Odzbrojení poloostrova? Naopak. KLDR buduje novou raketovou základnu, ukazují snímky

Zahraničí Zahraničí
6. 12. 2018 11:25
Severní Korea buduje novou raketovou základnu, kterou dosud před světem ukrývala. Vylepšování arzenálu mají dokazovat satelitní snímky, které získala americká televize CNN od Middleburského institutu mezinárodních studií v Monterey (MIIS).
Severokorejský lídr Kim Čong-un.
Severokorejský lídr Kim Čong-un. | Foto: Reuters

Zařízení se nachází asi jedenáct kilometrů od další základny Yeongjeo-dong, která je americkým zpravodajským službám a analytikům známá. Obě základny leží v hornaté krajině Severní Koreje poblíž hranic s Čínou

Na fotografiích je vidět, že KLDR současně pracuje i na vylepšování Yeongjeo-dongu. "Satelitní snímky ukazují, že tato základna je stále aktivní. Navíc KLDR za poslední rok výrazně rozšířila nedaleké zařízení, které vypadá jako další raketová základna," stojí ve zprávě MIIS s tím, že není jasné, jestli základny fungují odděleně, nebo jsou na sebe nějak napojené. 

Stavební práce na nové podzemní základně začaly podle snímků minulý rok a stále pokračují. Fotografie z místa zachycují například betonové přistávací plochy pro vrtulníky. "Je tam pět vstupů do podzemních tunelů, ve kterých by se mohly ukrývat rakety," dodává zpráva MIIS. 

Snímky také ukazují, že zařízení Yeongjeo-dong prošlo rozsáhlým vylepšením. To podle expertů naznačuje, že KLDR nadále pracuje i na nových zbraních, včetně jaderných hlavic. Podle Jeffreyho Lewise a Davida Schmerlera z Middleburského institutu je toto umístění základen vhodné pro vývoj nových raket a zbraní, které by mohly zasáhnout i Spojené státy.

"Situaci v Severní Koreji podrobně monitorujeme a nadále podporujeme diplomatický proces. K záležitostem zpravodajských služeb se nebudeme vyjadřovat," komentoval zprávu MIIS mluvčí Bílého domu Chris Logan.

Právě americký prezident Donald Trump se přitom na červnovém summitu s vůdcem KLDR Kim Čong-unem dohodl na odzbrojení Korejského poloostrova a zastavení výroby nových zbraní. Oba státníci dohodu stvrdili podpisem společného prohlášení. Řada expertů ale tehdy upozorňovala, že ujednání neobsahuje moc konkrétní závazky a je vágní. 

Od zmíněné schůzky se už několikrát objevily zprávy, že KLDR závazek ze summitu nedodržuje. Ani rozhovory mezi Trumpem a Kimem, kteří se v Singapuru rovněž zavázali pokračovat v budování nových vztahů mezi oběma zeměmi, od té doby příliš nepokročily.

"Stavba dříve utajené základny pokračovala i po summitu v Singapuru. Jakkoliv může Kim mluvit o touze po denuklearizaci ostrova, KLDR zkrátka pokračuje ve výrobě a rozmisťování jaderných střel," tvrdí Lewis z MIIS.

Video: Rozstřílená lokomotiva, ale i nové nádraží. Podívejte se na reportáž z hranice Severní Koreje

Znepřátelené Koreje jednají o míru, ale hranice mezi nimi je stále válečná. V demilitarizované zóně natáčel reportér Aktuálně.cz Martin Novák. | Video: Martin Novák
 

Právě se děje

před 17 minutami

Smartwings budou v případě dohody se státem financovat všichni akcionáři

Do financování záchrany letecké skupiny Smartwings se po případné dohodě se státem zapojí všichni akcionáři společnosti. Ve čtvrtek se na tom dohodla valná hromada firmy. Zároveň schválila finanční model skupiny pro letošní a příští rok. Jeho podobu firma neuvedla, vychází ovšem ze závěrů expertní komise ministerstva dopravy.

Spolumajitel a předseda představenstva společnosti Jiří Šimáně v dnešní Mladé Frontě Dnes uvedl, že firma potřebuje od státu půjčku nebo garanci za úvěr na 1,7 až dvě miliardy korun. Bez pomoci státu podle něj firma skončí.

Skupina Smartwings, pod kterou patří také České aerolinie, čelí finančním problémům kvůli propadu zájmu o cestování v důsledku koronavirové krize.

Zdroj: ČTK
Další zprávy