Londýn - Většina Skotů chce zůstat v Evropské unii, ale v referendu ve čtvrtek 23. června o Skotsku rozhodnou hlavně Angličané.
Z 44,7 milionu oprávněných voličů připadají na Skotsko jen necelé čtyři miliony. Skotové tedy tentokrát nemají svůj osud ve svých rukou.
Poslední průzkumy ukazují, že zastánci Brexitu mají ve Velké Británii mírnou převahu.
Když Spojené království z Evropské unie vystoupí, čeká Skotsko volba. Zůstat s Londýnem, nebo se otočit k Bruselu. Zastánci druhé varianty by museli prosadit nové referendum. V tom prvním před dvěma lety v poměru 55 ku 45 procentům Skotové nezávislost odmítli.
Skotská premiérka a předsedkyně Skotské národní strany Nicola Sturgeonová nyní říká: "Předchozí referendum bylo založeno na předpokladu, že Velká Británie je členem Evropské unie."
Tento týden prohlásila: "Pokud budou Skotové proti jejich vůli odtaženi z Evropské unie, můžeme vyhlásit znovu referendum."
Zastánci setrvání v Evropské unii varují, že Skotové Brexitem přijdou o 300 tisíc pracovních míst, navázaných na export do EU.
"Přijdeme o sociální práva a práva zaměstnanců garantovaná členstvím v Evropské unii, kterých si Skotové tolik považují," uvedl při návštěvě Bruselu Alasdair Allan, skotský ministr pro ekonomický rozvoj a evropské otázky.
Na druhé straně čísla, která minulý týden zveřejnil deník Financial Times, jsou jednoznačná. Pomineme-li ropu a zemní plyn, činil v roce 2014 skotský vývoz do Anglie a dalších částí Spojeného království 48,5 miliardy liber. Do všech ostatních sedmadvaceti členských zemí EU dohromady jen 11,6 miliardy liber.
Takže Skoty a zejména skotské ekonomy čeká také debata, co více poškodí skotskou ekonomiku. Zda rozchod s Londýnem, či Bruselem.
Skotský historik Iai MacInnis z University of the Highlands and Islands v Invernessu uvedl v rozhovoru pro Aktuálně.cz, že konání dalšího skotského referenda bude spíše záviset na tom, jaká bude situace po Brexitu.
"V blízké budoucnosti, myslím, referendum nikdo nevyhlásí. Ale přinese-li Brexit negativní politické, ekonomické a další následky, tlak na jeho vypsání poroste. Pak bude výběr jasný: Buď být součástí Velké Británie, nebo Evropské unie," říká historik.
Podle něj riziko rozpadu Británie není mezi tématy, která kampani před referendem dominují. "Mezi voliči v Anglii více rezonují témata, jako jsou imigrace nebo ekonomika. Rozpad Británie je vnímán spíše jako vzdálená abstraktní hrozba než přímý důsledek hlasování pro setrvání v Evropské unii," soudí MacInnis.
Pokud by Skotsko bylo v EU a "zbytek" Británie mimo, znamenalo by to vznik hranice a hraničních kontrol mezi Anglií a Skotskem.
"Neumím si představit jediného Skota, který by takovou hranici uvítal. Stejný problém by nastal mezi Irskem a Severním Irskem," řekl Aktuálně.cz vedoucí katedry anglofonních studií na Metropolitní univerzitě v Praze Bořivoj Hnízdo.
Podle průzkumu agentury Ipsos MORI by ve druhém červnovém týdnu hlasovalo 53 procent Skotů pro setrvání v Unii a jen 32 procent pro Brexit.