Nový soudce ve Fergusonu ruší zatykače. Chce obnovit důvěru

ČTK Zahraničí ČTK, Zahraničí
26. 8. 2015 9:57
Rozkazy k zadržení, jež se týkaly především černochů, soudy až do letošního ledna vydávaly i tehdy, pokud například hříšníci nezaplatili pokutu za špatné parkování.
Zatýkání ve Fergusonu.
Zatýkání ve Fergusonu. | Foto: Reuters

St. Louis - Nový soudce v americkém městě Ferguson, které se loni stalo po zastřelení neozbrojeného černošského mladíka bělošským policistou dějištěm rasových nepokojů, zrušil všechny sporné zatykače vydané před lednem letošního roku.

Rozkazy k zadržení, jež se týkaly především černochů, soudy vydávaly i tehdy, pokud například hříšníci nezaplatili pokutu za špatné parkování, uvedl portál BBC.

"Těmito změnami by měl pokračovat proces obnovení důvěry v soud a díky těmto změnám dostane mnoho obyvatel možnost začít s čistým štítem," zdůvodnil své rozhodnutí nový soudce Donald McCullin.

Ten nahradil Ronalda Brockmeyera, který rezignoval kvůli kritické zprávě amerického ministerstva spravedlnosti. Dokument mimo jiné konstatoval, že policie se na černochy cíleně zaměřuje a že soud k černošským obyvatelům města přistupuje mnohem přísněji než k bělochům.

McCullin uvedl, že obžalování, již se zpovídají z menších deliktů, dostanou možnost své prohřešky napravit v rámci alternativních trestů, aby nemuseli do vězení. Soud jim podle McCullina nabídne splátkové kalendáře a veřejně prospěšné práce.

Tento měsíc si Ferguson připomněl rok od smrti černošského mladíka Michaela Browna, jehož zastřelení bělošským policistou vyvolalo celonárodní protesty. Vzpomínkové akce opět přerostly v násilnosti, které vyústily ve vyhlášení mimořádného stavu. Situace ve městě se po několika dnech opět uklidnila.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Před pěti lety z bankomatu v Mělníku zmizelo šest milionů korun, policie nyní obvinila dva muže

Policie zadržela dva muže, kteří jsou podezřelí z toho, že před pěti lety vykradli bankomat v Mělníku. Podle kriminalistů z něho odnesli šest milionů korun. Hrozí jim pět až 12 let vězení.

"Pracovali v bezpečnostní agentuře, která poskytuje služby v převozu peněz a provozuje bezpečnostní systémy. Měli tak detailní znalosti o chodu společnosti, znali způsob manipulace s kazetami na bankovky a jejich doplňování do bankomatů," uvedla mluvčí.

Policisté oba, čtyřicetiletého a čtyřiačtyřicetiletého muže, zadrželi 4. prosince. Obvinili je z vloupání.

Zdroj: ČTK
Další zprávy