McCaina velebí kontroverzní kněží. Stejně jako Obamu

Roman Gazdík
31. 5. 2008 14:55
Podle jednoho z nich Bůh s Hitlerem plánoval holocaust
John McCain
John McCain | Foto: Reuters

Praha - Barack Obama odmítl výroky dalšího pastora, který ho veřejně podporuje. Reverend Michael Pfleger ve svém kázání zesměšňoval jeho protikandidátku Hillary Clintonovou a obviňoval ji z latentního rasismu.

Už dřív Obamovi uškodily výroky jiného reverenda - Jeremiaha Wrighta, k němuž dvacet let chodil do kostela.

Čtěte také: Obama se pokouší spasit, zavrhl výroky svého pastora

Demokrat ale není jediným kandidátem na prezidenta Spojených států, spojeným s kontroverzními duchovními. Podobně je na tom i republikán John McCain. Jen se o tom moc neví.

Projev o agentech netolerance

"Ani jedna ze stran by neměla být charakterizována podbízením se okrajům americké politiky a agentům netolerance, ať už to jsou Louis Farrakhan a Al Sharpton nalevo, nebo Pat Robertson a Jerry Falwell napravo."

Reverend Wright přidělal Baracku Obamovi mnoho problémů
Reverend Wright přidělal Baracku Obamovi mnoho problémů | Foto: Reuters

Tento výrok pronesl John McCain 28. února 2000 ve Virgínii během kampaně předchozích republikánských primárek. O den později tu s dalším uchazečem o tehdejší republikánskou nominaci, Georgem W. Bushem, prohrál. A potom i celé primárky.

Virginské prohlášení dodnes straší nejen McCaina, ale i potenciální republikánské voliče z řad konzervativních křesťanských kruhů, kteří se nyní rozmýšlejí, jestli mu dají své hlasy v podzimních prezidentských volbách.

Jerry Falwell i Pat Roberston jsou jedněmi z nejvlivnějších televizních kazatelů a na své "ovečky" mají obrovský vliv. Republikánští stratégové se obávají, že bez podpory konzervativních křesťanů budou McCainovy šance na úspěch mizivé.

McCain a Roberston se stále "nemusejí", republikánský kandidát se ale usmířil s Jerrym Falwellem. A pak se začal ucházet i o podporu některých dalších kontroverzních duchovních pravé části spektra.

Čtěte také: McCain má problém. Křesťanští voliči mu nevěří

Katrina jako "soud Boží"

Jedním z nich je protestantský pastor John Hagee, který katolickou církev nazval "velkou děvkou", co káže "bezbožnou teologii produkující setbu nenávisti". Podle Hageeho také společně s Hitlerem kooperovala na vyhlazování Židů.

Invektiva texaského pastora, který podle agentury IPS k národu dvakrát denně promlouvá z 75ti rádiových a 125ti televizních stanic, se neomezují pouze na katolickou církev.

V interview pro síť NPR označil v září 2006 hurikán Katrinu za "soud Boží", který přišel kvůli hříchům New Orleansu. Mezi ně započítal například pochod homosexuálů.

Ve stejném rozhovoru také varoval před 200 miliony muslimů, kteří chtějí přijet do Ameriky či podniknout invazi do Izraele, což je prý "mnohem více lidí ve zbrani, než měli Hitler a Japonsko a Itálie a všechny státy Osy ve druhé světové válce dohromady".

Podpora křesťanských konzervativců je pro republikány klíčová
Podpora křesťanských konzervativců je pro republikány klíčová | Foto: Reuters

Podle Hageeho je také nutné, aby USA a Izrael zaútočily na Írán, protože právě to by uspíšilo apokalypsu a druhý příchod Krista na Zem.

Plánovač holocaustu

McCain byl původně na podporu Hageeho "velice hrdý". Podle magazínu Newsweek ho navštívil v jeho farnosti v texaském San Antoniu, kde si společně povídali o podpoře Izraele. Hagee zase doprovázel v prvních měsících kampaně McCaina do Jižní Karolíny.

Republikánský kandidát však nakonec přeci jen musel podporu pastora odmítnout. To když Hagee přišel s tím, že holocaust byl součástí Božího plánu, jak dostat Židy zpět z Evropy do Palestiny.

"Proč se to stalo? Protože Bůh řekl: Nejnaléhavější věcí pro mne je dostat židovský národ do země Izrael," prohlásil pastor s tím, že součástí tohoto plánu byla i figura Adolfa Hitlera.

Americká bašta proti islámu

Jiným vlivným televizním kazatelem, který je známý kontroverzními výroky a který podpořil McCaina, je Rod Parsley.

Rod Parsley
Rod Parsley | Foto: http://www.rodparsley.com/

Parsley ve svých kázáních hovoří o tom, že Spojené státy byly založeny coby "bašta proti islámu", který je "falešným" a "protikřesťanským" náboženstvím.

McCain se Parsleyho snažil na svou stranu získat zejména v době, když v primárkách bojoval s bývalým pastorem Mikem Huckabeem, který McCainovi odlákal velké množství křesťanských voličů.

Arizonský senátor Parsleyho nazval "morálním kompasem" a "jedním z opravdu skvělých vůdců Ameriky". Později však v reakci na publikování pastorových protiislámských výroků jeho podporu odmítl a ten ji odvolal.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 3 hodinami

Merkelová a Biden vyzvali Rusko, aby stáhlo vojáky od ukrajinských hranic

Německá kancléřka Angela Merkelová a americký prezident Joe Biden ve středu vyzvali Rusko, aby stáhlo své vojáky od ukrajinských hranic a snížilo tak napětí v regionu. Uvedl to mluvčí německé vlády. Americký ministr obrany Lloyd Austin uvedl, že Spojené státy chtějí nadále Ukrajině poskytovat materiální pomoc, píše agentura Reuters.

Vyhrocenou situaci mezi Ruskem a Ukrajinou ve středu Biden a Merkelová probrali při telefonickém hovoru. "Kancléřka a prezident se shodli, že by Rusko mělo snížit počty armádních sil, aby situaci uklidnilo," uvedl mluvčí německého kabinetu Steffen Seibert.

Rusko na východě Ukrajiny v oblastech ovládaných proruskými separatisty a na Krymu v poslední době shromáždilo velké armádní síly. Kyjev varuje, že soustřeďování ruských vojsk u hranic s Ukrajinou znamená riziko ruské ozbrojené agrese, Moskva se však brání, že jen chrání svou bezpečnost. Při obnovených bojích zemřelo podle ukrajinské strany několik vojáků.

Austin, který je společně se šéfem americké diplomacie Antonym Blinkenem v Bruselu, dnes na tiskové konferenci prohlásil, že Washington je připraven Ukrajině pomoci se bránit.

Zdroj: ČTK
Další zprávy