekonomiku po prosincovém růstu v lednu opět klesla

Důvěra v českou ekonomiku po prosincovém růstu v lednu opět klesla. Souhrnný indikátor důvěry se snížil proti prosinci o 1,3 bodu na 87,3 bodu. Klesla důvěra u podnikatelů, ještě výrazněji se snížila u spotřebitelů. Vyplývá to z údajů, které v pondělí zveřejnil Český statistický úřad.

"Začátek roku se nesl ve znamení poklesu důvěry ve všech sledovaných odvětvích ekonomiky. Podnikatelé napříč odvětvími negativně hodnotí svoji ekonomickou situaci nebo stávající poptávku," uvedl vedoucí oddělení konjunkturálních průzkumů ČSÚ Jiří Obst. "Již tak velké obavy spotřebitelů ze zvýšení nezaměstnanosti dále rostly, ruku v ruce s obavami ze zhoršení celkové ekonomické situace," dodal.

Indikátor důvěry podnikatelů se proti prosinci snížil o 0,7 bodu na 87,1 bodu, u spotřebitelů klesl o 3,5 bodu na 88,5 bodu. Údaje za prosinec se změnily spolu s tím, jak ČSÚ v lednu čísla pravidelně přepočítává.

Zdroj: ČTK
Další zprávy