Šestnáct minut nestačilo, nejmenší děti nestihly utéct

Petr Jemelka Petr Jemelka, Jana Černá
21. 5. 2013 16:15
Potvrzených obětí tornáda je 24, úřady snížily své odhady
Foto: Reuters

Moore (USA) - "Máme dobré zprávy. Aktuální číslo je dvacet čtyři." Těmito slovy revidovala soudní lékařka Amy Elliottová oficiální - byť prozatímní - počet obětí oklahomského tornáda.

Původně úřady mluvily o 51 potvrzených obětech, některé však byly nahlášeny dvakrát.

Číslo ale zcela jistě poroste, mnozí jsou stále nezvěstní. Podle původních zpráv mělo ještě dalších 40 těl čekat na soudní ohledání.

Varování přišlo dříve než obvykle

Prohlédněte si grafiku: Tudy šlo tornádo.
Prohlédněte si grafiku: Tudy šlo tornádo. | Foto: Jiří Kropáček, Štěpán Plaček

Obyvatelé na předměstí Oklahoma City měli v pondělí 16 minut na to, aby se před obřím tornádem ukryli do bezpečí. Mnozí to ale nestačili.

Školu Plaza Towers Elementary vichry rotující rychlostí až 320 kilometrů v hodině srovnaly se zemí - tornádo odneslo střechu a zbouralo obvodové zdi. Na záběrech z místa neštěstí jsou vidět jen kovové trosky a sutiny. 

Učitelům se podařilo evakuovat do nedalekého kostela všechny žáky čtvrtých, pátých a šestých tříd. Mladší děti a několik zaměstnanců ale v budově zůstaly.

Podle Národní meteorologické služby (NWS) dostala škola varování 16 minut předtím, než se tornádo poprvé dotklo země, tedy ve 14:45 místního času. Mluvčí Keli Pirtleová uvedla, že lidé měli na evakuaci delší čas než obvykle. Průměrně dostanou varování osm až 10 minut předem.

V momentě, kdy tornádo udeřilo, bylo ale ve škole ještě 75 školáků z prvních až třetích tříd.

Někteří z těch, které škola nestihla evakuovat, přežili jen díky tomu, že je vlastním tělem chránili jejich učitelé. Místní televize KFOR informovala i o případu, kdy učitelka zachránila tři děti, sama ale nyní v nemocnici bojuje o život.

Těla sedmi dětí z Plaza Towers našli záchranáři na dně školního bazénu. Utopily se.

Druhá škola tornádo ustála

Reportér Lance West podal z místa, kde ještě před několika hodinami stála škola, emotivní svědectví o tom, jak si rodiče přijížděli pro své děti, místo školy ale našli jen 10metrovou hromadu sutin. A záchranáře, kteří volají přeživší uvězněné v troskách. 

"Celé město je v troskách," shrnul situaci starosta Mooru Glenn Lewis.

Budova Briawood Elementary, druhé ze zasažených škol, byla vážně poškozena, ale nezhroutila se. Oklahomský kanál televize NBC tak mohl po několika hodinách odvysílat jednu z mála dobrých zpráv z postižené oblasti - na Briawood Elementary žádní žáci ani zaměstnanci školy nechybí.

Podívejte se na reportáž KFOR z místa zřícené školy Plaza Towers:

Počet pohřešovaných je nejasný

Nemocnice po celém městě zaplavili po neštěstí pacienti. V jedné z nich museli lékaři přijmout 85 zraněných naráz, údajně včetně 65 dětí.

Podle záchranářů, na něž se odkazují americká média, je mrtvých dětí nejméně dvacet. 

Celková bilance neštěstí hovoří o 24 mrtvých a 145 hospitalizovaných. Agentura Reuters píše až o 240 zraněných, z nichž 60 pacientů mají tvořit děti.

V nejhůře postiženém městě Moore jižně od Oklahoma City ale stále panuje zmatek a zatím není jasné, kolik lidí se vlastně pohřešuje.

Škála zranění je velice široká, někteří pacienti utrpěli jen menší oděrky a podlitiny, jiní jsou v kritickém stavu.

"Naše srdce bijí za rodiče dětí, jež byly v té škole. Modlíme se za vás a pracujeme, jak rychle jen dovedeme, abychom vám v co nejkratším čase odpověděli na otázku, kde jsou vaši milovaní," prohlásila na noční tiskové konferenci oklahomská guvernérka Mary Fallinová.

Pomáhají lidé z celých USA

Záchranné práce pokračovaly v noci.
Záchranné práce pokračovaly v noci. | Foto: Reuters

Rodičům pohřešovaných dětí mezitím nezbývá než čekat a doufat. Noc následující po katastrofě byla pro většinu z nich nejdelší a nejhrozivější v životě.

Vzhledem k tomu, že pátrání v Oklahomě pokračovalo přes noc, byla situace záchranářů o to složitější. Na pomoc brzy přispěchalo 200 příslušníků oklahomské Národní gardy, zapojily se i další organizace, uvádí CNN.

Finančně můžou lidé přispívat prostřednictvím Červeného kříže nebo Armády spásy, a to prostřednictvím dárcovských SMS. Na místě zasahuje i organizace Feeding America, která postižené oblasti zásobuje jídlem a pitnou vodou, a další dobrovolníci.

Město Oklahoma City zasáhlo v minulosti podle webových stránek místní samosprávy více tornád než kterékoli jiné město USA. Tornádo o podobné síle zde bylo naposledy v květnu 1999. Tehdy katastrofu nepřežilo 36 lidí, píše NWS.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy