Angola čelí kritice, imigranti jsou mučeni a okrádáni

ČTK ČTK
27. 12. 2014 8:41
Mezinárodní federace pro lidská práva a osm nevládních afrických organizací vyzvaly angolskou vládu, aby skoncovala s rozsáhlou represí vůči imigrantům.
Imigranti. Ilustrační foto.
Imigranti. Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Johannesburg - Mezinárodní federace pro lidská práva a osm nevládních afrických organizací v pátek společně vyzvaly angolskou vládu, aby skoncovala s rozsáhlou represí vůči imigrantům.

Angola podle nich svým přístupem porušuje lidská práva. Angolská policie v posledních dnech zadržela a převezla do sběrného tábora tisíce západoafrických přistěhovalců.

"Angolské úřady vedou další operaci proti nelegálnímu přistěhovalectví, která je honem na lidi. V posledních deseti dnech bylo sebráno jen v Luandě na 3000 osob. Cizí afričtí občané jsou násilně zatýkáni v ulicích, v jejich obydlích či na pracovišti. Poté jsou převáženi do sběrného centra Trinita asi 30 kilometrů od Luandy. Tam jsou drženi v krutých, nelidských a ponižujících podmínkách. Přicházejí i zprávy o mučení a okrádání (zadržených)," uvedly organizace v prohlášení. 

Angola, která od ukončení občanské války v roce 2002, zažívá hospodářský růst, přitahuje občany okolních států, ale i obyvatele západní Afriky. Úřady již léta pravidelně tvrdě zasahují proti imigrantům.

Většinu nynějších zatčených tvoří muslimové z Guineje, Mauritánie, Mali a Senegalu. K velkým zátahům došlo například 19. prosince, kdy policie obklíčila několik mešit.

 

Právě se děje

Další zprávy