Nový soudce ve Fergusonu ruší zatykače. Chce obnovit důvěru

Rozkazy k zadržení, jež se týkaly především černochů, soudy až do letošního ledna vydávaly i tehdy, pokud například hříšníci nezaplatili pokutu za špatné parkování.
Zatýkání ve Fergusonu.
Zatýkání ve Fergusonu. | Foto: Reuters

St. Louis - Nový soudce v americkém městě Ferguson, které se loni stalo po zastřelení neozbrojeného černošského mladíka bělošským policistou dějištěm rasových nepokojů, zrušil všechny sporné zatykače vydané před lednem letošního roku.

Rozkazy k zadržení, jež se týkaly především černochů, soudy vydávaly i tehdy, pokud například hříšníci nezaplatili pokutu za špatné parkování, uvedl portál BBC.

"Těmito změnami by měl pokračovat proces obnovení důvěry v soud a díky těmto změnám dostane mnoho obyvatel možnost začít s čistým štítem," zdůvodnil své rozhodnutí nový soudce Donald McCullin.

Ten nahradil Ronalda Brockmeyera, který rezignoval kvůli kritické zprávě amerického ministerstva spravedlnosti. Dokument mimo jiné konstatoval, že policie se na černochy cíleně zaměřuje a že soud k černošským obyvatelům města přistupuje mnohem přísněji než k bělochům.

McCullin uvedl, že obžalování, již se zpovídají z menších deliktů, dostanou možnost své prohřešky napravit v rámci alternativních trestů, aby nemuseli do vězení. Soud jim podle McCullina nabídne splátkové kalendáře a veřejně prospěšné práce.

Tento měsíc si Ferguson připomněl rok od smrti černošského mladíka Michaela Browna, jehož zastřelení bělošským policistou vyvolalo celonárodní protesty. Vzpomínkové akce opět přerostly v násilnosti, které vyústily ve vyhlášení mimořádného stavu. Situace ve městě se po několika dnech opět uklidnila.

 

Právě se děje

před 12 minutami

Německý ústavní soud zrušil zmrazení nájmů v Berlíně

Německý ústavní soud ve čtvrtek zrušil zákon, který v hlavním městě Berlíně zmrazil nájemné. Podle soudu jednotlivým spolkovým zemím, kterou je i německá metropole, nepřísluší o výši nájemného rozhodovat. Tuto pravomoc má pouze parlament na celoněmecké úrovni, informovala agentura DPA.

Koncem loňského února vstoupil v Berlíně v platnost zákon, který na pět let zmrazil nájemné u zhruba 1,5 milionu bytů. U zhruba 300 000 bytů museli majitelé nájemné snížit na úroveň z června 2019. Od roku 2022 mohou ceny znovu stoupat, ale ročně nejvýše o 1,3 procenta.

Cílem kontroverzního opatření prosazeného levicovou koalicí na berlínské radnici bylo zastavit prudký růst nákladů na bydlení z posledních let, kvůli kterému se řada obyvatel z německého hlavního města vystěhovala.

Zdroj: ČTK
před 32 minutami

Stát letos vybere méně u daně z příjmu lidí i firem, výběr DPH stoupne

V letošním roce by příjmy státu u některých daní měly klesnout. Jde například o daň z příjmu fyzických osob i právnických nebo spotřební daně z minerálních olejů. Naopak více stát vybere u daně z přidané hodnoty (DPH) nebo i na sociálním a zdravotním pojištění. V dalších letech by příjmy státu z daní i ze sociálního pojištění měly růst, a to i například právě u daně z příjmu fyzických osob ovlivněné letošním zrušením superhrubé mzdy. V lednových odhadech přitom ministerstvo financí počítalo s poklesem příjmů z této daně i v roce 2022. Vyplývá to z přehledu, který ministerstvo financí zveřejnilo na internetu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy