Analýza: ASEAN má chartu. A kostlivce ve skříni

Pavel Vondra
20. 11. 2007 13:44
Přešlapování kolem Barmy snižuje kredit "Asijské unie"
V jednotě je (někdy) síla. Skupinové foto státníků ASEANu
V jednotě je (někdy) síla. Skupinové foto státníků ASEANu | Foto: Reuters

Analýza - Představitelé desítky členských zemí Sdružení států jihovýchodní Asie (ASEAN) dnes na summitu v Singapuru podepsali chartu, která má tento blok v budoucnu přeměnit v asijskou obdobu Evropské unie.

Výroční zasedání státníků ASEANu v Singapuru však poněkdu zastínila neschopnost zaujmout jasné stanovisko k situaci v Barmě, která je členem bloku od roku 1997.

Tamní vojenský režim v září brutálně potlačil pouliční prodemokratické protesty, a od ASEANu se proto čekalo, že juntě přinejmenším pohrozí pozastavením členství, pokud bude dál ignorovat výzvy mezinárodního společenství k neprodlenému zahájení demokratizačního procesu.

Hlavně žádné vměšování

To, že se tak nestalo, lze stěží označit za překvapení. Pokud totiž ASEAN za čtyřicet let jeho existence něco charakterizuje, pak je to zlaté pravidlo "nevměšování se do vnitřních záležitostí členských zemí".

Známky vydané u příležitosti přijetí Myanmaru do Sdružení zemí jihovýchodní Asie (ASEAN) v roce 1997
Známky vydané u příležitosti přijetí Myanmaru do Sdružení zemí jihovýchodní Asie (ASEAN) v roce 1997 | Foto: Aktuálně.cz

Právě to ale nejvíce podrývá plány sdružení na jeho postupnou přeměnu v integrovaný ekonomický blok, který bude zároveň sdílet společné hodnoty a řídit se závaznými pravidly.

ČTĚTE VÍCE: V Asii vzniká obdoba EU. Zatím nesměle

Charta sice obsahuje pasáže, kde se mluví o respektu k demokracii a lidským právům, chybí ale jakékoli sankční mechanismy pro případ, že si signatáři tyto principy nevezmou k srdci.

Zpravodaj agenetury Reuters na singapurském summitu si všiml, že na slavnostní ceremonii, která podpis charty provázela, panovala poněkud stísněná nálada.

Nejzaraženěji podle něj působil premiér Myanmaru, jak zní oficiální, ovšem demokratickou opozicí a některými západními státy neuznávaný název Barmy, Thein Sein.

Kritika z Filipín

Račte, madam, až po vás. Čínský premiér Wen Ťia-pao dává přednost filipínské prezidentce Glorii Macapagalové-Arroyové
Račte, madam, až po vás. Čínský premiér Wen Ťia-pao dává přednost filipínské prezidentce Glorii Macapagalové-Arroyové | Foto: Reuters

Na úsměv se údajně zmohla jen prezidentka Filipín Gloria Macapagalová-Arroyová, jediná žena mezi desítkou státníků a také jediný účastník summitu, který se odchýlil od vzletných frází o lepší budoucnosti a bez okolků pojmenoval Achillovu patu ASEANu.

"Filipíny očekávají, že pokud Myanmar chartu podepíše, zaváže se tím k obnovení demokracie a propuštění (vězněné opoziční vůdykně) Aun Schan Su Ťij," citují dnes deníky na celém světě její pondělní slova.

"Dokud se tak nestane, bude mít filipínský Kongres vážný problém s ratifikací charty ASEANu," dodala.

Arroyová přitom sama nemá zcela čistý štít, co se dodržování lidských práv týče. Za sedm let, co je u moci, na Filipínách zahynulo na osm set opozičních aktivistů a pro novináře se země podle mezinárodních statistik stala druhým nejnebezpečnějším místem na světě hned po Iráku.

ČTĚTE VÍCE: V Haagu "odsoudili" prezidentku Filipín

Také respektovaná organizace Freedom House, která sídlí v New Yorku, snížila Filipínám ve svém každoročním hodnocení stavu demokracie ve světě známku a nyní zemi označuje za pouze "částečně svobodnou". To je ale pro ASEAN spíše pravidlo, než výjimka.

Nesvoboda jako standard

Ze všech deseti členských zemí bloku je podle tohoto žebříčku plnou demokracií pouze Indonésie, ve zbytku podle FH panují buď jen částečně svobodné poměry, nebo úplná nesvoboda jako v Barmě.

Bambang Harymurti
Bambang Harymurti | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

"Je to zvláštní. Dříve jsme k zemím, jako jsou Thajsko nebo Filipíny, vzhlíželi. Teď ale například i v Thajsku vládne vojenská junta. Neřekl bych tedy, že se Indonésie tak výrazně zlepšila, spíš v ostatních zemích zaznamenali zhoršení. My postupujeme pomalu a demokracii posilujeme, ale pořád to má k dokonalosti daleko," přiznal nedávno v rozhovoru pro Aktuálně.cz šéfredaktor indonéského mediálního koncernu Tempo Bambang Harymurti.

I v odborných kruzích se ale najdou hlasy, které s takovým pohledem na věc nesouhlasí.

Kishore Mahbubani, který strávil 33 let v diplomatických službách Singapuru a dnes vyučuje veřejnou politiku na Singapurské národní univerzitě, je jedním z nich.

"Freedom House je typickým příkladem organizace, která si zvykla na to, že všichni musí akceptovat černobílý pohled Západu na svět," řekl Aktuálně.cz Mahbubani, který byl stejně jako jeho indonéský kolega hostem letošní konference Forum 2000 v Praze.

ČTĚTE VÍCE: SPECIÁL ke konferenci Forum 2000

KIshore Mahbubani
KIshore Mahbubani | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

"Pokud byste chtěli asijské země poměřovat striktními politickými měřítky, nic vám to o tamní situaci nevypoví. Vezměte si například Čínu. Stejně jako před třiceti lety je tam u moci Komunistická strana, takže Čína není svobodná, že?"

"Jenže se podívejte na tu obrovskou transformaci, kterou země za tu dobu prodělala. Něco takového nemá ve světě za poslední tisíciletí obdoby. Čínská civilizace, která po staletí dřímala, se probouzí a tamní lidé pociťují duch osvobození jako nikdy předtím. To rozhodně nejsou lidé, kteří mají pocit, že jsou nesvobodní, naopak mají pocit, že jsou svědky nového úsvitu v historii své civlizace. A co na to Freedom House? Dál si mele ty své nesmysly o nesvobodě."

Čína, která platí za nejbližšího spojence barmské junty, sice členem ASEANu není, její představitelé se ale účastní tzv. východoasijských summitů, kterých se kromě ní a desítky států jihovýchodní Asie účastní také Japonsko a Jižní Korea (tzv. verze ASEAN+3), případně také Indie, Austrálie a Nový Zéland (ASEAN+6).

 

Právě se děje

Další zprávy