"Odsuzuji ho k 88 měsícům vězení," citovala agentura RIA Novosti z prohlášení amerického federálního soudce. Podle agentury TASS Nikulin odmítl možnost vystoupit s řečí na svou obhajobu před vynesením trestu.
Obhajoba zvažuje, že se proti rozsudku odvolá, řekl TASS Nikulinův obhájce Arkadij Buch a odhadl, že při nynějším trestu stráví Rus v americkém vězení nejspíše něco více než dva roky, než bude vyhoštěn do vlasti. V případě dobrého chování se totiž trest v průměru snižuje o 15 procent a kromě toho se do něj započte 48 měsíců strávených ve vyšetřovací vazbě. "Vychází z toho, že si bude muset odsedět 26 měsíců, pokud si povede dobře," poznamenal. Odvolání označil za velice pravděpodobné.
Yevgeniy Nikulin sentenced to 88 months for hacks of LinkedIn, Dropbox, and Formspring https://t.co/2D7K4v6g1r pic.twitter.com/G0BaHySoFl
— Graham Cluley (@gcluley) September 30, 2020
Porota v San Francisku už v červenci uznala třiatřicetiletého Nikulina vinným v devíti bodech obžaloby, podle nichž v roce 2012 napadl sociální sítě LinkedIn a Formspring a webové úložiště Dropbox. Podle obžaloby ukradl data z více než 117 milionů účtů.
Nikulinova obhajoba tvrdila, že vyšetřovatelé nedokázali s určitostí prokázat vazbu mezi Nikulinem a internetovými uživatelskými jmény, historiemi vyhledávání a dalšími předloženými důkazy. Obhájce Adam Gasner už dříve uvedl, že každý, včetně ruských tajných služeb, mohl použít Nikulinovy e-mailové účty k páchání zločinů jeho jménem.
Nikulin byl zadržen v říjnu 2016 v Praze na americkou žádost. Český soud pak souhlasil s vydáním do USA, i když o vydání svého občana současně požádalo i Rusko. Do Spojených států byl vydán v březnu 2018.
Proces s Nikulinem v San Francisku začal v březnu, krátce poté byl ale kvůli koronavirové pandemii přerušen a obnoven byl začátkem července.