Ruští hackeři útočí na instituce vyvíjející vakcínu proti covid-19, chtějí krást data

ČTK ČTK
Aktualizováno 16. 7. 2020 16:32
Ruští hackeři napojení na tamní tajné služby se snaží ukrást informace výzkumníků, kteří pracují na vývoji vakcíny proti koronaviru. V prohlášení sestaveném společně s USA a Kanadou to ve čtvrtek uvedlo britské Národní středisko kybernetické bezpečnosti (NCSC), píše agentura AP. Kreml obvinění odmítl.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Shutterstock

"Nedisponujeme informací, kdo se mohl pokusit proniknout do farmaceutických společností a výzkumných středisek v Británii. Můžeme říci jen jedno - Rusko nemá s těmito pokusy nic společného. Neakceptujeme podobná nepodložená obvinění," řekl agentuře TASS mluvčí ruského prezidenta Vladimira Putina Dmitrij Peskov.

Podle třech západních států skupina počítačových hackerů označovaná APT29, či také Cozy Bear, útočí na akademické a farmaceutické výzkumné instituce, které se podílejí na vývoji některých vakcín. Podle vytrvalosti útoků zpravodajci ze třech zemí soudí, že se jedná o pokusy o krádež duševního vlastnictví, a ne jen o narušení bádání vědců.

V tuto chvíli není jasné, zda se hackerům skutečně podařilo ukrást nějaká data, NCSC však uvedlo, že se útočníci zatím nenabourali do citlivých informací jednotlivců v napadených organizacích.

"Je naprosto nepřijatelné, že ruské zpravodajské služby cílí na ty, kteří bojují s pandemií koronaviru," uvedl ve vyjádření britský ministr zahraničí Dominic Raab. "Zatímco ostatní sledují své sobecké zájmy svým lehkomyslným chováním, Spojené království a jeho spojenci pokračují v těžkém úkolu nalézt vakcínu a chránit světové zdraví," pokračoval šéf britské diplomacie.

Cozy Bear byla jedna ze dvou hackerských skupin, která se podle Washingtonu nabourala před americkými prezidentskými volbami v roce 2016 do sítě Demokratické strany a ukradla z jejích serverů e-maily, které následně zveřejnil server WikiLeaks. Druhá z těchto skupin je známá pod názvem Fancy Bear.

Podle AP ze sdělení tajných služeb není jasné, zda o pokusech o krádež vědeckých poznatků souvisejících s vývojem vakcíny proti koronaviru ví ruský prezident Vladimir Putin. Britští činitelé se však domnívají, že jsou podobné informace velmi žádané a ceněné.

Americké úřady v poslední době vznesly podobná obvinění z hackerských útoků i vůči Číně. "Právě v tuto chvíli se Čína snaží nabourat do amerických zdravotnických organizací, farmaceutických společností a akademických institucí, které provádí zásadní výzkum covidu-19," řekl minulý týden šéf Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI) Christopher Wray.

Nalezení účinné a bezpečné očkovací látky proti koronaviru je podle řady odborníků jednou z cest, jak v nejhůře zasažených zemích vrátit život tamních obyvatel zpět do normálních kolejí. V současné chvíli na vývoji podobných látek pracuje přes 100 laboratoří po celém světě, některé z těchto vakcín přitom v příštích týdnech již zřejmě vstoupí do třetí a rozhodující fáze testování, která by měla trvat asi půl roku.

Video: Útok na benešovskou nemocnici? Stačí jediná chyba, hackerům jde jen o peníze, říká Haller

Útočníci často nevědí, koho vlastně napadli. Útočí večer, protože je menší pravděpodobnost, že je někdo odhalí, říká odborník na zabezpečení sítí. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

Další zprávy