Amerika smeká, učitelky chránily žáky vlastními těly

Petr Jemelka Petr Jemelka
22. 5. 2013 14:35
Učitelky projevily v rozhodující chvíli obrovskou odvahu, staly se hrdinkami
Pátrací a záchranné akce jsou u konce, nastal čas obnovit město.
Pátrací a záchranné akce jsou u konce, nastal čas obnovit město. | Foto: Reuters

Moore (USA) - Amerika má nové hrdinky: učitelky z tornádem zničených škol ve městě Moore v Oklahomě.

Nebýt jejich hrdinství a toho, že děti chránily vlastním tělem, mohly být následky tragédie ještě hrozivější.

Personál dvou základních škol se o blížícím nebezpečí dozvěděl příliš pozdě - tornádo uvolňující 600krát víc energie než atomová puma, přišlo 16 minut po prvním varování. Učitelé z Plaza Towers Elementary, kterou oko bouře kompletně srovnalo se zemí, stihli evakuovat jen žáky čtvrtých, pátých a šestých tříd.

O životě či smrti těch nejmenších dětí rozhodla blesková rozhodnutí na poslední chvíli. Učitelky se - stejně jako při nedávné střelbě v Newtownu - rozhodly správně. 

Jednou z nových oklahomských hrdinek je Ledonna Cobbová. Když se tornádo přihnalo, byla se svými žáky ještě ve třídě. "Vší silou jsem se držela, čeho jsem mohla, abych zůstala stát na zemi, věděla jsem, že pokud mě to odnese, děti půjdou se mnou," svěřila se ABC News

Tohle zbylo z Plaza Towers Elementary.
Tohle zbylo z Plaza Towers Elementary. | Foto: Reuters

Nakonec se na ni zhroutila zeď třídy. Žádný z jejích žáků ale jako zázrakem nepřišel o život. Učitelka Cobbová není jedinou hrdinkou. Vlastním tělem chránila své děti také její kolegyně a třídní učitelka prvního ročníku Suzanne Haleová. Té bude její hrdinství nadosmrti připomínat jizva od kovové nohy židle, která jí proťala nohu pod kolenem.

Velmi duchapřítomně se zachovala i Rhonda Crosswhitová, která skryla několik žáků pod vlastní tělo v kabince na WC. Její žáci dobře vědí, že jim zachránila život. 

Neumírejte se mnou, miluju vás, prosil čtvrťák

"Chránila mě a mého kamaráda Zacharyho. Řekl jsem, že jsme v pořádku, protože jsme se něčeho pevně drželi, tak pomohla mému kamarádovi Antoniovi. Zachránila mu život," řekl v televizi NBC žák čtvrté třídy Damian Britton.

Oklahoma den po tornádu:

NBC pak odvysílala záznam shledání žáků, jejich zachránkyně a vděčných rodičů. "Byla jsem v kabince s několika žáky, když to přišlo, tak jsem si na ně lehla. Jeden z mých malých žáků pořád opakoval ´Miluju vás, miluju vás, prosím, neumírejte se mnou,´" vzpomíná dojatá učitelka.

Setkání s učitelky se zachráněným žákem:

Žádnému z dětí, jež chránila, se nic vážnějšího nestalo. Rány utržila jen ona. "Znělo to, jako by se přímo na nás řítil vlak. Pak jsem cítila bolest, jako kdyby mě někdo zezadu mlátil. Poletující věci mi narážely do zad," vzpomíná.

Tohle "peklo na zemi" podle ní trvalo zhruba pět minut. Vichry rotující rychlostí 320 km/h za 40 minut zpustošily 30kilometrový pás hustě obydleného území. O život přišlo 24 lidí, včetně 7 žáků Plaza Towers Elementary. 237 dalších lidí utrpělo zranění.

Podle úřadů už by se toto číslo nemělo měnit. Záchranáři totiž prohledali všechny zřícené domy i zničená auta. Nebýt odvahy a duchapřítomnosti pedagožek, mohlo se toto číslo zastavit mnohem výš.

Další obrazy zkázy:

 

Právě se děje

před 24 minutami

Rada: Při přípravě rozpočtu nebyly respektovány základní zásady

Kvalita přípravy státního rozpočtu byla letos významně narušena nerespektováním základních zásad, jako je úplnost a reálnost rozpočtové dokumentace. Důvodem je mimo jiné to, že s návrhem státního rozpočtu na příští rok se schodkem 320 miliard korun současně Poslanecká sněmovna schválila významné úpravy daní. S nimi přitom návrh rozpočtu nepočítá. Vyplývá to z pravidelné čtvrtletní zprávy o stavu veřejných financí a nastavení rozpočtové politiky, kterou dnes zveřejnila Národní rozpočtová rada.

Ta zároveň zopakovala, že na základě dostupných dat bylo letní zvýšení schodku letošního rozpočtu na 500 miliard korun nadměrné. Ke konci listopadu skončil rozpočet ve schodku 341,5 miliardy korun.

Národní rozpočtová rada je nezávislý odborný orgán, jehož hlavním posláním je vyhodnocovat, zda stát a další veřejné instituce dodržují pravidla rozpočtové odpovědnosti daná zákonem. Radě nyní předsedá ekonomka Eva Zamrazilová.

Zdroj: ČTK
Další zprávy