Pozdvižení v USA. Hacktivisté z Anonymous zveřejnili seznam sympatizantů Ku Klux Klanu

Zahraničí Zahraničí
6. 11. 2015 10:56
Hacktivistická skupina Anonymous zveřejnila podrobnosti o asi tisícovce údajných sympatizantů Ku Klux Klanu (KKK). Chtějí tak vytvořit vlnu odporu proti rasovému násilí. Seznam obsahuje řadu informací z profilů na sociálních sítích, mnohdy hemžících se rasistickými motivy. Údajní rasisté přitom byli identifikování pomocí rozhovorů s odborníky i tajnými metodami, například digitální špionáží. KKK minulý rok pohrozil, že zakročí proti lidem protestujícím proti úmrtí mladých černochů ve Fergusonu. V tomto týdnu se na internetu objevil už jeden seznam údajných členů KKK, který obsahoval i jména amerických politiků. Anonymous se od něj distancovali, zřejmě byl falešný.
Maska Anonymous. Ilustrační foto.
Maska Anonymous. Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Washington - Volně sdružená hackerská skupina Anonymous ve čtvrtek zveřejnila informace o asi tisícovce údajných sympatizantů Ku Klux Klanu (KKK).

Účelem publikace je podle hackerů "vytvoření odporu" proti rasovému násilí, uvedl server BBC.

K sestavení seznamu ale skupina podle vlastních slov nepoužila hackerské schopnosti svých členů, ale obyčejný rozum.

"To znamená, že jedinci na tomto seznamu byli často identifikováni pomocí lidských zdrojů informací, a to prostřednictvím jak otevřených (pohovory s odborníky), tak tajných (digitální špionáž / sociální inženýrství) metod," uvedli Anonymous.

Zveřejněný seznam obsahuje podrobné informace osob z jejich profilů na sociálních médiích, z nichž řada podle serveru obsahuje rasisticky laděné texty nebo fotografie. Jedná se o osoby, které se například na Facebooku přidaly ke skupinám sympatizujícím s KKK.

Ku Klux Klan se hlasitě ozval zejména minulý rok po nepokojích v Missouri. Pohrozil, že zakročí proti lidem, kteří se odváží nahlas protestovat proti úmrtí mladých černochů ve Fergusonu.

Na předměstí města St. Louis loni v srpnu policista bílé pleti zastřelil černošského mladíka Michael Browna. Porota v případu zamítla strážníka soudně stíhat, což vzbudilo řadu protestů.

V tomto týdnu se na internetu objevil už jeden seznam údajných členů KKK, který byl připisován právě Anonymous a obsahoval i jména amerických politiků. Zřejmě šlo o podvod, samotní hackeři se od něj totiž distancovali.

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Ruští lékaři vyzvali Navalného, aby ukončil hladovku, než bude pozdě

Ruští lékaři, kteří poskytovali péči opozičnímu představiteli Alexeji Navalnému, když byl na svobodě, politického aktivistu nyní vyzvali, aby v zájmu zachování svého zdraví ukončil protestní hladovku. Vyjádřili obavy o jeho život a úřady vyzvali, aby umožnily jeho převoz z vězeňské do civilní nemocnice v Moskvě.

Ruská ombudsmanka Taťjana Moskalkovová dnes naopak uvedla, že lékařská péče, které se Navalnému ve vězeňském zařízení ve Vladimirské oblasti dostává, odpovídá mezinárodním standardům, napsala agentura Interfax.

Vězněný Navalnyj drží hladovku již 23 dní. Chce její pomocí docílit, aby k němu byli puštěni kromě vězeňských zdravotníků také lékaři zvenčí.

"Pokud bude hladovka pokračovat, dokonce i po velmi krátkou dobu, bohužel brzy jednoduše nebudeme mít koho léčit. Naším hlavním úkolem je ochránit život a zdraví našeho pacienta," napsali lékaři. Jejich výzvu zveřejnil ruský opoziční zpravodajský portál Mediazona.

K otevřenému dopisu se připojila šéfka ruských lékařských odborů a Navalného lékařka Anastasija Vasiljevová. "Opravdu doufáme, že Alexej zítra (v pátek) hladovku ukončí," sdělila Vasiljevová agentuře Reuters.

Zdroj: ČTK
Další zprávy