Kurdové přešli do ofenzivy proti islamistům. Dostali děla

Martin Novák Martin Novák
3. 11. 2014 16:15
Syrští a iráčtí Kurdové spojují své vojenské síly. Rodí se nový kurdský stát?
O Kobani zuří těžká bitva. Obránce posílili Kurdové z Iráku.
O Kobani zuří těžká bitva. Obránce posílili Kurdové z Iráku. | Foto: Reuters

Damašek/Praha – Městem Kobani od rána duní intenzivní dělostřelecká palba. Nejzuřivější boje od začátku konfliktu o toto město na turecko-syrské hranici.

Ofenzivu ale tentokrát nevedou ozbrojenci Islámského státu, ale ti, kteří je chtějí z Kobani vytlačit. Kurdové.

Foto: Aktuálně.cz

Do města o víkendu dorazili na pomoc místním syrským Kurdům jejich "bratři" z Iráku. Bojovníci zvaní pešmergové, kteří s sebou přinesli to, co obrana města potřebuje a co jí dosud scházelo: těžké zbraně.

"Pešmergové se zapojili do boje a je to velký rozdíl. Vedou velmi přesnou dělostřeleckou palbu," řekl agentuře Reuters Idrís Nasán, představitel místní správy.

Bitva o Kobani trvá už čtyřicet dní, příjezd více než 150 iráckých Kurdů může přinést obrat. Bojovníci se dostali do Kobani přes Turecko, jehož vláda s transportem souhlasila.

Foto: Aktuálně.cz

Islámský stát chce Kobani dobýt, protože by tím získal kontrolu nad souvislým územím podél syrsko-turecké hranice. Dosavadní pokusy o průnik do centra nebo k hraničnímu přechodu do Turecka ale byly neúspěšné, navíc pozice Islámského státu stále bombarduje americké letectvo.

Jde o historicky první vojenskou spolupráci iráckých a syrských Kurdů. Turecko jí není příliš nakloněno, protože se obává vzniku kurdského státu, který by zahrnoval kromě částí Iráku a Sýrie také území Turecka.

Analytici upozorňují na to, že v současné době se otřásá v základech systém hranic stanovený na Blízkém východě Sykes-Picotovou dohodou v roce 1916. Jako příklad pravděpodobné změny hranic je uváděn právě vznik kurdského státu, protože vlády v Damašku ani Bagdádu oblasti s kurdskou menšinou ve svých zemích nekontrolují.

Nelze však očekávat, že Turecko dobrovolně svá území, obydlená Kurdy, předá jinému státu. Ankara váhá s pomocí syrským Kurdům právě kvůli obavám z nároků Kurdů na vlastní stát v budoucnosti.

Američané a jejich spojenci o víkendu bombardovali Islámský stát také na východě Sýrie a v Iráku. Přesto se stále nedaří postup fanatických islamistů zastavit.

Naopak v pondělí Islámský stát na sociálních sítích oznámil, že dobyl velké naleziště zemního plynu, které měla dosud v rukou syrská armáda. Jako důkaz přiložil fotografie.

Na západě Iráku islamisté masakrují příslušníky místního kmene Albu Nimr, který se odmítá smířit s jejich nadvládou. Jen za poslední týden podle svědků islamisté zavraždili přes 320 lidí z tohoto kmene, některá těla naházeli do studny.

Střelba v Kobani.
Střelba v Kobani. | Foto: Reuters

Nadále rovněž pokračuje přísun nových rekrutů do řad Islámského státu. Podle zprávy OSN z minulého týdne má organizace patnáct tisíc válečníků z osmdesáti zemí světa.

V západoirácké provincii Anbar islamisté obklíčili leteckou základnu irácké armády a přehradu Hadísa na řece Eufrat.

 

Právě se děje

Další zprávy