Američtí židé chtějí Palestinu a jednání s Íránem

Roman Gazdík
17. 7. 2008 20:05
Dvě třetiny z nich jsou pro Obamu a stažení z Iráku

Washington - Američtí židé mají pověst jestřábů, kteří zaujímají k blízkovýchodnímu mírovému procesu ostřejší postoj než jejich izraelské protějšky.

Podle průzkumu americké židovské organizace J Street je to však pověst nezasloužená.

Většina židů žijících ve Spojených státech si přeje jednat s Íránem, je pro zřízení palestinského státu a podporuje stažení armády USA z Iráku.

Pokud by si měli vybrat mezi prezidentskými kandidáty Barackem Obamou a Johnem McCainem, volilo by 62 procent prvního z nich, McCaina o 30 procent méně.

Židé proti pro-izraelským křesťanům

"Je zde velká mezera mezi přístupem amerického židovstva a obecným názorem, jak vidí americkou roli v arabsko-izraelském konfliktu," řekl agentuře IPS Jim Gerstein z firmy Gerstein/Agne, která průzkum pro J Street provedla.

Obama vůči Íránu upřednostňuje tvrdou diplomacii, američtí židé souhlasí
Obama vůči Íránu upřednostňuje tvrdou diplomacii, američtí židé souhlasí | Foto: Reuters

Navzdory obecnému mínění američtí židé například nesouhlasí s podporou militantních křesťanských pro-izraelských skupin jako Křesťané sjednocení pro Izrael (CUFI), která je vedená proslulým pastorem Johnem Hageem.

Více o Johnu Hageem: McCaina velebí kontroverzní kněží. Stejně jako Obamu

51 procent účastníků průzkumu mělo o CUFI negativní mínění, už když slyšeli její název, kdo ji vede a že podporuje Izrael. Poté, co se dozvěděli více o její politice, vyslovilo se 78 procent pro to, aby s ní židovská sdružení nenavazovala styky.

Američtí židé nalevo

Průzkum ukazuje, že americká židovská obec se pohybuje spíše v levé části spektra. S politikou současného prezidenta Bushe souhlasí pouze 16 procent z nich, což je o dvanáct procent méně než mezi celkovou populací.

Méně kompromisní jsou američtí židé v otázkách Jeruzaléma. 56 procent nechce jeho východní část postoupit Palestincům
Méně kompromisní jsou američtí židé v otázkách Jeruzaléma. 56 procent nechce jeho východní část postoupit Palestincům | Foto: Reuters

61 procent amerických židů se domnívá, že Izrael je nyní ve větším nebezpečí než před Bushovým nástupem v lednu 2001.

Tři čtvrtiny komunity si myslí, že vytvoření palestinského státu by posílilo bezpečnost Izraele, 72 procent  věří, že by se tím zlepšila i bezpečnostní situace Spojených států.

Téměř 70 procent americké židovské obce by v prezidentských volbách raději volilo kandidáta, který - na rozdíl od současného jestřábího přístupu George Bushe - podporuje "silnou, ale tvrdou diplomacii vůči Íránu". 

Čtěte také: Obama si udobřuje židovské voliče. Kritikou Cartera

Lobbyisté nemluví za nás

Židovští voliči jsou pro prezidentské kandidáty důležití z několika důvodů. Ačkoliv tvoří pouze dvě procenta populace, chodí disciplinovaně k volbám a jsou štědrými dárci.

Podle IPS pocházela polovina příspěvků demokratickým kandidátům v minulých senátních volbách právě z židovských peněz. Američtí židé jsou také soustředěni v některých klíčových státech jako Ohio, Pensylvánie nebo Florida.

Vše o amerických volbách:

Americké volby 2008

Podle výkonného ředitele J Street Jeremiho Ben-Amiho výsledky průzkumu ukazují, že lobbistické skupiny jako Americko-izraelský výbor pro veřejné záležitosti (AIPAC), které mají velký vliv v Kongresu a propagují tvrdý přístup vůči arabským státům a Íránu, nereprezentují vůli amerického židovstva.

"Průzkum pouze potvrzuje náš dřívější dojem, že volení američtí úředníci si vykládají názory židovské komunity špatně, protože nevidí dále, než na nejhlasitější a nejvlivnější členy obce," myslí si Ben-Ami.

Telefonického průzkumu se zúčastnilo 800 amerických občanů, kteří sami sebe identifikují jako židy.

 

Právě se děje

Další zprávy