Amerika otevírá náruč iráckým uprchlíkům

mp, BBC, Reuters
22. 2. 2007 11:39
Washington/Bagdád - Spojené státy se zavázaly, že příští rok poskytnou azyl sedmi tisícům iráckých uprchlíků. OSN, která dosud Ameriku za laxní přístup k iráckým enigrantům ostře kritizovala, její novou strategii vítá.

Útočiště iráckých uprchlíků
Autor fotografie: Reuters

Útočiště iráckých uprchlíků

KAM UTÍKÁ NEJVÍCE IRÁČANŮ

  • Sýrie: 1 milión
  • Jordánsko: 750 tisíc
  • Egypt: 80 - 130 tisíc (odhad)
  • Libanon: 40 tisíc
  • vnitřní rozptýlení: 1,8 miliónu

Zdroj: UNHCR

 

Kromě nabídky na přijetí lidí prchajících ze země zmítané občanskou válkou a náboženskými násilnostmi se USA minulý týden také rozhodly věnovat uprchlíkům finanční pomoc ve výši 18 milionů dolarů.

Vykročení správným směrem

Ještě nedávno přitom světová supervelmoc razila úplně jiný postup. "Spojené státy nejlépe pomohou rozptýleným Iráčanům tím, že utiší násilnosti v zemi," vysvětlovala zástupkyně americké ministryně zahraničí Paula Dobrianska, co může emigranty přivést zpět domů.

Od roku 2003, kdy spojenci zahájili operace v Iráku, umožnily Spojené státy vstup do své země jen 463 Iráčanům.

Za tento postoj si vysloužily kritiku z Úřadu Vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR). Šéf této instituce Antonio Guterres zdůrazňoval, že iráčtí utečenci potřebují okamžitou pomoc. Nyní Spojené státy za změnu strategie chválí. "Je to velmi dobrý start, vykročení správným směrem," říká Guterres.

Jedním dechem ale doplňuje, že americký plán je jen drobnou kapkou v moři iráckého uprchlického problému. "Jeho rozměry jsou tak obrovské, že žádné řešení není dostatečné," popisuje situaci komisař.

A statistické údaje mu dávají za pravdu. Zatímco Amerika nabízí azyl sedmi tisícovkám Iráčanů, kvůli vnitřní nestabilitě muselo své domovy opustit zhruba 3,8 milionu lidí, což je téměř šestina tamního obyvatelstva. Do sousedních zemí uprchly asi dva miliony a ti ostatní našli útočiště v jiných částech Iráku.

Je to málo, říká Jordánsko

Nedostatečnost americké nabídky si bere na mušku například Jordánsko. "Sedm tisíc iráckých uprchlíků představuje pouze jedno procento z počtu uprchlíků, které hostíme my," říká mluvčí jordánské vlády Násir Džudeh.

Násilí v Iráku vyhání lidi z jejich domovů
Násilí v Iráku vyhání lidi z jejich domovů | Foto: Reuters

Nejvíce Iráčanů - zhruba jeden milión - se zatím uchýlilo do Sýrie.

Američané se také musejí bránit kritice ze strany humanitárních organizací, že s pomocí přicházejí pozdě. Ellen Sauerbreyová z amerického ministerstva zahraničí se hájí tím, že navýšení počtu míst pro uprchlíky souvisí se změnou situace v zemi, která nastala po útoku na mešitu v Samaře loni v únoru a fakticky přerostla v občanskou válku.

"Sektářské násilí dosáhlo úrovně, která vyvolala významné pohyby obyvatelstva," říká Sauerbreyová. S tím sice zástupci humanitárních organizací souhlasí, tvrdí však, že pomoc obyvatelům byla potřebná už dlouho před bombovým útokem v Samaře.  

 

Právě se děje

Další zprávy