USA znovu jednají o jaderném odzbrojení KLDR, Pchongjang pochválil Trumpa za ochotu

ČTK ČTK
19. 12. 2018 6:40
Americký zmocněnec pro Severní Koreu Stephen Biegun ve středu přiletí do Jižní Koreje na čtyřdenní jednání s cílem dosáhnout pokroku v otázce jaderného odzbrojení KLDR. S odvoláním na nejmenovaný diplomatický zdroj o tom informovala agentura Reuters.
Severokorejský vůdce Kim Čong-un.
Severokorejský vůdce Kim Čong-un. | Foto: Reuters

Severokorejský vůdce Kim Čong-un se v červnu v Singapuru při historickém summitu s americkým prezidentem Donaldem Trumpem zavázal k jadernému odzbrojení, od té doby ale nebyl v této otázce zaznamenán významný pokrok, píše Reuters.

Stále se například musí vyjednat datum plánovaného setkání mezi americkým ministrem zahraničí a jeho severokorejským protějškem poté, co bylo setkání na poslední chvíli zrušeno v listopadu.

Severokorejská státní média Trumpa pochválila za "ochotu" pokračovat v dialogu, zároveň ale Washington kritizují za posílení sankcí s tím, že vztahy obou států díky nim mohou být podobně špatné jako loni.

Americké ministerstvo zahraničí uvedlo, že komunikace mezi oběma stranami pokračuje a uvolnění sankcí přijde poté, co bude "dokončeno a plně ověřeno jaderné odzbrojení (KLDR)".

Zrušené setkání ministrů zahraničí USA a KLDR má rovněž dopad na jednání mezi Soulem a Pchjongjangem. Původní plán, že severokorejský vůdce ještě letos navštíví Soul, se tak zřejmě neuskuteční, uvedla agentura Reuters s odvoláním na sdělení kanceláře jihokorejského prezidenta Mun Če-ina.

Biegun bude v nadcházejících dnech jednat o harmonogramu jednání o jaderném odzbrojení KLDR, uvedl nejmenovaný zdroj v Soulu. Ve čtvrtek ho čeká setkání s jeho jihokorejským protějškem a v pátek bude jednat v rámci pracovní skupiny o koordinaci politiky vůči KLDR.

V pátek se Biegun rovněž setká s jihokorejským ministrem pro sjednocení, podle zdroje při té příležitosti zřejmě představitel USA vyjádří obavy z toho, že Soul v jednáních s Pchjongjangem postupuje příliš rychle vzhledem k nedostatečnému pokroku v jaderném odzbrojení KLDR.

Video: Výbuch v demilitarizovaném pásmu. Jižní Korea ruší strážní budovy podél hranice s KLDR.

Výbuch v demilitarizovaném pásmu. Jižní Korea ruší strážní budovy podél hranice s KLDR. | Video: Reuters
 

Právě se děje

Další zprávy