Ruský hacker Nikulin může před soud, píší média. Podle psychiatrů je příčetný

ČTK ČTK
20. 2. 2020 10:35
Rus Jevgenij Nikulin, kterého americká prokuratura viní z hackerských útoků, byl uznán příčetným, a tak může stanout před soudem. Uvedl to ruský internetový list Gazeta.ru. Do Spojených států byl Nikulin předloni vydán z Česka. Podle webu soudu v San Francisku se ve středu mělo konat přípravné jednání před procesem, který má začít výběrem poroty 9. března.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: iStock

"Nikulin tak nemůže počítat s přepravou do Ruska kvůli zdravotnímu stavu a má brzy stanout před soudem," napsal deník. Připomněl, že loni v prosinci Nikulina odeslali do nemocnice na psychiatrické vyšetření. Posudek shledal, že Nikulin je duševně zdráv.

Obhajoba má prý ještě možnost za pomoci soukromých psychiatrů namítat, že Nikulin je nepříčetný a není schopen hájit své zájmy. Pokud by se to povedlo, bylo by možné žádat o vydání do Ruska. Nebo Rus stane před soudem, před kterým se buď pokusí dokázat svou nevinu, anebo přistoupí na dohodu s prokuraturou, což je v USA běžná praxe.

Deník připomněl, že Nikulina zadrželi v říjnu 2016 v Praze na americkou žádost. Český soud pak souhlasil s vydáním do USA, i když o vydání svého občana současně s Američany požádalo i Rusko. Do Spojených států byl vydán předloni v březnu. Nikulin po svém příletu do USA u soudu v San Francisku zopakoval, že se cítí nevinen.

Nikulin se podle amerických vyšetřovatelů dopustil hackerských útoků na sociální sítě LinkedIn a Formspring a na webové úložiště Dropbox. Bude-li shledán vinným, hrozí mu až 30 let vězení a pokuta milion dolarů.

 

Právě se děje

před 9 hodinami

Colorado hlásí druhý případ hokejisty nakaženého koronavirem

V kádru hokejistů Colorada Avalanche se objevil druhý případ hráče nakaženého novým typem koronaviru. Klub jméno nezveřejnil, pouze oznámil, že hráč je v domácí izolaci. V NHL se ví dohromady o čtyřech případech, další dva pocházejí z týmu Ottawy.

Klub z Denveru v prohlášení uvedl, že všichni, kdo přišli s hráčem do blízkého kontaktu, byli informováni a zůstávají v karanténě, kterou dříve nařídilo vedení ligy. Žádný další hokejista ani člen realizačního týmu podle klubu nevykazuje příznaky nemoci COVID-19.

Ve čtvrtek vedení Colorada, v němž působí i brankář Pavel Francouz a útočník Martin Kaut, oznámilo první případ nákazy. Nejmenovaný hráč se podle klubu už zcela zotavil.

NHL je přerušená od 12. března, do konce základní části v té době zbývaly zhruba tři týdny. Nyní jsou v karanténě všichni hráči NHL zatím do 6. dubna. Ve Spojených státech amerických počet nakažených koronavirem už přesáhl 100.000 a jsou nejvíce zasaženou zemí na světě.

Další zprávy