Ve Fergusonu je výjimečný stav, policie zatkla přes 70 lidí

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
Aktualizováno 11. 8. 2015 9:18
Policie zasáhla přes to, že demonstrace byla pokojná, protože protestující dav blokoval vstup do justiční budovy.
Vášně v ulicích Fergusonu musela už druhým dnem krotit policie.
Vášně v ulicích Fergusonu musela už druhým dnem krotit policie. | Foto: Reuters

St. Louis - Nepokoje ve Fergusonu, předměstí amerického St. Louis, neutichly ani v noci na úterý.

Policie zadržela přes sedmdesát demonstrantů protestujících proti policejnímu násilí před místním justičním palácem.

Obyvatelé města vyhlásili pondělí "národním dnem občanské neposlušnosti", který navazuje na nedělní akce, připomínající smrt černošského mladíka Michaela Browna, jehož tam před rokem zastřelil bělošský policista.

Na pondělním protestním shromáždění se podle agentury Reuters sešly asi dvě stovky demonstrantů, kteří mávali vlajkami, bubnovali a skandovali proti policii pokřiky.

K soudní budově pak demonstranti kráčeli téměř dvoukilometrovým pochodem. Jeho účastníci volali po postihu policistů, jež si údajně za cíl svých agresivních akcí vybírají příslušníky národnostních menšin. Mezi lidmi, které policie zadržela, je i místní občanský aktivista Cornel West.

Až do příchodu průvodu k justičnímu paláci měla demonstrace víceméně klidný charakter, pak ale policie zasáhla, protože obklíčil vstup a nepouštěl nikoho dovnitř ani ven.

Upírají nám naše práva

Rozvášněný dav během chvíle rozehnali strážnici vyzbrojení štíty a sirénami. Někteří demonstranti na ně házeli lahve s vodou a kamení. Zásah se ale tentokrát obešel bez střelby a vážných zranění.

Jedna z místních obyvatelek - jednapadesátiletá Roberta Lynchová - řekla reportérovi agentury Reuters, že se podle ní přístup policie mírně zlepšil, k ideálnímu stavu ale má pořád daleko. "Dělají pořád to samé dokola, upírají nám naše práva. Měli by nám nechat náš prostor, dopřát volnost."

Pondělní neklid ve Fergusonu následuje po demonstracích, které v noci na pondělí vyústily ve střelbu se dvěma zraněnými. Místní úřady pak kvůli násilnostem ve Fergusonu vyhlásily výjimečný stav. Jeden ze zraněných, mladík jménem Tyrone Harris, byl údajně přítelem zastřeleného Michaela Browna. Jeho stav je podle lékařů kritický.

Harris podle policistů nebyl demonstrant, ale zločinec. Na strážce pořádku pálil z devítimilimetrového revolveru, který byl loni ukraden ve městě Cape Girardeau ve státě Missouri. Podporu zasahujícím policistům vyjádřil i guvernér státu Jay Nixon.

 

Právě se děje

před 11 minutami

Ombudsman loni přijal 7926 podnětů, v 19 případech využil sankce

Kancelář veřejného ochránce práv v Brně loni přijala 7926 podnětů. Novinářům to dnes řekl ombudsman Stanislav Křeček. Je to o 86 podnětů více než o rok dříve. Nejvíce se jich týkalo sociálního zabezpečení, dále stavebnictví a regionálního rozvoje, ale také armády, policie nebo vězeňství. Podněty ovlivnila i pandemie koronaviru. Úřad zjistil kolem 500 pochybení, v 19 případech odmítly úřady chybu napravit a ombudsman využil sankce.

Z přijatých podnětů bylo 68 procent v působnosti ombudsmana a mohl se jimi zabývat. Z podnětů provedl šetření v 671 případech, přičemž ve 490 podle Křečka konstatovala kancelář pochybení, v 17 případech diskriminaci. Ve 349 případech úřady po vydání zprávy pochybení napravily, v 85 tak učinily až po vydání závěrečného stanoviska s navrženým opatřením k nápravě. Pouze v 19 případech úřad chybu odmítl a ombudsman přistoupil k vyžití sankce, která spočívá ve vyrozumění nadřízeného úřadu nebo informování veřejnosti.

Zdroj: ČTK
před 47 minutami

Krize v letectví trvá, letiště odbavilo ve čtvrtletí o 90 procent méně pasažérů

Letecká doprava je kvůli pandemii koronaviru nadále v hluboké krizi. Na pražském ruzyňském letišti odbavili během prvního čtvrtletí téměř 251 000 cestujících, což je meziročně o 90 procent méně. Krize změnila i vytížení jednotlivých destinací, nejoblíbenější byla Dubaj, uvedla mluvčí Letiště Praha Kateřina Pavlíková. V následujících týdnech by se situace měla postupně mírně zlepšovat, někteří dopravci plánují obnovení spojů.

Koronavirová krize v Česku naplno vypukla loni v březnu. Meziroční 90procentní pokles v prvním čtvrtletí je tak z velké částí ještě v porovnání s předkrizovým stavem. Krize výrazně proměnila i vytížení jednotlivých destinací. Zatímco loni cestující z Prahy nejčastěji mířili do Londýna nebo Moskvy, nyní byla nejoblíbenější destinací Dubaj. Následoval Amsterdam a egyptská Hurgada. Letiště během letošního čtvrtletí odbavilo celkem 6943 letů.

Zdroj: ČTK
před 51 minutami

GIBS obvinila jihočeského policistu ze zabití muže

Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) obvinila jihočeského policistu ze zabití muže při zásahu na Jindřichohradecku. Tragická událost se stala loni v srpnu v chatové oblasti. Podle závěrů inspekce policista do muže po prvním zásahu zbytečně ještě následně dvakrát vystřelil. Na výsledek vyšetřování upozornil deník Právo, GIBS o tom ve středu informovala v tiskové zprávě.

Stíhanému, který zatím není postaven mimo službu, hrozí až desetileté vězení. Policisté loni zasahovali v chatové oblasti Smržov na Jindřichohradecku proti agresivnímu muži. Podle inspekce byl pod vlivem alkoholu a demoloval vybavení

Zdroj: ČTK
před 54 minutami

Soud zprostil otce a exmanželku Radka Březiny obžaloby z praní špinavých peněz

Okresní soud ve Zlíně ve středu zprostil otce a exmanželku Radka Březiny, organizátora rozsáhlých obchodů s nezdaněným lihem, obžaloby z takzvaného praní špinavých peněz. Za legalizaci výnosů z trestné činnosti hrozily Vladimíru Březinovi a Stanislavě Březinové tři roky až osm let vězení. Vinu oba popírali, k středečnímu vyhlášení rozsudku nepřišli. Zprošťující rozsudek vynesl v případu prvoinstanční soud už podruhé.

Státní zástupce Radek Bartoš navrhoval v kauze nepodmíněné tresty. Pro devětašedesátiletého Vladimíra Březinu žádal vězení okolo 5,5 roku, pro sedmačtyřicetiletou Stanislavu Březinovou pod 5,5 roku, tedy polovinou trestní sazby. Obhájci obžalovaných požadovali pro své klienty zproštění obžaloby. Podle rozhodnutí trestního senátu s předsedou Pavlem Houdkem není skutek označený v žalobním návrhu trestným činem

Zdroj: ČTK
Další zprávy