Tornádo v Oklahomě: Podívejte se, kudy prošlo

Reuters Reuters, Jana Černá
21. 5. 2013 23:27
Přehledně: Zkáza se nevyhnula školám ani nemocnici
Následky tornáda v Moore.
Následky tornáda v Moore. | Foto: Reuters

Oklahoma City - Ničivé tornádo, které si ve městě Moore jižně od Oklahoma City vyžádalo nejméně 24 obětí, z nichž devět je dětí. Srovnalo se zemí celé obytné čtvrti včetně škol, nemocnice a oblíbených zábavních center.

Přibližně 240 lidí bylo zraněno, nejméně 60 z nich jsou děti. Z trosek budov záchranáři vytáhli přes 100 přeživších.

Prezident Obama vyhlásil v Oklahomě stav katastrofy a postižené oblasti přislíbil rychlou pomoc. "Modlíme se za vás, budeme vám po boku tak dlouho, dokud to budete potřebovat," řekl Obama.

Na místo vyslal šéfa Federální agentury pro řešení krizových situací (FEMA) Craiga Fugata. Bílý dům v prohlášení sdělil, že Fugate zde bude koordinovat pomoc proudící z federálních zdrojů, uvedla ČTK.

Počet obětí nemusí být konečný

Dřívější informace hovořily o více než pěti desítkách mrtvých. "Máme dobré zprávy. Počet je nyní 24 (mrtvých)," prohlásila oklahomská soudní lékařka Amy Elliottová.

Původní oficiální informace s 51 mrtvými podle ní mohla být způsobena opakovaným započítáním nalezených těl, uvedla agentura Reuters.

Počet obětí ale nemusí být konečný. Město sčítá škody, s postupujícími vyprošťovacími pracemi počet mrtvých zřejmě ještě dále poroste. Řada zraněných lidí bojuje o život.

Úřadům se prozatím podařilo s výjimkou tří těl identifikovat všechny mrtvé, mezi kterými je řada dětí. Nejméně sedm dětských těl nalezli záchranáři ve sklepě školy, kterou zaplavila voda. Většině utopených žáků bylo podle Elliottové méně než 12 let.

Větrný vír dosahoval podle Národní meteorologické služby (NWS) průměrné šířky 800 metrů a během 40 minut stihl zasáhnout úsek dlouhý 30 kilometrů. Místní televize KFOR uvedla, že tornádo bylo v jednu chvíli široké až tři kilometry.

Glenn Lewis, starosta města Moore, uvedl, že celé město vypadá jako pole plné trosek. Poškozeny byly i elektrické rozvody a plynovody.

Projděte si s Aktuálně.cz místa, kudy tornádo prošlo.
(Text pokračuje pod grafikou.)

Školy

Z katastrofy vyšla nejhůř základní škola Plaza Towers, kde záchranáři nalezli mnoho těl dětí i dospělých. Zbylo z ní zbořeniště. Vítr odnesl střechu a zbořil zdi, zůstaly jen základy.

Vyproštěné školáky si záchranáři a dobrovolníci podávali v živém řetězu. Vycvičení psi ale na místě našli také nejméně sedm dětí, které katastrofu nepřežily. Zůstaly ve sklepě školy, který zatopila voda. Soudní lékařka Amy Elliottová uvedla, že většině z nich bylo méně než 12 let.

Představitel Spojených států Tom Cole, který ve městě Moore žije, uvedl, že škola Plaza Towers byla nejlépe zabezpečenou a z hlediska konstrukce nejodolnější budovou v oblasti.

Druhá zasažená škola, základní škola Briarwood, sice byla rovněž zcela zničena, podle oklahomské televize KFOR tu ale nikdo nezemřel. Vítr jí odnesl zdi, konstrukce však zůstala stát.

Zatím úřady evidují 20 dětských obětí.

Podívejte se na fotografii briarwoodské školy z Twitteru:

Nemocnice

Zničená je i nemocnice Moore Medical Center, což zkomplikovalo záchranné práce. Zraněné tu nebylo možné ošetřit. Ze dvou pater zůstalo jen jedno, navíc značně poškozené.

"Zdá se, že jsme přišli o nemocnici. Projížděl jsem kolem ní před chvilkou a je celkem dost zničená," citovala ČTK starostu Moore Glenna Lewise. Tornádo smetlo desítky aut z místního parkoviště a sesunulo je před hlavní vchod do budovy. 

Zábavní centrum

Zkáza se nevyhnula ani místnímu kinu IMAX. Před Warren Theater si záchranné složky vytvořily provizorní stanoviště. Lidé z místa tragédie vypovídali pro televizní stanice, že z kina se nakrátko stala márnice.

Přímý zásah dostalo i bowlingové centrum AMF Moore Lanes. Vítr mu odnesl střechu, televizní stanice ukazují letecké záběry odhalených bowlingových drah. V době, kdy se Oklahomou prohnalo tornádo, ale v budově údajně nikdo nebyl.

Silnice

Pohromy nezůstali ušetřeni ani řidiči, kteří oblastí zrovna projížděli.

Na silnici I-35 způsobilo tornádo havárii mnoha aut, zasáhlo i oblast okolo ulice Santa Fe Avenue.

Obytné domy

Řadové domky v oblasti západně od Santa Fe Avenue a v ulici Penn Lane na východě byly zcela srovnány se zemí.

Mnozí obyvatelé polorozbořených domů ale z katastrofy vyvázli šťastně.

"Přežili jsme," objevilo se na jednom z domů: 

 

Právě se děje

před 44 minutami

Sekáč gólem a asistencí podpořil výhru CSKA nad Čeljabinskem

Jiří Sekáč svým pátým gólem z posledních osmi zápasů Kontinentální hokejové ligy pomohl CSKA Moskva k výhře 3:0 nad Čeljabinskem. Český útočník vstřelil v 51. minutě tečí před brankou druhý gól utkání a pak se ještě asistencí podílel v předposlední minutě na trefě Michaila Grigorenka.

CSKA i díky sedmé Sekáčově brance v sezoně zvítězil pošesté za sebou a je nejlepším týmem celé soutěže. Čeljabinsk s českým útočným duem Tomáš Hyka, Lukáš Sedlák prohrál počtvrté v řadě a na Východě drží poslední osmé postupové místo do play off.

Nejhorším týmem Východu zůstal Kunlun, který dnes se Šimonem Hrubcem v brance podlehl v Pekingu 1:2 Dynamu Moskva. Bývalý třinecký gólman si připsal 23 zákroků.

Další zprávy