Tornádo v USA zabilo desítky lidí, smetlo školy s dětmi

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
21. 5. 2013 9:48
Byl to zvuk, jako když se řítí vlak, tvrdí žena, která přežila v zasažené Oklahomě
Moore po řádění smrtícího tornáda.
Moore po řádění smrtícího tornáda. | Foto: Reuters

Washington / Oklahoma City - Mohutné tornádo zabilo v pondělí ve městě Moore v Oklahomě nejméně 91 lidí, z toho 20 dětí, uvádějí místní úřady. Dalších minimálně 120 zraněných převezli záchranáři do nemocnic.

Z televizních záběrů je vidět, že tornádo zničilo v Moore celé bloky domů. Město má zhruba 55 tisíc obyvatel.

Řada lidí je v kritickém stavu. Počet mrtvých podle úřadů zřejmě dále poroste. Americký prezident Barack Obama vyhlásil v Oklahomě stav katastrofy a přislíbil oblasti rychlou pomoc. 

Jde o nejničivější tornádo na území USA za poslední dva roky. Guvernérka Oklahomy Mary Fallinová potvrdila, že ve troskách základní školy Plaza Towers našli záchranáři mnoho těl dětí a dospělých.

Ve chvíli, kdy se tornádo přihnalo, se ve škole nacházelo 75 lidí. Podle listu USA Today škola neměla podzemní úkryt.

Záchranáři si podávali děti v živém řetězu, některé vyprostili živé. Zasažena byla ještě  škola Briarwood, kde ale nejsou oběti na životech.

Foto: Reuters


"Byl jsem pokrytý bahnem, hlínou, trávou, prostě vším. Tornádo rvalo ze země obrovské kusy," řekl novinářům Ben Holcomb o řádění živlu.

Tornádo udeřilo poměrně nečekaně. Varování meteorologů přišlo šestnáct minut před úderem.

Nedostalo se ke všem lidem a ne všichni, kteří se o něm dozvěděli, se stihli dostat do bezpečí. "Naše nejhorší obavy se toto odpoledne bohužel vyplnily. Doufali jsme, že každý se dozví o varování, ale bohužel se to ke všem nedostalo," říká Bill Hunting z Národního centra pro předpověď bouří.

Jako když se řítí vlak

Osmačtyřicetiletá Ninia Layová v nemocnici řekla agentuře Reuters: "Byla jsem schovaná v domě a slyšela jsem zvuk, jako když se řítí vlak." Layová uvízla v troskách zničeného domu na dvě hodiny, než ji vyprostil manžel se skupinou záchranářů.

"Naštěstí jsem u sebe měla mobil, tak jsem zavolala pomoc," říká.

Větrný vír, který podle údajů Národní meteorologické služby (NWS) dosahoval šířky až 800 metrů, zasáhl hlavně oblast města Moore. Zranění nemohli být ošetřeni v jedné z místních nemocnic, kterou živel rovněž zasáhl.

Fotogalerie: Podívejte se na místo neštěstí v Oklahomě

"Zdá se, že jsme přišli o nemocnici. Projížděl jsem kolem ní před chvilkou a je celkem dost zničená," řekl starosta Moore Glenn Lewis.

"Jak mám tohle vysvětlit dětem? Až se vzbudí a uvidí, že všechno zmizelo? Škola, domy přátelé," řekla televizi CNN Norma Batistová, jejíž syn ve zničené škole přežil.

Foto: Reuters

Prezident Obama vyhlásil v Oklahomě stav katastrofy. Ten umožní úřadům rychlejší rozhodování a postižené oblasti efektivnější čerpání státní pomoci.

Bílý dům zároveň informoval, že vládní pomoc může zahrnovat například finanční podporu dočasného bydlení, oprav domů, náhradu ztrát nepojištěného majetku či podporu dalších aktivit směřujících k obnově regionu.

Federální úřady již vyslaly do oblasti speciální krizový tým.

Lidé neměli čas utéci

NWS ohodnotila tornádo stupněm EF4, což je na Fujitově stupnici síly tornád druhý nejvyšší stupeň. Větry uvnitř víru dosahovaly podle meteorologů rychlosti až 320 kilometrů za hodinu. Takovéto rychlosti dosáhne podle AP méně než jedno procento ze všech tornád na území Spojených států.

Foto: Reuters

Město dostalo od meteorologů varování šestnáct minut předtím, než větrná bouře udeřila minutu po třetí hodině odpoledne místního času. Podle NWS je přitom průměrný čas varování před samotným úderem bouře u tornád 10 minut. Vzhledem k síle živlu však řada lidí neměla velkou šanci za tuto dobu odejít do bezpečí.

Podle meteorologů jde o nejničivější tornádo od roku 2011, kdy větrná smršť zabila ve státě Missouri 161 lidí. Za loňský rok zemřelo kvůli tornádům v celých USA 70 lidí.

Město Oklahoma City zasáhlo v minulosti podle webových stránek místní samosprávy více tornád než kterékoli jiné město USA. Stejná oblast byla v roce 1999 zasažena větrnou bouří nejvyššího stupně intenzity, jejíž větry dosahovaly až 486 kilometrů za hodinu.

Komentátoři místních televizních stanic se však shodují, že dopad této bouře je nejhorší, jaký kdy viděli. "Za těch 18 let, co dělám zprávy o tornádech v Oklahoma City, jsem nic podobného neviděl. Tohle je bez debat to nejhorší," prohlásil reportér stanice KFOR Lance West.

Prohlédněte si grafiku: Cesta tornáda

 

Právě se děje

Další zprávy