Americkým městem otřásla série vražd muslimů. Policie zatkla nečekaného podezřelého

Jana Václavíková Jana Václavíková
12. 8. 2022 11:56
V posledních dvou týdnech žili členové muslimské komunity ve městě Albuquerque v americkém Novém Mexiku ve strachu. Postupně byli zavražděni tři muži. Všechny spojovala víra a země, odkud pocházeli. Policie vyzývala k opatrnosti, zatímco pátrala po sériovém vrahovi. V úterý zadržela hlavního podezřelého.
"Věřím, že se v nás znovu probudí bezpečí a víra v naše město," uvedl po událostech starosta města Timothy Keller. | Video: Reuters

Albuquerque je městem, kde jsou migranti a uprchlíci vítáni. Tamní zákon například zakazuje federálním agentům, aby zjišťovali migrační status obyvatel. Zároveň zde našly útočiště stovky Afghánců, kteří loni opustili svou vlast po odchodu americké armády ze země. 

Události posledních týdnů však přiměly některé muslimy, kterých je v půlmilionovém městě až deset tisíc, přemýšlet o přestěhování se. V Albuquerque se totiž objevil vrah, jenž postupně zastřelil tři muže muslimského vyznání, kteří byli původem z Pákistánu. Navštěvovali dokonce stejnou mešitu.

Policie navíc zjistila, že trojice případů souvisí ještě s jednou, čtvrtou vraždou, kdy byl loni zastřelen dvaašedesátiletý Mohammad Ahmadi z Afghánistánu, který vlastnil obchod s potravinami.

K případům se vyjádřil i prezident Joe Biden, podle kterého podobné útoky "nemají v Americe místo", cituje ho agentura AP.

Obyvatele města ale neuklidnil. "Nechci, abyste po určité hodině vycházeli z domu," nabádala například Samia Assedová svých devět dětí. "Venku jsem ostražitá. Dáváme na sebe pozor. Nechodíme ven. Naše denní rutina se změnila," popsala své obavy americké stanici CNN.

"Dovážíme jídlo těm, kdo se bojí vycházet ze svých domovů. Kvůli tomu, čím si procházejí, lidem poskytujeme služby traumatologa přímo u nich doma nebo v jejich mešitách," uvedl starosta města Timothy Keller. Policie zároveň v posledních týdnech posílila hlídky u mešit a škol.

V úterý si mnoho obyvatel Albuquerque oddychlo. Policie zatkla jednapadesátiletého Muhammada Syeda z Afghánistánu, který žije v USA pět až šest let, a označila ho za hlavního podezřelého. Našla u něj zbraně, které spojila se dvěma vraždami. U dalších zbraní provádí testy, aby případně prokázala spojitost i se zbylými dvěma případy.

"Poslední dva týdny byly jako noční můra. Dnes bude muslimská komunita klidně spát," uvedl v úterý po zatčení podezřelého podle amerického deníku New York Times ředitel místní mešity Tahir Gauba.

Poslední vraždy dělilo jen pár dní

Vyšetřovatelé si všechny vraždy dlouho nespojovali. Mezi smrtí majitele obchodu a druhým zločinem, kdy se stal obětí 41letý zaměstnanec kavárny Aftab Hussein, uběhlo osm měsíců.

Zároveň ve městě v poslední době stoupl počet vražd způsobených střelnými zbraněmi. Za loňský rok takto přišlo o život 116 lidí a byl to dosud nejsmrtelnější rok v historii Albuquerque. Jen za letošní rok, který přitom ještě není u konce, číslo stouplo na 131. 

Když byl po několika dnech zavražděn i sedmadvacetiletý Muhammad Afzaal Hussain, který pracoval na úřadě na oddělení městského plánování, policie začala mluvit o vrahovi zaměřeném na muslimy. "Muhammad byl milý, plný naděje a optimista. Věřil v demokracii a společenské změny. Věřil, že můžeme vybudovat lepší budoucnost pro naši komunitu i celý svět," popsala ho například Aneela Abadová z muslimského centra. 

K poslední vraždě došlo minulý pátek poté, co se 25letý Naeem Hussain vracel z pohřbu předchozí oběti. "Nezdálo se, že by se cítil ohrožený nebo že by se něčeho bál. Naopak se mu v Albuquerque líbilo. Chtěl se odvděčit městu, které ho přijalo," cituje deník New York Times jeho švagra Ehsana Shahalamiho. Hussain zrovna rozjížděl firmu na nákladní přepravu.

Motivem mohla být svatba dcery

K odhalení podezřelého pomohla fotografie automobilu, který odjížděl z místa činu, a nabízená odměna 20 tisíc dolarů (v přepočtu 470 tisíc korun) za informaci vedoucí k dopadení pachatele. Vyšetřovatelé nakonec dostali tip, díky kterému prohledali dům Muhammada Syeda i jeho vůz a na obou místech našli velké množství zbraní. Sám Syed vinu odmítl.

"Motivy činů stále zkoumáme," řekl policejní zástupce Kyle Hartsock. Policie ani neupřesnila, jestli bude zločiny vyšetřovat jako sériové vraždy, zločiny z nenávisti, nebo obojí.

Místní nicméně překvapilo, že ze zastřelení čtveřice muslimů je podezřelý jiný muslim. Na tiskové konferenci zazněla i domněnka, zda motivem činu nebyla svatba Syedovy dcery s šíitským muslimem. Syed je totiž sunnitského vyznání, kdežto šíité jsou další větví islámu.

Místní také poukazují na to, že muž je v muslimské komunitě dobře znám. Dokonce chodil do stejné mešity jako čtveřice zavražděných. "Tenhle chlap se po několik měsíců modlil vedle ostatních členů komunity, jako by bylo všechno normální," řekla stanici NPR Leena Aggadová ze studentské organizace pro mladé muslimy v Novém Mexiku. "Je to šok."

 

Právě se děje

Další zprávy