Washington - Američtí vojáci v Afghánistánu dostanou ještě tento měsíc novou pomůcku. Kapesní, miniaturní detektor lži.
Jde o upravené zařízení, nazvané Preliminary Credibility Assessment Screening System (PCASS).
Stroj má být použit k výslechům afghánských policistů, tlumočníků a dalších lidí, kteří mají přístup na americké základny nebo se dostávají do blízkosti amerických vojáků.
Kontrola spojenců
Cílem je snížit riziko útoků a výbuchů, jejichž pachateli jsou Afghánci, kteří vystupují jako spojenci. V Afghánistánu jako v Iráku útočníci často používají policejní či armádní uniformy a již několikrát se stalo, že spolupracovníky amerických jednotek zlákali povstalci či teroristé na svoji stranu.
Tím také Pentagon zdůvodňuje předání PCASS do rukou vojáků v terénu.
Přečtěte si
Část amerických odborných kruhů ale aplikací novinky ve válce v Afghánistánu není nadšena.
"Nechápu, jak si někdo může myslet, že toto zařízení je připravené a odzkoušené pro praktické použití," uvedl profesor statistiky z americké Národní akademie věd, Stephen Fienberg.
Kritici detektoru poukazují dlouhodobě na to, že detektor lži není nikdy zcela spolehlivý a bude třeba ještě dlouhého a náročného výzkumu, aby se opak stal pravdou.
V ČR je jen jeden detektor
Řada zemí detektor lži neuznává jako důkaz. Mezi nimi i Česká republika. Ta má dosud jen jediný exemplář přístroje, který je umístěn v pražském Kriminalistickém ústavu
Detektor lži sleduje tělesné projevy vyslýchaného. Například dýchání, puls, krevní tlak a pocení. Jejich změny mají signalizovat, že sledovaný člověk v dané chvíli nehovoří pravdu.