Andrej Babiš podal žalobu na Slovensko k evropskému soudu. Nelíbí se mu, že je spojovaný s StB

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
15. 6. 2018 14:56
Český premiér Andrej Babiš zažaloval Slovensko u Evropského soudu pro lidská práva. Důvodem je to, že slovenský nejvyšší soud zamítl jeho odvolání v kauze StB. Informoval o tom server Seznam Zprávy. Andrej Babiš se snaží dokázat, že je neprávem vedený ve svazcích StB. Soudy kvůli jeho údajné spolupráci s StB začaly v lednu 2012. Babiš tehdy podal u bratislavského soudu žalobu na slovenský Ústav paměti národa (ÚPN) kvůli archivním svazkům. Soudy daly nejprve Babišovi za pravdu, verdikty ale zrušil ústavní soud.
Andrej Babiš.
Andrej Babiš. | Foto: ČTK
 

Právě se děje

před 37 minutami

Rada: Při přípravě rozpočtu nebyly respektovány základní zásady

Kvalita přípravy státního rozpočtu byla letos významně narušena nerespektováním základních zásad, jako je úplnost a reálnost rozpočtové dokumentace. Důvodem je mimo jiné to, že s návrhem státního rozpočtu na příští rok se schodkem 320 miliard korun současně Poslanecká sněmovna schválila významné úpravy daní. S nimi přitom návrh rozpočtu nepočítá. Vyplývá to z pravidelné čtvrtletní zprávy o stavu veřejných financí a nastavení rozpočtové politiky, kterou dnes zveřejnila Národní rozpočtová rada.

Ta zároveň zopakovala, že na základě dostupných dat bylo letní zvýšení schodku letošního rozpočtu na 500 miliard korun nadměrné. Ke konci listopadu skončil rozpočet ve schodku 341,5 miliardy korun.

Národní rozpočtová rada je nezávislý odborný orgán, jehož hlavním posláním je vyhodnocovat, zda stát a další veřejné instituce dodržují pravidla rozpočtové odpovědnosti daná zákonem. Radě nyní předsedá ekonomka Eva Zamrazilová.

Zdroj: ČTK
Další zprávy